Pučiamųjų muzikos festivalis palydėtas šventiniais akcentais

Pučiamųjų muzikos festivalis palydėtas šventiniais akcentais

Panevėžio Laisvės aikštėje iškilmingu koncertu užbaigta 14-a „Dūdų vasara“.

Dvidešimto muzikinio penktadienio laukimas kūrė ypatingą šventinę atmosferą. Susirinkę žmonės kantriai laukė iš Kauno oro uosto atskubančio vieno iš geriausių Europos pučiamųjų instrumentų orkestrų – „Brass Band De Wâldsang“ (Nyderlandų Karalystė; dirigentas Rieks van der Velde).

Kai į koncertų aikštelę ne tik instrumentais, bet ir lagaminais nešini įžengė olandų muzikantai, žiūrovai juos sutiko plojimais. Džiugino ir maloniai nuteikė tiek palankus oras, tiek ir skrupulinga, iki pat batų raištelių apgalvota sceninė apranga, besišypsantys veidai.

Žymiausias Nyderlandų Karalystės pučiamųjų orkestras „Brass Band De Wâldsang“ šiais metais švenčia savo veiklos 40-metį. Atlikta daugybė koncertų, sukurta puikių įrašų, gastroliuota po pasaulį, pelnyti titulai įvairiuose konkursuose.

Orkestras puoselėja tradiciją kasmet dalyvauti nacionaliniame varinių pučiamųjų instrumentų orkestrų čempionate, rengia naujamečius koncertus su garsiais olandų atlikėjais. Net 14 kartų pelnytas geriausio šalies orkestro titulas, 19 kartų dalyvauta Europos varinių pučiamųjų orkestrų čempionate. Tai Nyderlandų Karalystės rekordas. „Brass Band De Wâldsang“ šioje šalyje pripažintas XX amžiaus orkestru.

Kolektyvo dirigentas Rieks van der Velde – kompozitorius, aranžuotojas ir vienas iš garsiausių varinių pučiamųjų instrumentų orkestrų dirigentų savo šalyje. Dirbdamas kartu su „Brass Band De Wâldsang“, užsitarnavo puikią reputaciją nacionaliniuose ir tarptautiniuose konkursuose, koncertiniuose pasirodymuose. Rieks van der Velde diriguoja dar dviem orkestrams ir yra žinomas kaip šalies bei tarptautinių muzikos konkursų arbitras. Nuo 2002-ųjų bendradarbiauja su įvairiomis įrašų kompanijomis, kurdamas muziką varinių pučiamųjų, koncertiniams bei fanfariniams orkestrams.

Baigiamąjį „Dūdų vasaros“ koncertą pagerbė ir miesto vadovai. Panevėžio miesto savivaldybės mero pavaduotojas Petras Luomanas pasidžiaugė renginiu, pasveikino žymųjį orkestrą ir žiūrovus, o festivalio organizatoriui – Lietuvos varinių pučiamųjų instrumentų orkestrų asociacijai – įteikė mero padėką, linkėdamas tęsti muzikinę tradiciją. Panevėžio savivaldybė – viena iš pagrindinių renginio rėmėjų, tad ir organizatorius mero pavaduotojui atsakė padėka.

Koncerto Panevėžyje diena sutapo su stojančiu rudens lygiadieniu, pasaulyje minimu su ugnimi ir muzika. Rugsėjo 22 d. vakare saulė atsiduria dangaus pusiaujo ir jos kelio Zodiaku sankirtos taške ties Svarstyklėmis. Pusiaujo šalyse saulė pakyla iki pat zenito – aukščiausio dangaus sferos taško – ir nemeta šešėlio. Dienos trukmė tampa beveik lygi nakties trukmei. Po rudens lygiadienio šiauriniame Žemės pusrutulyje prasideda astronominis ruduo. Šis svarbus gamtos virsmas orkestro buvo pagerbtas kompozitoriaus Dean Jones kūriniu „Zenitas“.

Dar vienas šventės pabaigos akcentas konfeti pamalonino muzikinę programą baigusius svečius. Iššautais ir jau ant žemės besidraikančiais ryškiaspalviais popieriaus kaspinais labiausiai džiaugėsi vaikai.

Po kelionės „Brass Band De Wâldsang“ orkestras liko ilsėtis Panevėžyje, o kitą dieną išvyko į Palangą, kur koncertų salėje jau laukė rudenėjančio kurorto gyventojai ir svečiai.

„Dūdų vasara“ – ir jaunimo, ir senjorų mėgstamas bei laukiamas renginys, pateikiantis žiūrovui itin spalvingą orkestrų ir jų atliekamos muzikos spektrą. Šiais metais muzikinis projektas įkvėpė koncertų lankytoją senjorą Vilių Masilionį kurti eiles. Festivaliui dedikuoti net trys eilėraščiai. Renginio organizatorius, atsisveikindamas su ištikimais žiūrovais iki kitų metų gegužės, dėkoja gerbiamam Viliui už kūrybą ir pateikia skaitytojui vieną iš jo kūrinių.

Ko dangus nuliūdo

Ko dangus gi taip nuliūdo,

Ko taip rauda, verkia graudžiai?

A, jam gaila vario dūdų,

Kad nutilo, nebegaudžia…

Taip, jau baigės festivalis,

„Dūdų vasara“ jau iškeliauja.

Jo ašarų telkšos tik balos,

Tegros vėjas maršą naują.

– Dangau, dangau, taip neliūdėk

Ir ašarų neliek gailių,

Šviesia žydryne suspindėk,

O saulė nešykštės tau spindulių.

Nenusimink, vėl dūdos gros

Pavasarį, kai saulė pražydės.

Linksmai linksmai nusišypsos,

O dūdos trenks, kad debesys girdės.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų