Erkės įkandimas pakeitė gyvenimą

Erkės įkandimas pakeitė gyvenimą

Nuo maratonų bėgiko – iki vos paeinančio neįgalaus žmogaus. Tokio pernai nueito kelio pasekmes iki šiol jaučia 41-erių Mindaugas Krivickas.

Jam net nereikėjo eiti į mišką – iš kaimyninio nenupjauto sklypo atropojusi erkė Mindaugui įsisiurbė jo kieme Piniavoje.

Pusmetį praleidęs ligoninėje ir sanatorijoje, vyras neteko dalies darbingumo ir teko atsisveikinti su darbu vienoje iš didžiųjų Panevėžio įmonių. Dabar M. Krivickui tenka vėl kibti į mokslus, suteiksiančius galimybę ateityje dirbti iš namų sėdint krėsle prie kompiuterio.

Baisios pasekmės

Nors žvarbus pavasaris, neįtikėtinai karšti pirmieji vasaros mėnesiai, grėsmingos sparvų ir kitų mašalų atakos, tikėtina, lėmė, kad šįmet per pirmąjį pusmetį erkiniu encefalitu nesusirgo nė vienas panevėžietis,  gydytojai neabejoja: prasidėjęs grybavimo sezonas įspėja apie galintį pasikartoti pernykštį scenarijų, kai Panevėžio krašte erkių platinamos ligos ne tik guldė į patalą, bet ir nusinešė ne vieną gyvybę.

„Susirgęs erkiniu encefalitu, vienu metu jaučiau tokį stiprų deginimo skausmą, kad rodėsi, jog gyvas esu kišamas į krosnį“, – apie užklupusią ligą pasakojo piniaviškis M. Krivickas.

Iki ligos ketverius metus Mindaugas gana aktyviai sportavo, nubėgdavo ilgas distancijas, buvo nuolatinis bėgimo maratonų dalyvis.

„Erkė man į koją įsisegė prie namų Piniavoje pjaunant žolę. Pamačiau ją gana greitai prausdamasis po dušu, o po kelių dienų pajutau, kad sunegalavau“, – prisiminė 41 metų vyriškis.

Anot jo, pirmas ligos požymis buvo susuktas sprandas. Mindaugas jautėsi tarsi būtų supūstas vėjo, nors į jokius skersvėjus patekęs nebuvo. Po to pradėjo skaudėti visa dešinė kūno pusė, skausmas buvo deginantis, netrukus jis tapo nebepakeliamas. Gydytojai M. Krivickui bandė įrodyti, kad jis persitempė sportuodamas, nors piniaviškis tuo metu sportavo kaip tik saikingai. Tik praėjus porai savaičių nuo pirmųjų ligos požymių Mindaugui buvo nustatytas erkinis encefalitas, o liga progresavo taip, kad stipriam vyriškiui greitai teko sėstis į neįgaliojo vežimėlį: dešinę kūno pusę ištiko paralyžius.

Panevėžiečiui teko dalia patekti tarp dešimties procentų žmonių, kurie erkiniu encefalitu suserga sunkiausiai. ASMENINIO ALBUMO nuotr.

Panevėžiečiui teko dalia patekti tarp dešimties procentų žmonių, kurie erkiniu encefalitu suserga sunkiausiai. ASMENINIO ALBUMO nuotr.

Sportininkas liko neįgaliuoju

Iš pradžių M. Krivickas gydytas Panevėžyje, paskui vos ne pusmečiui išvyko į Palangos reabilitacijos ligoninę, kurioje padėti jam atsistoti ant kojų stengėsi visa specialistų komanda.

„Iš pradžių vos paėjau su vaikštyne, dabar jau vaikštau su ramentais. Mano darbingumo lygis beliko 35 procentai“, – pasakoja piniaviškis.

Liga paveikė jo dešinės kojos nervus ir ją labai sunkiai bevaldo.

„Susirgęs erkiniu encefalitu, vienu metu jaučiau tokį stiprų deginimo skausmą, kad rodėsi, jog gyvas esu kišamas į krosnį.“

M. Krivickas

„Buvau sportininkas mėgėjas, keliautojas, fotografas. Nuo šiol mokysiuosi kurti internetines svetainės, ką tik įstojau į Vilniaus technologijų mokymo centrą“, – pasakojo optimizmo sugebėjęs neprarasti vyras.

Anot Mindaugo, jam teko dalia patekti tarp dešimties procentų žmonių, kurie erkiniu encefalitu suserga sunkiausiai.

Erkes traukia kasdien

Respublikinės Panevėžio ligoninės Infekcinių ligų klinikos vedėjas Eugenijus Preidis nepamena metų, kad nuo šios baisios ligos nemirtų po vieną ar du Panevėžio miesto, rajono ar apskrities gyventojus. Praėjusieji ir šie, vadinamieji kovidiniai metai lėmė, kad sergantieji erkių platinamomis ligomis gydomi ir Panevėžio respublikinės ligoninės Neurologijos skyriuose.

 

Gydytojo praktika rodo, kad erkių platinamomis ligomis kiek rečiau serga vaikai. Bet net ir pačiomis sunkiausiomis formomis serga visi, nepriklausomai nuo amžiaus, gyvenimo būdo. Anot klinikos vedėjo, tikrai daug persirgusiųjų šia liga liko ištikti paralyžiaus, nebegali vaikščioti, gyventi jiems tenka neįgaliojo vežimėliuose.

Šiemet erkiniu encefalitu nesusirgo nė vienas Panevėžio miesto ar rajono gyventojas, nors erkių specialistai kasdien ištraukia po 5–6. „SEKUNDĖS“ nuotr.

Šiemet erkiniu encefalitu nesusirgo nė vienas Panevėžio miesto ar rajono gyventojas, nors erkių specialistai kasdien ištraukia po 5–6. „SEKUNDĖS“ nuotr.

Kad įsisiurbusi erkė ar kelios jų užkrėtė erkiniu encefalitu ar Laimo liga, išduoda šioms ligoms būdinti požymiai.  Užsikrėtus Laimo liga, dažniausiai prasideda varstantys sąnarių, galvos skausmai, ima kankinti nemiga, šokinėja kūno temperatūra. Erkinio encefalito požymiai panašūs į gripo:  pakyla gana aukšta temperatūra, išryškėja stiprus raumenų skausmas, darosi  silpna, trinka koordinacija.

Pirmasis atvejis – Panevėžyje

Dar prieš porą metų užkrėstų erkių knibždėlynais buvo tapę Panevėžio apylinkių miškai. Šiemet, pasak Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovės Justinos Petravičienės, specialistai, užversti vadinamąja kovidine statistika, nebeturi fizinių galimybių miškuose skaičiuoti erkių.

Vertinant pernai susirgusių žmonių pateiktus duomenis matyti, kad dauguma jų užsikrėtė erkėms įsisiurbus Žaliosios girioje bei Pagojo miške.

Įdomu, kad būtent Panevėžyje nustatytas susirgimas erkiniu encefalitu buvo pats pirmas Lietuvoje. Ši liga žmogui diagnozuota daugiau nei prieš 30 metų.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų