M. Garucko nuotr.

Praretino centro medžius

Praretino centro medžius

Rekonstruojamoje Panevėžio centrinėje dalyje – Laisvės aikštėje ir P. Plechavičiaus skvere – vėl ūžė medkirčių pjūklai.

Savivaldybė tvirtina, jog tai – paskutiniai kirtimai atnaujinamame miesto centre, nors projekto autoriai kartu su kraštovaizdžio ir želdynų ekspertais buvo suskaičiavę kone dvigubai daugiau šalintinų medžių.

„Laisvės a. atnaujinimo projekte buvo numatyta iškirsti apie 80 medžių. Vyko tikrai didžiuliai Savivaldybės ir projekto autorių ginčai, kad projektas būtų pakoreguotas taip, jog liktų išsaugoti sveiki ir gražūs medžiai. Projektuotojų pasipriešinimas buvo didelis, motyvuota, jog dėl to nukentės projekto kokybė. Savivaldybė ėjo į kompromisą – tenukenčia projektas, bet išsaugomi gražieji aikštės medžiai“, – teigė mero pavaduotojas, ilgametis aplinkosaugininkas Valdemaras Jakštas.

Laisvės aikštėje vakar iškirsta 17-iolika medžių, P. Plechavičiaus skvere – 12, Elektros g. šeši ir Klaipėdos gatvėje du. Prieš porą mėnesių Laisvės a. pašalinta dar 22 medžiai.

Vicemeras pripažįsta, jog per du etapus miesto centre dalis medžių iškirsta dėl jų keliamo pavojaus, dalis – dėl architektūrinių sprendinių.

„Norime padaryti patrauklią ir saugią Laisvės aikštę. Vis dėlto tai miesto centrinė dalis, ne parkas ar juo labiau miškas. Kai apžiūrėjome nukirstuosius medžius, atsivėrė visas jų vaizdas – kaštonai išpuvusiais kamienais, nors augdami atrodė iš tiesų įspūdingai. P. Plechavičiaus skvero apželdinimas irgi atrodė baisiai – vienas maumedis į vieną pusę, kitas į kitą. Taip neturi būti sutvarkytame mieste“, – teigė V. Jakštas.

Panevėžį rodė pavyzdžiu

Mero pavaduotojas stebisi, kad kaskart mieste pradėjus kirsti medžius kyla ažiotažas, nukreipiantis dėmesį nuo kitos šios situacijos esminės dalies.

„Kodėl niekas nenori girdėti, kad vietoje miesto centre iškirstų medžių bus atsodinta gerokai daugiau – apie 70 naujų?“ – pabrėžė V. Jakštas.

Viena principingiausių Lietuvoje dendrologių laikoma Vytauto Didžiojo universiteto Miško ir ekologijos fakulteto docentė dr. Lina Straigytė, vertinusi Laisvės a. medžių būklę, aikštės atnaujinimo projektą yra pavadinusi pavyzdžiu kitoms savivaldybėms.

„Kiek teko susidurti su įvairių miestų patirtimis, Panevėžio Laisvės aikštės atnaujinimo projektas yra pavyzdinis, nes nėra paprasta išauginti naują medį išsaugant senus“, – teigė mokslininkė, prieš porą mėnesių atvykusi į miesto Tarybos posėdį paaiškinti situacijos dėl aikštėje jos atrinktų kirsti medžių.

Tai buvo nebe pirmas dr. L. Straigytės susitikimas su panevėžiečiais, susirūpinusiais miesto centro rekonstrukcija.

Dar 2018-aisiais mokslininkė dalyvavo ir Savivaldybėje surengtame aikštės atnaujinimo projekto pristatyme, po kurio žmones kvietė į Laisvės a. apžiūrėti atrinktų kirsti medžių.

Klausėsi tomografu

Visgi po to, kai gegužės pabaigoje Laisvės a. buvo iškirsti pirmieji 22, kaip teigė dendrologė, ligoti ir praeiviams pavojingi medžiai, Savivaldybė kuriam laikui sustabdė kirtimus ir pasamdė dar kitus ekspertus, kad šie papildomai įvertintų želdinius.

Savivaldybės Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus specialistės Ievos Skiotienės teigimu, šį kartą vertinimą atliko kraštovaizdžio ir želdynų ekspertai:

Renaldas Žilinskas – Europos arboristikos tarybos (EAC) sertifikuotas arboristas, turintis tarptautinę medžių rizikos vertinimo kvalifikaciją, bei dr. Remigijus Bakys – fitopatologijos (augalų ligų) specialistas.

Ekspertai medžius tyrė taikydami akustinę tomografiją, kai specialiu prietaisu neinvaziniu būdu analizuojama kamieno vidinė struktūra. Šie tyrimai leidžia įvertinti, ar medžiai kelia pavojų žmonių saugumui.

Pasak I. Skiotienės, įvertinę Laisvės a. želdinius, ekspertai padarė išvadas, kad dalis medžių neturi perspektyvų augti. Nors ant kai kurių šiuo metu nėra smarkiai išplitusio kamieno puvinio, konstatuota, kad dėl esamų itin didelių kamieno žievės žaizdų artimiausiu metu puvinys išplis. Dalies medžių kamienai jau smarkiai pažeisti išplitusio puvinio, o tai kelia pavojų praeiviams. Ekspertai taip pat pažymėjo, kad tarp lajų išplitusi chlorozė, kuri lemia medžio skurdumą, o jos pasekmės – sausos šakos lajoje.

„Medžiai, kurių būklė įvertinta gerai, išsaugomi, o keliantys grėsmę saugumui – pašalinti“, – aiškino I. Skiotenė.

Laisvės aikštės ir jos prieigų atnaujinimo projekte vietoj iškirstųjų medžių numatyta pasodinti kone triskart daugiau želdinių, tarp jų – 65 medžius.

„Galėsime pripirkti laistytuvų ir pakviesti į akciją palaistyti. Įdomu, kiek tada žmonių susirinks?“ – teigė V. Jakštas.

Galerija

 

Komentarai

  • Labai būtų gerai, kad praretintų medžių Ramygalos gatvės kapinėse. Krenta nuo medžių sausi lapai, teršia paukščiai, randame prilūžusių šakų. Prašome.

  • Kirskime visur.Idomu kiek medziu iskirto Jaunymo sode?Daugiau asfalto ir trinkeliu,geriau PINIGAI NUSIRASO.

  • Prie Žagienės upelio iškirsta daugybė medžių. Atsodint niekas nesiruošia. Čia pinigų „neišplausi“

  • kur tikrai reiktų retinti, nes šiukšlės, naudojamas vanduo antkapių plovimui, valdžios nesimato…

Rodyti visus komentarus (4)

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų