Politikų deklaracijose – finansinis tango

Politikų deklaracijose – finansinis tango

 

Nuo šimtatūkstantinės vertės registruoto turto iki vos kelių šimtų eurų per metus sumokėtų mokesčių valstybei. Tokie skaičiai – Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) skelbiamose kandidatų į Panevėžio miesto merus pajamų deklaracijose.

Jos duomenimis, mažiausiai – 580 eurų – mokesčių valstybei 2017-aisiais sumokėjo „socialdarbiečių“ lyderis Panevėžyje Petras Narkevičius. Politikas nurodė tais metais iš viso gavęs 10 868 Eur pajamų – tai būtų per mėnesį maždaug po 905 Eur „ant popieriaus“.

P. Narkevičius aiškina, jog tie metai jam nebuvo finansiškai lengvi: 2016 m. pasibaigus Seimo kadencijai liko be darbo, o buhalterinių paslaugų ir audito įmonę įkūręs 2017-ųjų pabaigoje. Anot politiko, tais metais jis gavęs pajamų pardavęs mirusios tetos palikimą – kolektyvinį sodą, taip pat kasmet pasiimantis išmokas už Biržų rajone turimą 8 ha žemės sklypą.

„Niekam jo nenuomoju – pats šienauju, prižiūriu ir už tai išmokas gaunu“, – aiškino „socialdarbietis“.

Finansinį štilį 2017-aisiais išgyvenęs P. Narkevičius nėra galus durstantis kandidatas. Jo vardu registruotas turtas vertas 74 686 Eur, o santaupų buvęs Seimo narys sukaupęs 32 118 Eur.

Verslininko mokesčiai – keli šimtai eurų

Vos daugiau – 627 Eur – mokesčių į valstybės iždą 2017 m. sumokėjo socialdemokratų kandidatas į Panevėžio merus verslininkas Ramūnas Vyžintas. Bendrovės „Urėdijų servisas“ vienintelis akcininkas direktorius deklaravo per visus metus teuždirbęs 7067 Eur, o tai yra 588 Eur per mėnesį neatskaičius mokesčių.

Tačiau R. Vyžintui 2017-ieji nebuvo krizės metai. Anaiptol – politikas teigia gyvenęs taip gerai, kad galėjęs sau leisti pataupyti įmonės lėšas. Anot jo, sau nusistatė atlyginimą, maždaug 30 proc. didesnį nei minimumas.

„Man tiesiog nereikėjo pinigų. Kai man jų nereikia, įmonės pinigų neeikvoju“, – aiškino politikas.

R. Vyžintas teigia galintis sau leisti už vos daugiau nei minimumą gyventi nematant vargo. Jis – turtingiausias kandidatas į miesto merus. Socialdemokrato privalomo registruoti turto vertė siekia 120 126 Eur, dar per 71 tūkst. Eur įvertintos įmonės akcijos, o santaupų R. Vyžintas deklaravo 2017 m. turėjęs 142 600 Eur.

Vis dėlto pernai politikui pinigų jau prireikė: 2018 m. jo pajamos išaugo dešimteriopai.

R. Vyžintas teigia deklaruosiantis praėjusiais metais gavęs 80 tūkst. Eur ir sumokėjęs apie 11,5 tūkst. Eur mokesčių.

Gyvena iš valstybės tarnybos

Šimtatūkstantinės vertės turtą deklaravusi ir „darbiečių“ kandidatė į merus Sandra Jakštienė. Mokslų daktarė, prieš ketvertą metų akademinę veiklą iškeitusi į Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojos pareigas, deklaravo registruoto turto turinti už 181 800 Eur. Tačiau jos sąskaita buvo kukliausia iš visų kandidatų – 1 000 Eur. S. Jakštienė nurodė iš darbo Savivaldybėje 2017 m. gavusi 20 695 Eur pajamų „ant popieriaus“, o sumokėjusi 2495 Eur mokesčių.

Į merus su visuomeniniu rinkimų komitetu einantis įtarimų kupros slegiamas Rytis Račkauskas 2017 m., kai dar tvirtai sėdėjo mero poste, deklaravo uždirbęs 26 751 Eur, o mokesčių atseikėjęs 3 713 Eur. Kandidato registruotas turtas vertas 57 tūkst. Eur. Tai nėra brangiausiai įkainotas mero turtas. R. Račkauskas deklaravo 2017 m. turėjęs per 70 tūkst. Eur santaupų ir daugiau nei 10 tūkst. Eur verto kito privalomo registruoti turto.

Liberalų sąjūdžio į politinę areną grumtis dėl mero regalijų siunčiamas aplinkosaugininkas Valdemaras Jakštas 2017 m. nurodė uždirbęs 37 362 Eur su mokesčiais, o valstybei atidavęs 5 312 Eur mokesčių. Tais metais Panevėžio regiono aplinkos apsaugos departamento direktoriaus pareigas ėjęs V. Jakštas teigia, kad visos jo pajamos – tik iš atlyginimo valstybės tarnyboje.

Politikas nurodė turintis šiek tiek per 75 tūkst. Eur registruoto turto, o santaupų 2017 m. buvo sukaupęs beveik 37 tūkst. Eur.

Direktoriaus pajamos – kaip seimūno

Šimto tūkstančių ribą perkopęs ir partijos „Tvarka ir teisingumas“ kandidatas į Aukštaitijos sostinės merus, triukšmingai Savivaldybės įmonės Panevėžio autobusų parko direktoriaus postą turėjęs palikti Rimantas Petukauskas. Jo registruotas turtas vertas 107 658 Eur, o santaupų politikas sukaupęs apie 18 tūkst. Eur. R. Petukauskas, iš Autobusų parko vadovo pareigų atleistas pernai pavasarį, deklaravo 2017 m. uždirbęs 45 011 Eur popieriuje, o mokesčių sumokėjęs 6 303 Eur.

Tik šiek tiek daugiau už Savivaldybės valdomo Autobusų parko direktorių 2017 m. uždirbo Seimo narys Povilas Urbšys. Su visuomeniniu rinkimų komitetu „Kurkime jaukų miestą KARTU“ į Panevėžio mero kėdę bandantis atsisėsti parlamentaras tais metais nurodė gavęs 47 738 Eur pajamų, o valstybei sumokėjęs 6 963 Eur mokesčių.

P. Urbšys nurodė turėjęs kiek per 11 tūkst. Eur bei maždaug 20 tūkst. Eur verto registruoto turto.

Tačiau jau 2018 m. deklaracijoje Seimo narys atrodo gerokai turtingesnis. P. Urbšio finansinę padėtį smarkiai pagerino neseniai parduotas sklypas. Nors 2017-aisiais politikas viešai deklaravo, jog turimas 27 ha žemės sklypas kainuoja vos per 2000 eurų, pernai jį pardavė už 143,4 tūkst. eurų. Pats parlamentaras tuomet tikino, kad jokių stebuklų čia neįvykę. Anot jo, realios kainos nuo rinkos gerokai skiriasi.

Devyni amatai

O valstiečių kandidatą į merus, Savivaldybės tarybos valdančiajai daugumai priklausantį Kęstutį Lukoševičių slegia paskola. Jis nurodė negrąžinęs apie 28 tūkst. Eur. Politikas 2017 m. uždirbo 18 667 Eur, o valstybei sumokėjo 2 348 Eur mokesčių. Pasak K. Lukoševičiaus, didžioji dalis gaunamų pajamų – gaunamas atlyginimas už Panevėžio kolegijoje praktinio mokymo centro vadovo darbą. Taip pat politiko kišenę kas mėnesį papildo pinigai, gauti už darbą miesto Taryboje, pirmininkavimą daugiabučio namo bendrijai, nekilnojamojo turto Panevėžyje nuomą bei direktoriavimą įmonėje „Mėtupė“. K. Lukoševičius yra ir pastarosios vienas iš akcininkų.

Ši įmonė 2016 pabaigoje buvo laimėjusi Savivaldybės įmonės Panevėžio butų ūkio skelbtą viešąjį konkursą investiciniams projektams aštuoniolikai renovuotinų Panevėžio daugiabučių parengti. „Mėtupei“ tuomet vadovavo K. Lukoševičiaus žmona. Tąkart nelaimėję konkurentai įžvelgė galimą K. Lukoševičiaus įtaką konkurso rezultatams, tačiau jis pats tvirtino esantis apšmeižtas.

„Aš neturiu įtakos žmonos įmonei. Tai tik konkurentų interesas mus apšmeižti“, – tąkart kalbėjo politikas.

Laidoti geriau, nei verslauti

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų kandidatė, siekianti Panevėžio mero posto, Indiana Grigienė 2017 m. deklaravo uždirbusi 17 748 Eur, o į valstybės kišenę sumokėjo 1 545 Eur. Anot I. Grigienės, jos pajamų šaltinis – įmonė „Decorum Projektai“. Politikė yra bendrovės direktorė ir viena iš akcininkių. Pasak kandidatės, tais metais ji uždirbusi ir dar iš vienos veiklos – pirmininkavimo namo bendrijai.

I. Grigienės vardu registruotas turtas įvertintas 45 tūkst. Eur. Taip pat kandidatė deklaravo apie 15 tūkst. Eur santaupų.

Naršant kandidatų turto deklaracijas peršasi išvada, kad vieta „valdiškoje“ įmonėje pelningiau už nuosavą verslą. Miesto Savivaldybės rankose esančioje ritualinių paslaugų įmonėje „Grauduva“ direktoriaus pavaduotoju besidarbuojantis Lietuvos krikščioniškosios demokratijos partijos kandidatas į Panevėžio merus Raimondas Pankevičius deklaravo 2017 m. uždirbęs 28 175 tūkst. Eur, o valstybei atidavęs 4 226 Eur. Anot politiko, jo pajamas sudaro senatvės pensija ir atlyginimas „Grauduvoje“. Visgi pastarojo dydžio kandidatas nesutiko įvardyti motyvuodamas, jog supyks kolegos. Įmonės viešai skelbiamoje informacijoje nurodoma, kad keturi administracijos darbuotojai, kuriems priklauso ir R. Pankevičius, 2017 m. vidutiniškai uždirbdavo po 2150 Eur su mokesčiais. Šiais metais jų atlyginimai krito kone perpus – iki 1542 Eur „ant popieriaus“.

R. Pankevičius gali guostis, kad iki atlyginimo sumažinimo spėjo pataupyti. Jis nurodė sąskaitoje turįs 55 tūkst. Eur, o jo vardu registruotas turtas vertas tiek, kiek statistinio panevėžiečio – apie 27 tūkst. Eur.

Prie mažiausiai 2017 m. uždirbusiųjų – miesto Tarybos narė, mero posto siekianti Žaliųjų partijos atstovė Gema Umbrasienė. Jos pajamų deklaracijoje nurodoma, jog tais metais politikės pajamos siekė 12 931 Eur, o mokesčių sumokėjusi 1 927 Eur.

Kandidatė deklaravo jos vardu registruoto turto už kiek daugiau nei 22 tūkst. Eur ir per 6 600 Eur santaupų. G. Umbrasienė nurodė turinti ir finansinių įsipareigojimų – maždaug 14 tūkst. Eur paskolą.

Politikė privačių interesų deklaracijoje nurodė 2017 m. dirbusi viešojoje įstaigoje „Vaikų ugdymas“, esanti sodų bendrijos nare ir Žaliųjų partijos pirmininko pavaduotoja.

Komentarai

  • Kokie vargšai, būtinai reikia prie lovio. Sunku gyventi toje Lietuvoje, norisi nieko nedirbti ir gerai gyventi.

    • Atsakyti
  • Kai kuriems kandidatams jau per 60, gal jau nebereikėtų į valdžią lysti. Tegu dirba jaunesni, vis tik renkame 4 metams, taigi visiška pensija ateis.

  • Noriu dirbti Autobusų parke. Galiu ir Grauduvoj.

    • Noro neužtenka, reikia sugebėti

  • Tai Indiana Grigienė yra savo namo Dembavoje pirmininkė ?

Rodyti visus komentarus (5)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų