Pasak jaunos, bet jau pasaulyje žinomos pianistės M. Daunoraitės, jaunam pianistui visi koncertai, kad ir kur jie vyktų, itin svarbūs. Asmeninio archyvo

Pranašu galima būti ir savame krašte

Pranašu galima būti ir savame krašte

Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje, skambant J. S. Bacho, J. Haidno, F. Listo, L. Libermano kūriniams, atliekamiems jaunos, tačiau jau didžiosiose pasaulio scenose koncertuojančios pianistės Mildos Daunoraitės, panevėžiečiai palydėjo vasarą.

Iš pasaulio salių – į Panevėžį

Nors septyniolikmetės atlikėjos biografijoje gausu tarptautinių konkursų, festivalių, koncertų, garsių mokytojų pavardžių, Milda pabrėžia, kad pavardė, kuri turi būti įrašyta su didžiausia pagarba ir padėka – jos fortepijono mokytojo Justo Dvariono. Be jo, davusio žinių ir įkvėpimo dabar garsios pianistės karjerai, gal ir sunkiai būtų sudėliotas sakinys: „M. Daunoraitė yra daugelio nacionalinių ir tarptautinių fortepijoninių konkursų laureatė.“

Pirmuosius laurus Milda pelnė dar 2010-aisiais metais tarptautiniame konkurse „Muzika be sienų“, kuriame apdovanota „Grand Prix“ prizu. Tai buvo pirmosios Mildos mokytojos, anykštėnės Irenos Meldaikienės nuopelnas. Pastarųjų metų laimėjimų sąraše – pirmoji vieta Vladimiro Krainevo jaunųjų pianistų konkurse Charkove, Ukrainoje, taip pat keli specialieji prizai: geriausias klasikinio periodo kompozicijos pasirodymas, geriausias F. Listo kūrinio atlikimas, už virtuozišką kūrinio atlikimą, EMCY premija. 2018-ųjų balandį Milda gavo „Grand Prix“ konkurse „Akordy Khorticy“, Ukrainoje. O lapkritį grojo Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje V. Bacevičiaus koncertą fortepijonui ir orkestrui Nr.4, Simfonia concertante su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru, diriguojant Martynui Stakioniui ir įrašinėjant „Euroradio“. 2019-ųjų kovo mėnesį tapo laureate ir pelnė antrąją vietą konkurse „Lisztofonija“ (Lietuva). 2019 mokslo metų pabaigoje Milda laimėjo galimybę surengti rečitalį prestižinėje Vigmoro salėje Londone, taip pat ir „The Purcell School Solo“ konkursą, kurio prizas – koncertas su orkestru 2020 metais Karalienės Elžbietos salėje, Pietų banko rajone Londono centre. Kiekvienais metais Milda koncertuoja kalėdiniame koncerte, vykstančiame Paryžiaus Eliziejaus laukuose. Jaunosios pianistės pasirodymą ne kartą transliavo „Mezzo & TV5 Monde“.

O vos prieš mėnesį Milda dalyvavo meistriškumo kursuose su žymiais pianistais, tokiais kaip Paskalis Devojonas, Olga Kern, Pietras De Marija, Jong Hi Munas, Grigorijus Gruzmanas, Viljamas Fongas, Fali Pavri, Mūza Rubackytė, Petras Geniušas, Uta Veijand ir daugeliu kitų.

Įkvepia kaimas

Nuo tokios įžymybių apsupties ir miestų įvairovės gali pradėti svaigti galva, tad ar tikrai jaunoji atlikėja gyvena tik tokiame pasaulyje. Ar ji tikrai toks vaikas, kuris nuo šešerių tik groja ir dalyvauja konkursuose, nieko daugiau nemato ir gyvena kitame, aukščiau realybės, pasaulyje?

„Gyvenu kaime, tikrame kaime tarp miškų, kalvų, prie tvenkinio, netoli Svėdasų, Anykščių rajone. Mes visada čia gyvenome, o vasaras dažniausiai leisdavau pas diedukus – Anykščių mieste. Man visada patikdavo, kad iš kaimo į miestą važiuodavau“, – pasakoja M. Daunoraitė.

Prisižiūrėjusi amerikietiškų filmų, kaip žmonės turi medžiuose pasidarę namus, Milda sugalvojo susirasti tokį medį ir savo sodyboje. Susirado ir jame įsikūrė. Žinoma tokį, palinkusį prie žemės, į kurį būtų nesunku įsiropšti. Ne tik įsiropšti, bet ir įsikurti su knyga ar kompiuteriu rankoje. Anot pianistės, tas „namelis medyje“ tapo postūmiu į knygų pasaulį. Be to, iš ten atsiverdavo nuostabus vaizdas į didžiulę pievą, į mišką.

M. Daunoraitė drąsiai rėžia, kad posakis „Savam krašte pranašu nebūsi“ – niekam tikęs.

Namuose koncertuoti gera

Pasak M. Daunoraitės, jaunam pianistui visi koncertai, kad ir kur jie vyktų, itin svarbūs.

„Mano pareiga groti visur, kur tik yra galimybė, – sako pašnekovė. – Jei nori pasiekti tikslą, būti žinomas, turi skleisti žinią apie save.“

Panevėžyje jau nebe pirmas M. Daunoraitės surengtas koncertas – dar vienas mielas susitikimas su klausytojais. O ir tas susitikimas labiau jaudinantis, nes Mildos mama Daiva Gasiūnienė šiame krašte jau sava. Ji – Panevėžio vyriausioji architektė. Jaunosios pianistės tėtis Vytenis Daunoras taip pat architektas, vaikystėje griežęs smuiku. Mildos tėčio brolis Algimantas – vargonininkas, mama – pianino mokytoja, o tėvas, Mildos senelis, Algimantas Daunoras, buvo žymus kompozitorius, vadovėlio „Harmonija“ autorius.

Milda drąsiai teigia, kad posakis „Savam krašte pranašu nebūsi“ niekam tikęs. „Melas, – rėžia pašnekovė. – Būsi, nes žmonės čia savo atlikėjus labai myli. Užsienyje gali pagroti, tau plos, šauks – bis, bet paskui niekas neprieis, nepakomentuos, nepaklaus, kaip sekasi. Lietuvoje groti gera.“

Londone stojo į savo vietas

Pasak M. Daunoraitės, jos gyvenime viskas atsistojo į savo vietas įstojus mokytis į „Purcell” mokyklą jauniesiems muzikantams Londone, Jungtinėje Karalystėje. Iki tol kasdienybė sukosi kaip filmo juostoje – bendrojo lavinimo mokykla Anykščiuose, konkursai, koncertai pasirodymai, muzikos mokytojai – Vilniuje, net Šilutėje.

„Kai man buvo maždaug devyneri, tapau „SOS Talents Michel Sogny“ fondo, kurio įkūrėjas prancūzas, žymus pianistas, kompozitorius Mišelis Sonji, stipendininke. Nuo tada atsivėrė tikrasis muzikos pasaulis. Į fondą patekome kartu su Kasparu Mikužiu. Fondo prezidentas Mišelis Sonji sugalvojo, kad mudu grotume duetu. Tuomet net neįsivaizdavome, kaip, nes vienas Šilutėje, kitas – Anykščiuose. Tada mano tėvai taip spontaniškai sako: važiuokim į Šilutę pas Kasparo mokytoją Liudmilą Kašėtienę. Nuvažiavome, apsigyvenau pas Kasparą, kitą dieną susilaužiau ranką. Tokia buvo pradžia. Kai ranka sugijo, pradėjau mokytis pas L. Kašėtienę. Ji man ir dabar yra antroji mama, net gyvenau viena mokytojos bute Šilutėje“, – pasakoja Milda.

„Užsienyje gali pagroti, tau plos, šauks – bis, bet paskui niekas neprieis, nepakomentuos, nepaklaus, kaip sekasi. Lietuvoje groti gera.“

M. Daunoraitė

Čia mergaitė išmoko savarankiškai verstis: pati gaminosi maistą, bandė tapti ir vegane, ir vegetare, ir svorį mesti. Šilutė, anot M. Daunoraitės, jai davė labai didžiulę laisvę, bet kartu ir atsakomybę. Ir nors dabar ji smuiko muzika užburia klausytojus didžiųjų pasaulio koncertų salėse, vis dar konsultuojasi su mokytoja Liuda, atidavusia Mildai daugiausia valandų ir išmokiusia suvokti muziką.

„O apie pamokas bendrojo lavinimo mokykloje Anykščiuose nėra ką ir kalbėti. Aišku, kad jų praleidau begalybę – dažniau nebūdavau, nei būdavau. Taip vėrėsi muzikos kelias“, – šypsosi jaunoji atlikėja.

Jau dveji metai ji gyvena ir mokosi Londone. Tiek pat dar ir liko mokytis.

„Čia ir muzika, ir pamokos, ir draugai. Pagaliau išsilaikiau visus egzaminus ir pasidarė ramu“, – ramiai kalba M. Daunoraitė.

Dabar pianistė įtemptai ruošiasi dviem rečitaliams Maljorkoje, Ispanijoje. Jie vyks rugsėjo mėnesį ir abiem reikia parengti dvi skirtingas programas, kurių vieno trukmė – valanda dvidešimt minučių. Taigi, M. Daunoraitės vasaros koncertai Lietuvoje – susitikimai su klausytojais ir pamokos naujiems pasirodymams.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų