I. Stulgaitės-Kriukienės nuotr.

Prie pinigų puodo bando kantrybę

Prie pinigų puodo bando kantrybę

Daugiau nei penkių milijonų eurų atnaujinti Tūkstantmečio mokyklomis siekiančioms tapti miesto gimnazijoms, progimnazijoms ir Pradinei laukianti Panevėžio savivaldybė jau susitaikė, kad mokiniams teks klasėmis dalytis su statybininkais.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) skelbia pradedanti pasirašinėti jungtinės veiklos sutartis su „Tūkstantmečio mokyklos“ programos pirmojo etapo 22 savivaldybėmis. Tarp jų esantis Panevėžys teigia tokio žingsnio laukiantis dar nuo žiemos ir neslepia nusivylimo lėtais tempais.

Laukia nuo žiemos

„Sutartį žadėta pasirašyta dar vasarį. Po pasirašymo turėjo Panevėžį pasiekti ir penki milijonai eurų. Kol kas jokiais pinigais dar nekvepia, o pasirašyti sutartį pažadama kas mėnesį. Žadėjo kovą, paskui balandį, dabar – gegužę, bet jau 22 diena, o dar nieko neturime, net pavyzdinio sutarties varianto“, – sako Panevėžio švietimo skyriaus vedėja Silvija Sėrikovienė.

Laikas senka

Neturėdama žadėtųjų pinigų, Savivaldybė negali vykdyti ir suplanuotų veiklų. Vedėjos teigimu, numatyto projekto trukmė pustrečių metų. Delsimas pasirašyti sutartį reiškia, kad Savivaldybei senka laikas jį įvykdyti.

„Pusmetį jau praradome. Programos iškeltiems rodikliams pasiekti turime tik dvejus metus.

Pagrindinis tikslas – pagerinti mokinių pasiekimus. Tam ir suplanuotos veiklos, dabar jų net nepradedam vykdyti, bet iki termino pabaigos vis tiek privalėsime iškeltus rodiklius pasiekti“, – sako S. Sėrikovienė.

Esminis „Tūkstantmečio mokyklos“ programos tikslas – pagerinti pagrindinio ugdymo pasiekimų lietuvių kalbos ir matematikos rezultatus. Tai, pasak vedėjos, pats svarbiausias dalykas, dėl ko vykdomas šis projektas.

„Pusmetį jau praradome. Programos iškeltiems rodikliams pasiekti turime tik dvejus metus.“

S. Sėrikovienė

Tam pasiekti Panevėžio savivaldybė parengė ir ministerijai pateikė investicinį planą, kam būtų panaudoti „Tūkstantmečio mokyklų“ programos pinigai.

Joje tiesiogiai dalyvauja 12 miesto mokyklų, bet į veiklas bus įtrauktos visos Panevėžio gimnazijos, progimnazijos, netgi Pradinė mokykla.

S. Sėrikovienė neslepia: kol sutartis nepasirašyta, Panevėžys negali būti garantuotas, kad tikrai į jo kišenę įkris laukiami milijonai švietimo įstaigoms atnaujinti. P. Židonio nuotr. I. Stulgaitės-Kriukienės nuotr.

Modernios laboratorijos

Didžiąją dalį laukiamų lėšų numatyta skirti švietimo įstaigų infrastruktūrai modernizuoti: įrengti modernias gamtos mokslų laboratorijas, taip pat vadinamąsias kultūrinio ugdymo erdves – miesto mokyklose atsiras ir fotografijos, teatro studijos, erdvės, pritaikytos keramikos lipdymui su išdegti reikalingomis krosnimis.

Tokia infrastruktūra atvertų galimybes organizuoti įdomesnį mokymą nei įprastos pamokos: rengti bendrus užsiėmimus su menininkais, susitikimus su literatūros kūrinių autoriais ir kt.

Didžiausios investicijos turėtų pasiekti tris miesto mokyklas: po tris – fizikos, chemijos ir biologijos mokslų – laboratorijas Savivaldybė numačiusi įrengti J. Balčikonio, J. Miltinio ir 5-ojoje gimnazijose.

„Žemynos“ bei „Vilties“ progimnazijose ir M. Karkos pagrindinėje mokykloje.

Gamtos mokslų pažinimo erdvė numatyta ir Pradinėje mokykloje.

„Kad vyktų įdomios veiklos, tam reikia parengti ir erdves. Visose programoje dalyvaujančiose 12-oje mokyklų numatyti remonto darbai, įrangos pirkimas. Jei sutartis būtų pasirašyta vasarį, šiuo metu jau būtų rengiami projektai, būtų įvykę ir keletas kvalifikacijos kėlimo renginių ir gal net įgyvendinta dalis veiklų, numatytų su vaikais. Bet nebeturim vilties, kad jau šią vasarą galėsime mokyklose pradėti remontus, nes sutarties pasirašymas nuolat keliamas vis tolyn“, – teigia S. Sėrikovienė.

Anot jos, pagaliau sulaukus finansavimo teks su mokiniais numatytas veiklas vykdyti dabartinėse, toli gražu ne moderniose mokyklų patalpose, o naujų laboratorijų įrengimas veikiausiai nusikels metams į priekį.

Koreguotą vėl koreguoja

Kol kas Panevėžio savivaldybė nedrįsta detalizuoti, kiek kuriai švietimo įstaigai numatyta lėšų „Tūkstantmečio programai“ įgyvendinti.

S. Sėrikovienė neslepia: kol sutartis nepasirašyta, Panevėžys negali būti garantuotas, kad tikrai į jo kišenę įkris laukiami milijonai švietimo įstaigoms atnaujinti.

Pasak vedėjos, ministerijai delsiant, investicinį projektą teko koreguoti jau bene aštuoniskart.

„Kankinamės jau metus su tuo projektu. Kainos keičiasi. Apskaičiuojam pagal tuo metu galiojančius įkainius, pateikiame, praeina kiek laiko, sulaukiame nurodymo pakoreguoti pagal naujus, vėl pateikiame, po kurio laiko – vėl tas pats. Negalėjome net įsivaizduoti, kad taip nutiks. Daug darbo įdėta rengiant investicinį projektą, o jį koreguojam ir koreguojam“, – pripažino S. Sėrikovienė.

Panevėžys nėra vienintelis toks nuskriaustasis.

Jungtinę sutartį dėl dalyvavimo švietimo pažangos programoje „Tūkstantmečio mokykla“ pirmajame etape turi pasirašyti 22 šalies savivaldybės.

Joms turi būti išdalyta 109 mln. eurų.

„Jungtinė sutartis su visomis pirmojo srauto savivaldybėmis bus pasirašoma vienu metu. Mes visos esame to didžiulio projekto partnerės ir visos vienodai laukiame“, – sako S. Sėrikovienė.

Panevėžio rajonas „Tūkstantmečio mokyklų“ programos trečdalį lėšų numatęs investuoti į planuojamą statyti penkių šešių laboratorijų centrą prie Velžio gimnazijos. „Sekundės“ nuotr.

Rajone iškils „Eureka“ centras

ŠMSM pernai paskelbus kvietimą dalyvauti „Tūkstantmečio mokyklų“ programoje, į jį atsiliepė 58 savivaldybės.

Jos padalytos į du srautus.

Antruoju etapu parašus dės 36-ios savivaldybės. Tarp pastarųjų pateko ir Panevėžio rajonas.

Pasak rajono Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo Algirdo Kęstučio Rimkaus, su antrojo srauto savivaldybėmis sutartis numatyta pasirašyti ankstyvą rudenį.

Panevėžio rajonas pretenduoja į 1,5 mln. eurų.

Savivaldybė numačiusi savo lėšomis prie Velžio gimnazijos pastatyti modernių 5–6 laboratorijų centrą „Eureka“, o jį įrengti už 500 tūkst. eurų, gautųjų per „Tūkstantmečio mokyklų“ programą.

Pasak A. K. Rimkaus, konkursas projektuotojui parinkti jau įvyko ir šią savaitę planuojama pasirašyti projektavimo darbų sutartį.

Šiame moderniame STEAM centre pagal iš anksto suderintą tvarkaraštį vyktų pamokos viso rajono 5–12 klasių mokiniams.

Likusį milijoną numatyta paskirstyti šešioms gimnazijoms.

„Buvo kalbama, kad antrojo srauto mokyklos jau spalį galėtų gauti lėšas mokymams, viešiesiems pirkimams vykdyti, bet matant, kaip vyksta su pirmuoju srautu, sunku prognozuoti tolesnę eigą“, – sako A. K. Rimkus.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų