P. Židonio nuotr.

Praradusi mamą kaltina ligoninę

Praradusi mamą kaltina ligoninę

Panevėžietė įtaria, kad gulėdama Respublikinėje Panevėžio ligoninėje, jos mama kelias valandas nesulaukė tinkamos pagalbos ir mirė kančiose. Ligoninė tvirtina vos sulaukusi dukters skundo nedelsiant inicijavusi Vidaus kontrolės ir audito skyriaus tyrimą.

Nuojauta neapgavo

Šią savaitę žiniasklaidos priemones pasiekė pranešimas apie panevėžietės Eglės (vardas pakeistas) istoriją. Moteris teigia birželio 19-ąją vargais negalais išsiprašiusi aplankyti Respublikinėje Panevėžio ligoninėje gulinčios mamos, šią radusi leisgyvę, neprižiūrimą ir, kaip spėja, greičiausiai dar ryte ištiktą smarkaus insulto.

„Tą dieną nuojauta sakė, kad kažkas negerai – nuo pat ryto tiek aš, tiek tėtis bandėme paskambinti mamai, bet ji vis neatsiliepė. Galiausiai prisiskambinus į Geriatrijos skyrių ir pasiteiravus slaugytojos, kokia situacija, buvo žaibiškai atšautas nušlifuotas „būklė stabili, matyt, pacientė miega“. Akivaizdu, kad tuo įsitikinti vos per keletą sekundžių neįmanoma, įtarimų sukėlė ir tai, jog žmogus jau beveik parą neva miega. Slaugytoja tik pasiūlė arčiau padėti pacientės mobilųjį – kad ši pajėgtų atsiliepti. Įtarimai, jog slaugytojos net nepasidomėjo, ar pacientė dar gyva, pasiteisino šiaip taip įsiprašius trumpam vizitui“, – pasakojo Eglė.

Anot jos, mama gulėjo be sąmonės, jau nebevaldė visos dešinės kūno pusės ir liežuvio, garsiai švokštė vos gaudydama kvapą. Pakėlus akių vokus, vyzdžiai į aplinką nereagavo, tik kurį laiką ji dar nevalingai judino kairę ranką. Pasak Eglės, net su medicina nieko bendro neturinčiam žmogui buvo labai panašu, kad moterį ištikęs insultas.

„Greta mamos gulėjo net nepaliesti pietūs ir pavakariai, keliolika per visą dieną neišgertų vaistų tablečių, po pagalve – panaudotos sauskelnės. Palatos kaimynės minėjo, jog pusryčius ji dar mėgino valgyti, tačiau netrukus po to mama tarsi sustingo ir pasigirdo insultui būdingas kriokimas, nuo ryto į aplinką ji daugiau taip ir nebereagavo“, – pasakoja panevėžietė.

Įtaria pavėluotą pagalbą

Pasak Eglės, savaitgalį vizitui į Geriatrijos skyrių po ne vieno bandymo dėl pandemijos apribojimų jai įsiprašyti pavyko tik prieš 15 val.

„Todėl mama tokios būklės gulėjo mažiausiai 5–7 valandas. Visur taip akcentuojama skubi insulto diagnostika ir gydymas, nes pirmos kelios valandos kritinės. Visgi išeina, kad ligoninė – nesaugiausia vieta, kurioje tik galima patirti smegenų infarktą. Juk žmogui sukniubus net gatvėje, prekybos centre ar namuose, būtų iškviesta greitoji ir būtų skubiai ieškoma priežasčių“, – ligoninę kaltino moteris.

Eglė tvirtina, jog tik primygtinai pareikalavus, puikias tokių ligų diagnostikos ir gydymo sąlygas turinčioje ligoninėje pradėta ieškoti paralyžiaus priežasčių.

„Susidarė įspūdis, jog tik man atėjus ir pradėjus gyvai reikalauti gydymo, Geriatrijos skyriaus personalas sukruto – buvo iškviestas neurologas, atlikta galvos kompiuterinė tomografija, net buvo sutrintos keliolika per visą dieną ant spintelės susikaupusių vaistų tablečių. Tačiau per vėlai – birželio 22 dieną mama užgeso didžiulėse kančiose. Nors ir toliau sunkiai gaudė orą pro burną, jai kažkodėl net nebuvo suteikta dirbtinė plaučių ventiliacija, teįvestas silpnos srovės deguonis per nosį, pro kurią ji jau nekvėpavo“, – pasakoja Eglė.

Ligoninė tvirtina vos sulaukusi dukters skundo nedelsiant inicijavusi Vidaus kontrolės ir audito skyriaus tyrimą. P. Židonio nuotr.

Trūksta slaugytojų

Eglė sako neturinti priekaištų sunkiai sirgusią mamą gydžiusiai gydytojai – ji elgėsi profesionaliai, stengėsi padaryti, ką galėjo, teikė visą įmanomą informaciją.

„Tačiau padėtis dėl personalo vadybos, ligonių slaugos ir elementarios pagarbos žmogui šioje ligoninėje plačiai žinoma ir, mano supratimu, yra ne tik neetiška, bet ir nusikalstama“, – piktinosi mamą palaidojusi dukra.

Jos manymu, ligoninėje blogiausia situacija su slaugytojomis – jų trūksta. Moters žiniomis, per pandemiją dauguma slaugytojų privaloma tvarka turėjo dirbti su COVID-19 sergančiais pacientais, tad nemažai jų tiesiog išėjo iš darbo.

Eglė tikina, kad pasiteiravusi slaugytojų apie sunkių ligonių priežiūrą, išgirdo, kad savaitgalį dirbti su keliolika ar daugiau pacientų lieka viena.

Pateikė skundus

Eglė tvirtina, kad artimiesiems paprašius susipažinti su mamos ligos istorija ir gydymo išrašais, paaiškėjo, kad juose nurodytos ne visos aplinkybės.

„Kad Geriatrijos skyriuje mama nebuvo tinkamai rūpinamasi, skaudžiausiai patvirtina birželio 21 dienos įrašas jos gydymo dienyne: „Kada susirgo, kada buvo paskutinį sykį sveika, nėra aišku“. Sveiku protu nesuvokiama, kaip toks įrašas gali atsirasti apie sunkaus, nuolatinės priežiūros reikalingo savaitę šioje gydymo įstaigoje praleidusio ligonio priežiūrą“, – nuostabos neslėpė pacientės duktė.

Dėl šio incidento artimieji pateikė skundą Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisijai ir pačiai Respublikinei Panevėžio ligoninei. Gavę atsakymą iš gydymo įstaigos, artimieji taip pat planuoja kreiptis į Valstybinę akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybą, o Respublikinę Panevėžio ligoninę dėl tokio elgesio paduoti į teismą.

     Ligoninė pradėjo tyrimą

Respublikinės Panevėžio ligoninės kolektyvas labai apgailestauja dėl N. K. mirties. Suprantame velionės artimųjų skausmą dėl šios netekties ir nuoširdžiai juos užjaučiame. Kuomet yra sprendžiami žmogaus sveikatos ir gyvybės klausimai, o ypač artimųjų, visada tai labai jautru, skaudu, liūdna.

Pacientė N. K. į Respublikinę Panevėžio ligoninę buvo paguldyta labai sunkios būklės dėl nepagydomai sunkios ligos ir su lėtinių ligų komplikacijomis, tad medikai padėti jau buvo bejėgiai. Kai kuriais atvejais specifinis gydymas pacientams negali būti taikomas dėl kontraindikacijų dėl kitų susirgimų.

Nesutinkame su velionės giminių pateikta subjektyvia nuomone. Suprantame jų skausmą, tačiau artimųjų netekę giminės kartais būna ir ne visai objektyvūs.

Respublikinės Panevėžio ligoninės administracija yra gavusi pil. E. K. skundą dėl šio atvejo. Suprasdama, kad kiekvienas toks ir panašūs atvejai yra labai svarbūs visiems – pacientams, jų artimiesiems, visuomenei, ligoninei, ligoninės administracija nedelsiant inicijavo Vidaus kontrolės ir audito skyriaus tyrimą, siekiant neatidėliotinai ir visapusiškai ištirti atvejį ir pateikti išsamias išvadas.

Atsakant į klausimą dėl bendrosios praktikos slaugytojų trūkumo, norime atkreipti dėmesį, kad tai – visos šalies gydymo įstaigų problema ir rūpestis. Turbūt nerasime šalyje nė vienos gydymo įstaigos, kuri šiuo metu nesusidurtų su panašia problema.

Šiuo metu baigiamas atlikti vidaus medicininis auditas, kurio išvados bus pateiktos velionės N. K. dukrai E. K. ir kitoms kompetentingoms institucijoms, kurios nagrinės šį atvejį LR įstatymų nustatyta tvarka ir priims sprendimą šiuo klausimu. Tikime šių institucijų darbo objektyvumu ir nešališkumu ir, gerbdami velionės artimuosius, kol nebus paskelbtas šių kompetentingų institucijų sprendimas, situacijos nekomentuosime.

Respublikinės Panevėžio ligoninės administracija ir ligoninės kolektyvas deda daug pastangų, kad mūsų gydymo įstaiga dirbtų sklandžiai, efektyviai ir atlieptų visus pagrįstus pacientų ir jų artimųjų lūkesčius.

Vytautas Riaubiškis

Respublikinės Panevėžio ligoninės komunikacijos specialistas

Komentarai

  • Kaip tavo artimas ten paklius galesi cia spangt Vytauteli

    • Atsakyti
  • Siaubas, kokias nesamones žurnalistai rašo. Senutė sirgo paskutinės stadijos vėžiu ir visi žino, kad jokie vaistai ar daktarai nepadės… Eilinį kartą gėda dėl Sekundės rašliavų apie medikus.

    • Bedūšiai tegu susuka visą mediciną , šitokiose kančiose ir kankinimuose – nužūdė.Bedūšiai medikai — į teismą ir ne kaip kitaip!!! Kur gšdytojų paaiškinimai , o ne slaugutojos .

    • Jei jūsų teksto suvokimo įgūdžiai ir tiek netraukia, aiškinu adaptuotai – niekas čia nekalba apie „pagalbą senutei nuo paskutinės stadijos vėžio“. O kalbama, tamsta, apie neregėto cinizmą ir daugelio slaugytojų sisteminį kyšininkavimą ir nusikalstamą pxuizmą pacientų atžvilgiu. Nuo vėžio pacientė gydėsi moderniausiame tam skirtame Santarų skyriuje ir apie gydymąsi nuo to Panevėžio bagadielnėje net minčių nebuvo kilę. Kreiptasi buvo tik dėl SIMPTOMINIO GYDYMO IR KANČIŲ PALENGVINIMO – skysčių nusiurbimo, kraujo atstatymo, skausmo sumažinimo ir panašiai – tik tai teoriškai ta įstaiga ir gali suteikti. Deja, vietoje to, kaip ir dauguma pacientų, ji buvo užmesta ir su pusę paros pražiūrėtu insultu palikta uždusti paskutines tris dienas. Tad užuot bent kiek aptvarkius ryškiausius simptomus ir paleidus dar likusį jai laiką praleisti su šeima namuose, per tokį slaugytojų ligoninės vadovybės aplaidumą ji buvo pasmerkta lėtai ir skausmingai mirčiai vienumoje. Dabar aiškiau medicinos profesorei?

      Beje, rašo tikrai ne vien Sekundė, o ir visi didžiausi LT medijos portalai, keliasdešimt tūkstančių reakcijų ir pasidalijimų socialiniuose tinkluose. Kitą savaitę laukite ir televizijų – galėsit jiems papasakoti, „kokias nesąmonės rašo Sekundė“ 😀

  • Mano mamytei panaši situacija Šiaulių geriatrijos ligoninėje. Personalas naudojasi karantinu ir tiesiog neprižiūri ligonių, įpatingai po insultų. Žmonės paraližuoti, patys negali pavalgyti, o personalas net nemaitina jų. Arba kiša per prievartą, kol ligoniai užspringsta.

  • Deja, dabar patekti į ligoninę baisu. Dukra į ligoninę nuėjo savo kojom. Pasiėmėme kaip salotą .

Rodyti visus komentarus (6)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų