Žmonės apgulė ir Migracijos skyrius – skubama darytis pasus skubos tvarka. Vien pirmadienį Panevėžio skyriuje buvo aptarnauta kone tris kartus daugiau žmonių nei įprastai. P. Židonio nuotr.

Prie pasų – nuo kūdikių iki senjorų

Prie pasų – nuo kūdikių iki senjorų

Prasidėjus karui Ukrainoje, žmonės apgulė Migracijos departamento skyrius. Daugelis pasiryžę net su mažais vaikais gyvoje eilėje laukti po kelias valandas.

Nors didžioji jų dalis ir turi galiojančias asmens tapatybės korteles, masiškai užsakinėjami pasai ir beveik visais atvejais – skubos tvarka. Migracijos departamento Panevėžio skyriaus vedėja Bronislava Pliavgienė teigia tokio antplūdžio seniai nėra mačiusi. Kad aptarnautų minią klientų, pirmadienį darbuotojams teko dirbti viršvalandžius.

Pirmadienį lauke prie Panevėžio migracijos skyriaus su dviem mažais vaikais laukusi panevėžietė Kristina pasakojo atvykusi pasų abiem atžaloms – vos prieš pusmetį gimusiai dukrytei ir keturmečiui sūnui. Dukrai reikia padaryti pirmąjį asmens dokumentą, o sūnaus asmens pasas baigėsi dar vasarą.

„Planavau vaikams pasus išsiimti vasarą, prieš atostogas, bet kai tokia neapibrėžta situacija, nėra ko delsti. Jeigu tektų skubiai išvykti, bent jau tvarkingus dokumentus turėtume“, – kalbėjo jauna mama.
Ji abejojo, ar susitvarkys reikalus, mat gyva eilė vos judėjo, o išlaukti ilgiau kaip valandą su mažais vaikais – nemenkas iššūkis.

„Jokios pirmenybės net su kūdikiais nėra. Dar palauksiu, bet jeigu matysiu, kad vaikams per sunku, bandysiu ateiti kitą dieną, gal jau bus mažiau žmonių“, – teigė Kristina.

Internetu ne greičiau

Į Panevėžio migracijos skyrių pirmadienį užsukęs Paulius irgi pasakojo turintis galiojančią asmens tapatybės kortelę, tačiau nori pasidaryti ir pasą. Jo teigimu, su asmens tapatybės kortele galima keliauti tik Europos Sąjungos šalyse. Jo sesuo gyvena Didžiojoje Britanijoje, į kurią skrendant reikalingas pasas.

„Jau apie dešimtą valandą ryto eilė buvo lauke, dokumentų priėmimo salė sausakimša. Darbuotojos liepė nesibūriuoti, nes teks laukti apie 4–5 valandas. Man, kaip dirbančiam žmogui, tai neįmanoma, nebent imti laisvadienį tam, kad galėčiau gauti pasą“, – kalbėjo panevėžietis.

Nenorintiems stovėti gyvoje eilėje yra pasirinkimas – registruotis internetu. Anksčiau vietą buvo galima gauti jau rytdienai ar dar kitai dienai, dabar reikia nusiteikti, kad palaukti teks tris savaites.

„Bandžiau registruotis internetu. Vietų buvo tik kovo 22 dienai ir tai belikę vos pora laikų. Jeigu toks poreikis, kodėl Migracijos departamentas negalėtų dirbti ir savaitgaliais ar bent darbo dienomis pailgintų darbo laiką. Kai per pandemiją toks anšlagas buvo kilęs „Regitroje“, ji eilių klausimus labai greitai išsprendė pradėjusi dirbti ir laisvadieniais“, – kalbėjo Paulius.

Nemato pasirinkimo

Ilgoje gyvoje eilėje stovėti nusprendusi 68-erių Janina „Sekundės“ korespondentams irgi pasakojo bandžiusi registruotis telefonu, tačiau to padaryti neįmanoma. Jai tik po gero pusvalandžio pavyko prisiskambinti nurodytu numeriu, tačiau atsiliepusi moteris jai niekuo negalėjusi padėti – registruotis pasiūlė internetu.

„Internetu man per daug sudėtinga, o kas padėtų – neturiu. Mano pasas jau balandį baigs galioti. Neturiu kito pasirinkimo, kaip tik laukti tokioje didelėje eilėje. Labai bijau karo, bet dar labiau bijau jo akivaizdoje likti be paso“, – sakė Janina.

Nori paso kuo skubiau

Migracijos departamento Panevėžio skyriaus vedėja Bronislava Pliavgienė teigė, kad vos tik paskelbus karą Ukrainoje žmonės masiškai ėmė plūsti gamintis asmens dokumentų. Vien šį pirmadienį Migracijos departamento Panevėžio skyriaus specialistai aptarnavo kone tris kartus daugiau klientų nei įprastai. Tokią apgultį darbuotojai atlaikyti turėjo tik 2013-aisiais, kai buvo masinis dokumentų keitimas.

„Dirbame visu pajėgumu, priimame du tris kartus daugiau žmonių nei įprastai. Tikrai jaučiasi visuotinė panika. Kai tokie srautai, nėra garantijų, kad visus laukiančius spėsime aptarnauti. Pirmadienį mūsų darbo laikas baigiasi 16.30 val., tačiau dirbome net iki 18.30 val.“, – pasakojo B. Pliavgienė.

Jos teigimu, tokių, kurie šiomis dienomis tiesiog užkimšto Migracijos departamento Panevėžio skyriaus duris praveria dėl to, kad baigėsi jų asmens dokumento galiojimo laikas, nėra daug. Kur kas daugiau turinčių galiojančias asmens tapatybės korteles, bet pageidaujančių ir paso. Taip pat atskira kategorija vaikai, kurie iki šiol neturėjo asmens dokumento, reikalingo keliaujant. Bent jau savaitės pradžioje buvo stebima, kad į Panevėžį darytis asmens dokumentų atvyko nemažai žmonių ir iš kitų didmiesčių, tikėdamiesi čia mažesnės eilės.

„Dokumentus užsako šeimomis ir praktiškai visais atvejais skubos tvarka – per penkias ar vieną dieną. Žmogus gali rinktis dokumentą – pasą arba asmens tapatybės kortelę. Dabar apie 70 proc. naujai užsakomų asmens dokumentų yra pasas, kuris kaip kelionės dokumentas galioja visame pasaulyje“, – pastebi skyriaus vedėja.

Atokvėpio nenusimato

Anot B. Pliavgienės, išankstinio registravimo sistema antradienį rodė, kad jau užimtos visos laisvos vietos iki kovo 23-iosios. Taip dar nėra buvę – Panevėžyje registruojantis internetu vietų galima buvo gauti jau kitai ar vėliausiai dar kitai dienai. Kai kuriuose Panevėžio apskrities miestuose laisvų vietų galima rasti ir artimesnei datai, tad dalis panevėžiečių dokumentų važiuoja į Kupiškį ar kitus mažesnius miestus.

B. Pliavgienė pastebi, kad dalis atėjusiųjų turi asmens dokumentus, kurie baigs galioti vėlyvą pavasarį ar vasarą, tačiau žmonės iš anksto rūpinasi susitvarkyti greičiau. Jų prašoma ateiti vėliau, tačiau, pasak vedėjos, ne visi, ypač senjorai, į tai atsižvelgia.

„Daugeliui jau geriau stovėti eilėje kelias valandas, nei laukti tris savaites, kai galės ateiti be jokių eilių. Iš registracijų skaičiaus matome, kad mūsų darbo apimtys dar kurį laiką tikrai nemažės“, – teigė B. Pliavgienė.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų