Protėviai atgavo ramybę

Protėviai atgavo ramybę

Pirmą kartą po daugiau nei ketvirčio amžiaus Panevėžio stačiatikių kapinėse palaidoti žmonės. Čia perlaidoti rekonstruojant J. Tilvyčio gatvę iškasti žmonių kaulai, ilgus dešimtmečius gulėję po judrios gatvės asfaltu.

Panevėžio rusų kultūros centro vadovė Valentina Vatutina sako, kad vieta išrinkta toje vietoje, kur anksčiau niekas nebuvo laidotas. Tai nustatyta remiantis turimais senais kapinių planais. Pasak V. Vatutinos, paskutinį kartą dabar jau uždarytose kapinėse laidota 1991 metais.

Iš viso archeologai rekonstruojamoje gatvėje aptiko 55 kapus ir daug palaikų kaulų. Jie greičiausiai nukentėjo įrengiant gatvę, vėliau tiesiant dujotiekį. Dabar Panevėžyje palaidoti būtent suardytų palaikų kaulai. Likusiuosius tiria antropologai ir jie liks Vilniaus universitete.

Panevėžio kraštotyros muziejaus vyresnysis muziejininkas Dovilas Petrulis tvirtina, kad J. Tilvyčio gatvėje buvo surasta ne kokia nors masinė kapavietė, o senųjų kapinių kraštas. Arčiau dabartinės kapinių tvoros kapavietės tankesnės, o tolstant nuo jos – retesnės. Spėjama, kad kitoje gatvės pusėje augantis medis atspindi buvusią kapinių ribą.

Pasak D. Petrulio, kapinių kampas greičiausiai buvo nukirstas tiesiant gatvę ir tai galėjo įvykti dar XIX amžiuje, nes senuose XX amžiaus žemėlapiuose toje vietoje jau matomas kelias – matyt, užmiršta, kad čia kažkada laidoti mirusieji.

Archeologas pasakoja, kad tai buvo XVIII–XIX amžiaus stačiatikių kapinės, tačiau tarp rastųjų palaikų gali būti ir vienuolių pijorų. Tokią prielaidą patvirtina kasinėjant viename kape aptikta XVII amžiui būdinga segė. Mat ta kapinių dalis stačiatikiams atiteko po 1831 metų sukilimo uždarius pijorų vienuolyną. Iki tol ši žemė priklausė pijorams.

„Įdomi vieta – ir paveldo, ir moksline prasme“, – sako D. Petrulis.

Jo teigimu, aptikta nemažai radinių. Jie susiję su stačiatikiais – rasta kryželių, pakabučių, karstų liekanų. Archeologas pasakoja, kad kryželiai unikalūs – lapelio formos, kai kurie emaliuoti, su užrašais kirilica. Tokie radiniai vertingi, nes suteikia gana išsamių duomenų apie stačiatikių bendruomenės gyvenimą. Tuo labiau kad tokios kapinės mieste – bene vienintelės.

Galerija

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų