Site icon sekunde.lt

„Pragiedrulius“ temdo politiniai debesys

„Pragiedrulių“ vardą nuo seno pelniusią J. Čerkeso-Besparnio sodybą Skaistakalnio parke temdo politiniai debesys.

Į Viešųjų pirkimų tarnybą kreipęsi konservatoriai įtaria, kad Savivaldybė, parinkusi konkurso J. Čerkeso-Besparnio sodybos sutvarkymo projektui parengti nugalėtoją, galėjo pažeisti įstatymus. T. Šiaudinio nuotr.

„Pragiedrulių“ vardą nuo seno pelniusią J. Čerkeso-Besparnio sodybą Skaistakalnio parke temdo politiniai debesys. Seimo nariai, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos atstovai Rasa Juknevičienė, Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė ir Arvydas Anušauskas kreipėsi į Viešųjų pirkimų tarnybą dėl, jų nuomone, galimų pažeidimų vykdant viešuosius pirkimus Panevėžyje.

Anot jų, Panevėžio savivaldybės surengtuose Senvagės, Skaistakalnio parko ir jame esančios poeto Juozo Čerkeso-Besparnio sodybos atnaujinimo projektų konkursuose paskelbus nugalėtoją, kilo įtarimų, kad mažoji bendrija „Pupa – strateginė urbanistika“ galėjo pažeisti įstatymus ir nesilaikyti sąžiningos konkurencijos principų, kadangi paslaugoms pirkti buvo skirta 80 tūkst. eurų, o nugalėtojas pasiūlė 79 tūkst. eurų.

„Susidaro įspūdis, kad nugalėtojas iš anksto buvo žinomas, dėl kainos buvo susitarta iš anksto, o kiek mažesnę kainą pasiūlę konkurentai atmesti. Šiuo atveju būtina patikrinti, ar nugalėtojui skirtos lėšos už šią paslaugą apskritai atitinka rinkos kainą Lietuvoje. Žiniasklaidoje pasirodžiusiame straipsnyje rašoma, kad kitos architektų firmos šią paslaugą galėtų atlikti aštuonis kartus pigiau, nes esą tokios yra rinkos kainos. Todėl prašome Viešųjų pirkimų tarnybos atlikti tyrimą dėl minėtų pirkimų skaidrumo pašalinant iš konkurso mažesnę kainą pasiūliusius konkurentus, dėl paslaugų kainos atitikimo rinkos kainoms ir ar yra sutartyje numatytas tinkamas įvykdytų darbų kontrolės mechanizmas“, – išplatintame pranešime teigė R. Juknevičienė.

Jaučiasi ramūs

Panevėžio savivaldybės administracijos direktoriaus Rimanto Paužos nuomone, „Pupa – strateginė urbanistika“ užsiprašyta suma už J. Čerkeso-Besparnio sodybos priestato ir aplinkos sutvarkymo projektą yra reali kaina.

„Labai laukiame firmos, kuri būtų dalyvavusi konkurse pasiūlydama aštuonis kartus mažesnę kainą. Po konkurso, jame nė nedalyvavus, kalbėti, kad padaryčiau pigiau ar brangiau, yra paprasčiausiai neetiška. Konkursas buvo atviras ir jame galėjo dalyvauti visi norintieji“, – teigė R. Pauža.

Direktorius sutinka, kad konkursą laimėjo ne mažiausią kainą pasiūlęs dalyvis. Anot jo, architektūrinių pasiūlymų konkursai skelbiami ne pagal pigumo, o pagal profesionalumo principą. Pateiktąsias konkurso dalyvių idėjas vertino devynių narių komisija, iš kurių tik du – Savivaldybės atstovai. Kiti vertintojai – Lietuvoje garsūs architektai.

„Mums pavyko viso labo tik 1000 eurų nusiderėti. Įstatymų pažeidimų čia nėra. Mes esame ramūs, nes tikrai viskas buvo vykdyta skaidriai, o toks kreipimasis turbūt ne pirmas ir ne paskutinis“, – „Sekundei“ teigė R. Pauža.

Jei Viešųjų pirkimų tarnyba nustatytų, kad parenkant konkurso nugalėtoją iš tiesų buvo padaryta pažeidimų, Savivaldybės su „Pupa – strateginė urbanistika“ pasirašyta sutartis gali būti nutraukta. R. Pauža tikina tokios galimybės nematantis.

„Labai aiškiai rodo, kas ko siekia Panevėžyje. Viena yra daryti darbus, o kita – juos griauti“, – sako administracijos direktorius.

Mato populizmą

Dėl konkursą laimėjusios „Pupa – strateginė urbanistika“, prie kurios parengtojo J. Čerkeso-Besparnio sodybos sutvarkymo projektinio pasiūlymo visuomeniniais pagrindais prisidėjo Panevėžio mero Ryčio Račkausko sūnus, meras atsidūrė dar ir etikos sargų akiratyje. Vyriausioji tarnybinės etikos komisija, gavusi Panevėžio tarybos opozicijos skundą, jį pripažino supainiojus viešuosius ir privačius interesus, kai Savivaldybės Tarybos posėdyje nenusišalino balsuojant dėl trijų projektų įgyvendinimo ir finansavimo.

Meras tikina, jog šis balsavimas niekaip nebuvo susijęs su architektūrinių idėjų Panevėžio viešosioms erdvėms sutvarkyti konkursu, kuriame dalyvavusi „Pupa – strateginė urbanistika“.

Tai buvusi standartinė procedūra, kad Savivaldybė galėtų teikti paraiškas Europos Sąjungos paramai gauti. Tarybos sprendimais nustatyta projektų vertė, tikslus Savivaldybės prisidėjimo procentas, įsipareigojimas padengti netinkamas projektų išlaidas.

Nors VTEK sprendimą R. Račkauskas apskundė teismui, miesto Taryba yra sudariusi komisiją įvertinti, ar yra pagrindo Tarybai kreiptis į teismą, kad šis įvertintų, ar meras nesulaužė užimdamas šias pareigas rinkėjams duotos priesaikos, dėl ko galėtų būti pradėta interpeliacijos procedūra.

Žinią, kad TS-LKD atstovai Seimo nariai kreipėsi į Viešųjų pirkimų tarnybą, motyvuodami, kad galėjo būti išpūsta kaina, meras vertina kaip populizmą.

„Viešųjų pirkimų procesuose nedalyvauju. Savivaldybės Viešųjų pirkimų tarnyba dirba profesionaliai ir skrupulingai laikosi įstatymo normų. Konkursas buvo atviras, kodėl niekas jame nesiūlė 10 tūkst. eurų kainos? Kaltinti nedalyvavus yra tiesiog populizmas“, – mano meras.

Exit mobile version