G. Kartano nuotr.

Politinėje padangėje vėl žaibuoja

Politinėje padangėje vėl žaibuoja

Panevėžio politinę padangę skrodžia opozicijos į mero kėdę nutaikyti žaibai.

Šiaulių apygardos teismui paskelbus Aukštaitijos sostinės merui Ryčiui Račkauskui nepalankų sprendimą, konservatoriai-krikščionys demokratai dar tą pačią dieną paskelbė raginimą jam trauktis iš pareigų. Tokį žingsnį dešinieji žengia nebe pirmą kartą. Šiauliečių teisėjų verdiktą skųsti planuojantis meras konservatorių ėjimą teigia traktuojantis kaip dar vieną bandymą perimti valdžią.

Politinio žemėlapio perbraižyti nepuola ir Panevėžio valdančiosios daugumos frakcijos, laukiančios, kol rezonansinėje byloje teismas tars galutinį ir neskundžiamą žodį.

Dešiniųjų ultimatumas

R. Račkauskas – iš posto, nauja dauguma – į valdžią. Tokią dėlionę siūlo Panevėžio tarybos opozicijoje esanti Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai.

Šiaulių apygardos teismui R. Račkauską pripažinus kaltu korupcijos byloje, dešinieji spaudžia jį atsistatydinti iš mero pareigų.

„Manome, kad šis teismo sprendimas yra logiška jau antrą kadenciją besitęsiančių neskaidrių

istorijų išdava ‒ ten, kur nėra demokratijos, ten nėra ir skaidrumo, atsakomybės. Korupcijos šešėlis

nuo Panevėžio savivaldybės turi pasitraukti kartu su korumpuoto mero išėjimu. Panevėžiui teks apsivalyti, sugrįžti į tikros, demokratinės savivaldos modelį“, – rašoma pirmadienio vakarą TS-LKD frakcijos išplatintame pareiškime, kviečiančiame Taryboje esančias politines jėgas pradėti diskusijas dėl naujos daugumos sudarymo.

Šiuo metu iš 27-ių miesto Tarybos narių valdantiesiems priklauso 15-iolika.

Iš jų didžiausia komanda – R. Račkausko rinkimuose vesto visuomeninio rinkimų komiteto „Atsinaujinančiam Panevėžiui“. Jis Taryboje turi devynis balsus. Po du balsus priklauso Liberalų sąjūdžiui, socialdemokratams ir nepartinių atstovams.

Panevėžio meras Rytis Račkauskas. „Sekundės“ nuotr.

Panevėžio meras Rytis Račkauskas. „Sekundės“ nuotr.

Ne pirmas kartas

R. Račkauskas teigia, jog tokia opozicijos reakcija jam jau įprasta ir lengvai nuspėjama.

„Tai yra tradicinis opozicijos noras ir svajonės, kad aš pasitraukčiau. Tokie siūlymai kartojasi ne pirmą ir ne antrą kartą. Nestebina, kad TS-LKD reikalauja trauktis nesulaukę teismų pabaigos. Jiems būdingas polinkis valdžią gauti ne per rinkėjų pasitikėjimą, o politinėmis intrigomis. Tą iliustruoja ir šitos partijos bandymas Seime visuomeniniams rinkimų komitetams apsunkinti dalyvavimą tiesioginiuose mero rinkimuose“, – sako meras.

Konservatoriai-krikščionys buvo pradėję interpeliacijos R. Račkauskui procedūrą dar 2017-aisiais, kai Vyriausioji tarnybinės etikos komisija, išnagrinėjusi Panevėžio tarybos opozicijos skundą, pripažino merą supainiojus viešuosius ir privačius interesus. Interpeliacija subliūško, kai komisijos sprendimą R. Račkauskas apskundė Vilniaus apygardos teismui ir šis konstatavo, kad merą nubaudę etikos sargai buvo neteisūs.

Pusiaukelėje nestoja

R. Račkauskas teigia ir dabar nematantis nei teisinio, nei politinio pagrindo trauktis iš pareigų.

Nors Šiaulių apygardos teismas pripažino jį kaltu, šis sprendimas nėra įsigaliojęs – Panevėžio vadovas pasiruošęs jį skųsti aukštesnės instancijos teismui.

„Teisine prasme šitas procesas dar tik pusiaukelėje ir opozicijos prognozės gerokai per ankstyvos. Lietuvoje tai nebe pirma byla prieš merus. Matėme, kuo ji baigėsi Utenos merui“, – komentavo R. Račkauskas.

Utenos meras Antanas Katinas į teisėsaugos akiratį pateko dar 2015-aisiais, kai sulaukė įtarimų kyšininkavimu ir piktnaudžiavimu tarnyba. Panevėžio apygardos teismas jį pripažino kaltu. Tačiau A. Katino skundą išnagrinėję Lietuvos apeliacinio teismo teisėjai Utenos merą visiškai išteisino.

Tokios bylos baigties dabar tikisi ir R. Račkauskas.

Meras sako nematantis pagrindo keistis miesto Tarybos valdančiajai daugumai.

„Niekas neturėtų keistis. Pagrindo, kad būtų kitaip, nėra. Mes tęsime savo darbus. Jaučiame įsipareigojimą ir iki kadencijos galo dirbsime panevėžiečiams, tęsime pradėtus projektus“, – tvirtina R. Račkauskas.

Valdemaras Jakštas. „Sekundės“ nuotr.

Valdemaras Jakštas. „Sekundės“ nuotr.

Nedarys netvarkos

Šiaulių apygardos teismui vos tik paskelbus verdiktą, miesto Tarybos daugumai priklausančio Liberalų sąjūdžio Panevėžio skyriaus taryba dar tą patį vakarą susirinko apsvarstyti politinių ėjimų.

„Su plakatais į gatvę neisime. Vienbalsiai pritarėme minčiai, kad Lietuvoje teisingumą vykdo teismas. Tik jis gali pasakyti, kaltas žmogus ar ne, ir tam yra kelių pakopų teismai. Turime sulaukti galiojančio teismo sprendimo“, – teigė Liberalų sąjūdžio Panevėžio skyriaus pirmininkas, vicemeras Valdemaras Jakštas.

Liberalai, anot jų lyderio, toliau tęs darbą valdančiojoje daugumoje.

„Mes nedarysime netvarkos, kai tikrai yra ką veikti“, – sako V. Jakštas.

Ramūnas Vyžintas. „Sekundės“ nuotr.

Ramūnas Vyžintas. „Sekundės“ nuotr.

Svarsto dėl suspendavimo

Valdančiojoje daugumoje dirbantys du socialdemokratai blaškosi, į kurią pusę sukti.

Panevėžio skyriaus pirmininko Ramūno Vyžinto teigimu, jų pozicija priklausys nuo skyriaus tarybos apsisprendimo. Šioji renkasi kas dvi savaites ir artimiausias jos posėdis planuojamas kitą savaitę.

„Vertinsime šitą situaciją ir konservatorių pasiūlymo kontekste. Esu iškėlęs mintį, kad galbūt būtų galimas buvimo valdančiojoje daugumoje suspendavimas tol, kol sprendimą dėl mero priims apeliacinis teismas. Tačiau puikiai suvokiame, kad šiuo metu labai svarbus Tarybos darbotvarkės klausimas yra miesto biudžeto tvirtinimas, yra labai dideli investiciniai projektai, didelės lėšos – iš socialdemokratų pusės destrukcijos jokiu būdu neturėtų būti“, – aiškino R. Vyžintas.

Tačiau, regis, ir su dabartine opozicija kairieji nenusiteikę glėbesčiuotis.

„Panevėžyje Tarybos opozicija yra labai nevienalytė. Vargu, ar mūsų tikslas būtų eiti į tokią opoziciją“, – teigė socialdemokratas.

Lauras Jagminas. I. STULGAITĖS-KRIUKIENĖS nuotr.

Lauras Jagminas. I. STULGAITĖS-KRIUKIENĖS nuotr.

Lauks paskutinio taško

Jungtinei frakcijai Taryboje atstovaujantys valdančiųjų atstovai nepartiniai Rimantas Narkūnas ir vicemeras Lauras Jagminas teigia nesivelsiantys į politikavimus.

„Prieš rinkimus politikavimo apraiškų ir taip bus labai daug. Reikia dirbti, ne politikuoti“, – teigė L. Jagminas.

Pasak vicemero, jiedu su R. Narkūnu irgi jau aptarė situaciją.

„Suprantama, kad toks teismo sprendimas niekam nėra malonus ir gero neprideda. Bet mūsų pozicija tokia pati kaip liberalų – turime sulaukti teismo galutinio verdikto. Liekame dirbti daugumoje, o jei būtų inicijuojama interpeliacija merui, jos nepalaikytume, nes teismo sprendimas dar nėra galutinis“, – teigė L. Jagminas.

 

Komentarai

  • Tai kad ne konservatoriai Račkauską rinko, o miesto gyventojai. Pasirodo jie nežino kas merą išrinko.

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų