„Sekundės“ nuotr.

Prezidentas su Seimo pirmininke susitiks dėl tiesioginių merų rinkimų

Prezidentas su Seimo pirmininke susitiks dėl tiesioginių merų rinkimų

Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį su Seimo pirmininke, Liberalų sąjūdžio vadove Viktorija Čmilyte-Nielsen bei šios frakcijos seniūnu Seime Eugenijumi Gentvilu aptars siūlymus keisti Konstituciją dėl tiesioginių merų rinkimų.

„Rytojaus darbinio susitikimo su Seimo pirmininke tema – siūlymai keisti Konstituciją dėl tiesioginių merų rinkimų“, – BNS informavo prezidento atstovas spaudai Ridas Jasiulionis.

E. Gentvilas BNS taipogi patvirtino, kad vizito Prezidentūroje tema yra tiesioginių merų rinkimų įteisinimas.

Konstitucinis Teismas balandį paskelbė, kad tiesioginiai merų rinkimai negalimi nepakeitus Konstitucijos. Jis taip pat pažymėjo, jog dalis tarybos narių negali turėti išskirtinių teisių, visų jų teisės – lygios. Šis nutarimas įsigalios 2023 metų gegužės 3 dieną, baigiantis dabar išrinktų merų kadencijai.

Seimo pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen ėmėsi iniciatyvos su parlamentinių frakcijų seniūnais parengti Konstitucijos pataisos projektą dėl tiesioginių merų rinkimų. Tačiau pradėjus darbą paaiškėjo, kad politikų pozicijos dėl tiesiogiai renkamo mero statuso išsiskyrė.

Valdantieji konservatoriai ir liberalai siūlo, kad tiesiogiai renkami merai būtų vykdomosios valdžios institucija, o tarybai pirmininkautų kitas politikas. Tuo metu didžioji dalis opozicijos ir Laisvės partija nori išsaugoti dabartinį savivaldos modelį – kad meras yra ir savivaldybės tarybos pirmininkas.

Šiuo metu Seime rengiamas kompromisinis trečiasis Konstitucijos pataisos variantas, kuriame nebūtų numatytas mero statusas, paliekant jį nustatyti įstatymuose.

Norint Seime priimti Konstitucijos pataisą, už ją du kartus turi balsuoti ne mažiau kaip 94 parlamentarai iš 141. Tarp šių balsavimų turi būti daroma ne mažesnė nei trijų mėnesių pertrauka.

 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų