Politikų deklaracijose ir skolos, ir praturtėjimas

Politikų deklaracijose ir skolos, ir praturtėjimas

Panevėžyje rinktų seimūnų ir europarlamentarės turto deklaracijose per metus stebima tiek realaus, tiek su deklaravimo subtilybėmis susijusio praturtėjimo.

Skaičiai padidėjo

Daugiausia pokyčių 2021 metais, palyginus su 2020-aisiais, būta Bronislovo Matelio ir jo žmonos Liminos turto deklaracijose.

Nors abiejų piniginės santaupos per metus sumažėjo, tačiau turimo turto vertė išaugo. B. Matelio valdomas turtas pagausėjo daugiau nei 58 tūkst. eurų, L. Matelienės – per 19 tūkst. eurų.

Seimūno deklaruojamas turtas 2021 metais įvertintas 163,2 tūkst. eurų, o 2020-aisiais buvo beveik 105 tūkst. eurų.

Paklaustas apie praturtėjimą, B. Matelis teigė po ranka neturintis deklaracijos, tačiau tikino jokio nekilnojamojo turto pernai neįsigijęs.

Anot jo, vertės pokytis deklaracijoje – labiau popierinis.

„Politikai savo turtą gali deklaruoti pagal įsigijimo kainą ir pagal rinkos vertę“, – aiškina seimūnas.

Jis teigia deklaruojantis pagal rinkos kainą, nors anksčiau tą darydavo pagal įsigijimo kainą. Pastaroji, jei butas pirktas seniai, būtų gana nedidelė.

B. Matelis sako pasimokęs iš svetimų klaidų.

Praėjusios kadencijos metu parlamentarui Povilui Urbšiui teko aiškintis, kai žemę pardavė gerokai brangiau nei jos vertė, nurodyta deklaracijoje.

„Kad tokių klausimų nekiltų, nusprendžiau, kad deklaruosiu pagal rinkos vertę. Jeigu rinkos kaina nukris, turėsiu ir ją rodyti mažesnę“, – sako B. Matelis.

Tačiau seimūno santaupos per metus sumažėjo 13,5 tūkst. eurų, jo žmonos aptirpo 35,6 tūkst. eurų: seimūnas deklaravo sąskaitoje turintis 30 tūkst., o sutuoktinė – 7 tūkst. Eur.

Žmona turtingesnė

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovės Guodos Burokienės deklaracijoje nurodomas turtas viršija 103,5 tūkst. eurų, o jos vyro Deivido – 88,8 tūkst. Eur.

Brangiausiai įvertintas sutuoktinių namas, kuris kiekvienam priklauso po lygiai – po 85 tūkst. eurų. Parlamentarė yra sukaupusi 9229 eurus santaupų, o 2020 metais turėjo per 20 tūkst. eurų. Jos vyro Deivido Buroko deklaracijoje nurodoma, kad per metus turtas sumažėjo 1865 eurais. Jo sąskaitoje 996 eurai. Tačiau seimūnės sutuoktinis yra paskolinęs daugiau nei 119 tūkst. eurų, o pats pasiskolinęs 5000 eurų.

G. Burokienė juokauja, kad tarp Seimo kolegų pagal turtą – arčiau apačios. Pasak jos, vyras pradėjo naują verslą, tad jam atidavė pinigus, o naujo turto šeima neįsigijo.

„Baikite, nėra už ką. Aš visą laiką stebiuosi savo kolegomis, kurie sugeba iš Seimo nario algos ir susitaupyti, ir dar kažką pasidaryti“, – sako G. Burokienė.

Sutaupyti padėjo karantinas

Valstiečių atstovas panevėžietis Deividas Labanavičius per metus praturtėjo 8040 eurų ir dabar turi 12 313 eurų santaupų. Jo žmona Modesta nurodė turinti 770 eurų santaupų, o prieš metus deklaravo sąskaitoje teturinti septynis eurus.

Visas D. Labanavičiaus turtas vertinamas 21 451 euru, jo žmonos – 81 358 eurais.

Jų turto deklaracijose gyvenamasis būstas nenurodytas, tačiau abu turi žemės. Žmona turtu D. Labanavičių lenkia. Jos turima žemė įvertinta per 72 tūkst. eurų, o parlamentaro – 788 eurais.

D. Labanavičius sako, kad nuosavo gyvenamojo būsto šeima neturi – kaip ir anksčiau gyvena žmonos mamos name.

„Per metus kažkas labai nepasikeitė. Pagrindinės ir vienintelės pajamos yra atlyginimas, pervedamas į sąskaitą“, – sako jis.

Parlamentaras svarsto, kad sutaupyti padėjo pernai buvęs karantinas. Šeima dėl jo mažiau atostogavo, mažiau keliavo.

Deklaracija nepasikeitė nė centu

Dalies Panevėžio rajono gyventojų rinktas Tomas Tomilinas turto nurodo turintis už 97 tūkst. eurų. Lygiai tiek pat jis deklaravo ir 2020-aisiais.

Dar 88 tūkst. eurų įvertintas jo turimas butas, 5000 eurų – žemė, 4000 eurų – transporto priemonė. Parlamentaras yra pasiskolinęs 65 tūkst. eurų. Jo sutuoktinė Kristina Tomilina deklaravo neturinti jokio turtą – tik pasiskolinusi 8000 eurų.

Europarlamentarės Rasos Juknevičienės turtas per metus sumažėjo per 21 tūkst. eurų.

Labiausiai aptirpo jos santaupos – nuo 29 169 eurų iki 9874 eurų. Gyvenamasis namas, kuris priklauso per pusę su vyru Zenonu, kiekvieno deklaracijoje įvertintas po 100 tūkst. eurų, abiejų žemė – po 1304 eurus.

Turimas parlamentarės automobilis vertas 8994 eurų.

Pildydama deklaraciją R. Juknevičienė buvo pasiskolinusi beveik 9000 eurų.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų