Pūlinio vietoje laukia statybos

Pūlinio vietoje laukia statybos

Nors Panevėžyje matomas statybų bumas, apleistų, likimo valiai paliktų sklypų mieste šiemet nustatyta dvigubai daugiau nei pernai. Į atsakingų specialistų akiratį vasarą buvo pakliuvę per 150 neprižiūrėtų teritorijų.

Apsileidėlio neliko

Dar ne taip seniai jų sąraše nuolat būdavo įtrauktas ir ne kartą degęs kiemas ties Smėlynės ir Geležinkelio gatvių sankirta, greta pervažos. Dabar šioje teritorijoje planuojamos prekybos paskirties vieno aukšto pastato statybos. Jo projektas jau pateiktas visuomenei vertinti.
Ši vieta dar prieš ketverius metus buvo vienas didžiausių miesto pūlinių – medinis apgriuvęs negyvenamas namas, kur dažnai glausdavosi benamiai ir kiti prašalaičiai. Ugniagesiai ne kartą čia vyko gesinti liepsnų.
Anuomet netvarkingo turto savininkės, Vilniuje registruotos bendrovės neveikė nei Panevėžio savivaldybės raginimai tvarkytis, nei padidintas mokestis už žemę bei apleistus pastatus.
Siųsti laiškai su įspėjimais nepasiekdavo šeimininkų ir net policija negalėjo padėti susisiekti su nekilnojamo turto savininkais.
Paskutinį kartą, dar 2014 m., vilniečiai dievagojosi apdegusį pastatą ketinantys nugriauti bei tikino rengiantys komercinės paskirties pastato techninį projektą.

Iškils parduotuvė

Pažadai atlaisvinti daugiau nei 16 a sklypą Smėlynės gatvėje išsipildė 2016 m. Tačiau statybų reikalai pajudėjo tik dabar, o šiuos darbus planuoja jau kitas statytojas, nauji sklypo savininkai – taip pat Vilniuje registruota įmonė „Primestus“.

„Kai sankcijos jau buvo pritaikytos, savininkai dar skambino pranešti, kad tvarkosi, bet buvo per vėlu.“

D. Svirelienė

Savivaldybei pateiktame projekte nurodoma, kad Smėlynės gatvėje prie pervažos turėtų iškilti beveik 665 kv. m pastatas su rūsiu ir automobilių stovėjimo aikštele. Prekybos paskirties patalpose numatytos 9 darbo vietos, čia aptarnauti bus galima iki 87 gyventojų.
Įvaža į parduotuvę suplanuota iš Smėlynės gatvės.

Juodasis sąrašas

Šis sklypas Panevėžio miesto savivaldybės Teisės ir viešosios tvarkos skyriaus vedėjos Daivos Svirelienės šiemet jau nebebuvo įtrauktas į apleistų, nenaudojamų žemės sklypų sąrašą. Prieš kurį laiką liovėsi ir skundai dėl šios vietos.
Nenaudojamų sklypų sąraše dar vasarą patvirtintos 24 netvarkomos privačios Panevėžio teritorijos. O pradiniame tokios apžiūros variante tokių buvo keliskart daugiau – net 150 neprižiūrėtų sklypų.
„Anksčiau paskelbę, jog tikrinsime sklypus, šiemet jų galėjome apžiūrėti daugiau. Stebėdami visą birželį dalį patys aptikome, dalį nurodė gyventojai. Liepos 1-ąją jau turėjome pusantro šimto tokių „sopulių“, – pasakoja D. Svirelienė.
Anot jos, šis skaičius iš tikrųjų gali būti ir didesnis.
Preliminarus apsileidėlių sąrašas buvo paviešintas ir dar mėnesį pažeidėjams leista pasitaisyti. Daug jų sureagavo į Savivaldybės įspėjimą, bet 24 sklypų savininkus teko nubausti.
Jiems rudenį Valstybinė mokesčių inspekcija apskaičiavo maksimalų nekilnojamojo turto mokestį.
„Kai sankcijos jau buvo pritaikytos, savininkai dar skambino pranešti, kad tvarkosi, bet jau buvo per vėlu“, – teigia D. Svirelienė.
Apleistos teritorijos, anot jos, išsidėsčiusios įvairiose miesto dalyse, jų šeimininkai – tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys.
Šiemet vertinant apleistus sklypus dėmesys atkreipiamas ir į juose savaime užaugusius medžius. Taip pat stebima, ar šienaujama, prižiūrimi želdynai. Pasak vedėjos, tai ne tik vizuali problema, bet ir grėsmė dėl erkių.

Smėlynės gatvėje prie pervažos turėtų iškilti beveik 665 kv. m pastatas su rūsiu ir automobilių stovėjimo aikštele.

Slėpynės su apsileidėliais

Pernai Panevėžio savivaldybė didesnį nekilnojamojo turto mokestį buvo pritaikiusi vos dvylikos apleistų sklypų savininkams.
„Anksčiau būdavo privaloma savininkui registruotu paštu įteikti pranešimą apie netvarkomą sklypą, bet dažnai šeimininkai būna išvykę į užsienį ir nepasiekiami. Likdavo vienintelė galimybė juos prisišaukti – platinti informaciją Savivaldybės interneto svetainėje. Bet ir tai neduodavo rezultatų, sąrašas ilgai kabėdavo, be jokio atgarsio“, – aiškino vedėja.
Dabar, anot jos, iš anksto paskelbiama, kad bus vykdoma miesto apžiūra. Po to Savivaldybės viešosios tvarkos ir kontrolės skyriaus specialistai mėnesį fiksuoja sklypus ir netvarkingus traukia į sąrašą. Jį vertina speciali komisija ir atrinktiems savininkams siunčia įspėjimus. Jei pastarieji per nustatytą terminą susitvarko – išbraukiami, o likusiesiems padidinamas žemės mokestis.

Skaičiuos ir pastatus

Panevėžio savivaldybės Miesto infrastruktūros skyrius kaip tik šiuo metu rengia ir apleistų neprižiūrimų statinių sąrašą. Pasak Miesto infrastruktūros skyriaus vedėjo Daliaus Vadlugos,
toks dokumentas bus sudaromas panašia tvarka, kaip ir apleistiems sklypams.
Galutinis apleistų pastatų sąrašas bus patvirtintas birželio 1-ąją. Apsileidę savininkai iki tol dar turės laiko įrodyti, kad jų turtas nėra nenaudojamas. Tvarkytis nepanorusiems Savivaldybės administracija automatiškai didins nekilnojamojo turto mokesčio tarifą.

Komentarai

  • Jau senai tokia tvarka turėjo būti. Arba darai su sklypu kažką arba leidi kitiems vystyti, o ne palieki likimo valiai. Tuo labiau, kad viena pagrindinių gatvių.

  • Na savivaldybes savo turto apleisto turi dafiga bet kazkodel nei baudu nei kas juos atima

  • Šakės! Jokių šansų sugrįžti.

Rodyti visus komentarus (3)

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų