Prognozuoja, kad infliacija birželio mėnesį bus vienaženklė

Prognozuoja, kad infliacija birželio mėnesį bus vienaženklė

Valstybės duomenų agentūrai paskelbus, kad Lietuvoje gegužės mėnesį užfiksuota 10,7 proc. siekianti išankstinė metinė infliacija, ekonomistai teigia, kad nuoseklus jos lėtėjimas atitinka prognozes.

„Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis teigia, kad netikėtų tendencijų nesimato ir 2023 metų pabaigoje galima tikėtis vos 3 proc. siekiančios metinės infliacijos.

„Prognozavome, kad žemiau 10 proc. metinė infliacijos nukris vasarą. Taip pat teigėme, kad dabar turėjo prasidėti mėnesinė defliacija. Dabar tą matome ir tikrai nėra jokių netikėtų tendencijų. Jau pastarąjį pusmetį sakome, kad Lietuvoje vyraus defliacinės tendencijos“, – pirmadienį Eltai teigė N. Mačiulis.

„Metinė infliacija sparčiai mažėja, vasarą ji bus vienaženklė. O metų pabaigoje turėtų nukristi iki 3 proc.“, – pridūrė jis.

Pasak ekonomisto, tokį infliacijos kritimą lemia mažėjanti prekių paklausa ir eksportas, dėl kurių daugelio produktų kainos „įšalusios“ ar sumažėjusios.

„Veiksnys, kuris sustabdė kainų augimą ir kai kuriais atvejais net verčia įmones mažinti kainas, tai sumažėjusi paklausa, tiek vidaus, tiek užsienio rinkose. Mes matome, kad realus eksportas pastaraisiais mėnesiais mažėja, o mažmeninė prekyba neauga pusę metų. Aišku, kad tokioje aplinkoje yra neįmanoma didinti kainas. Dėl to mes ir matome arba įšalusias prekių kainas, arba sumažėjimą“, – komentavo ekonomistas.

Jis paminėjo, kad vienintelis likęs infliaciją skatinantis veiksnys – augantys darbuotojų atlyginimai, vis dar kelia paslaugų kainas.

„Iš esmės Lietuvoje likęs infliacinis veiksnys, tai augantys atlyginimai. Matėme pirmą šių metų ketvirtį, kad vidutinis darbo užmokestis buvo 13 proc. didesnis nei prieš metus“, – sakė jis.

T. Povilauskas: energetika išlieka pagrindiniu veiksniu, sparčiai stumiančiu infliaciją žemyn

Tuo tarpu SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas teigia, kad pagrindinis veiksnys, sparčiai lėtinantis metinę infliaciją – energetika, bet šioje srityje, anot jo, taip pat toliau krenta degalų, elektros ir šilumos kainos.

„Energetika ir toliau lieka pagrindiniu veiksniu, kuris stumia metinę infliacija sparčiai žemyn. Ir čia nebėra abejonių, kad birželio mėnesį metinė infliacija bus vienaženklė“, – Eltai sakė T. Povilauskas.

„Pagrindiniai trys veiksniai ir išlieka: degalai pigo gegužę, taip pat pigo elektra ir buvo pastebimas šilumos kainų nuosmukis. Aišku, šilumos kainų aspektas metams kaip ir nėra aktualus, bet jis įtraukiamas į infliacijos skaičiavimą ir VERT (Valstybinė energetikos reguliavimo taryba – ELTA) gegužės viduryje patvirtino, kad šilumos kaina, lyginant su balandžiu, mažėjo“, – sakė jis.

Visgi, pasak ekonomisto, priklausomai nuo degalų kainų, gali atsirasti tam tikras infliacijos lygio svyravimas.

„Labai daug susiję su degalais. Ir ta pati degalų kaina, atsižvelgiant į visas sąlygas, yra pakankamai žema (…) Ir čia yra klausimas ar nebus atšokimas į viršų. Ir tai yra pagrindinis veiksnys, kuris gali sukurti svyravimą“, – paminėjo jis.

Platinti, skelbti, kopijuoti Eltos informacijas ir fotoinformacijas be raštiško Eltos sutikimo draudžiama.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų