Tris dešimtmečius remonto nemačiusi miesto poliklinika sulaukė 391 tūkst. eurų paramos remontui.

Poliklinikos renovacija užstrigo lifte

Poliklinikos renovacija užstrigo lifte

 

Panevėžio poliklinika slepia svarbią paslaptį – 1991 metais statant jos pastatą Nemuno gatvėje užmūrytas čia buvęs suprojektuotas krovininis liftas. Tačiau praėjus beveik trisdešimčiai metų jo gali tekti ieškoti iš naujo. Ši vieta tapo rimta kliūtimi panūdus atnaujinti remonto nuo pat pastatymo nemačiusią medicinos įstaigą.

Prieš trisdešimt metų duris atvėrusi Panevėžio miesto poliklinika šiandien nė iš tolo nebeprimena dažais kvepiančių įkurtuvių. Pacientus pasitinka aptriušę koridoriai, laiptinės, sutrūkinėjusios sienos, netgi tas pats senasis apšvietimas. O registratūroje ant lankytojų galvų taikosi nukristi trupantis tinkas.

2017 metais ši medicinos įstaiga, kaip ir visos kitos poliklinikos Lietuvoje, sulaukė geros žinios. Tokių vietų sąlygoms pagerinti rengiamas didžiulis projektas, kuris bus finansuojamas iš Europos Sąjungos paramos fondų.

Praeitais metais šis pažadas įgavo tvirtesnį pagrindą – kiekvienai įstaigai pagal joje prisirašiusių gyventojų skaičių apskaičiuotas reikalingas finansavimas.

Suskaičiavo pacientus

Panevėžio miesto poliklinikos pacientų skaičius nuo jos atidarymo 1991-aisiais nukrito nuo 130 tūkst. iki 35 tūkst. šiuo metu. Pagal pastarąjį rodiklį, iš Europos paramos remiamam projektui ši įstaiga turėtų gauti 391 tūkst. eurų. Iš jų 135 tūkst. Eur planuojama skirti poliklinikos infrastruktūrai pagerinti: nuovažai, neįgaliųjų ir kitų lankytojų tualetams įrengti, vidaus patalpų, vamzdynų remonto darbams. Iš likusios paramos dalies ketinama nupirkti medicinos įrangos, baldų.

Neįgalieji nori būti tikri, kad atsinaujinusioje poliklinikoje jiems bus patogiau nei dabar.

„Tokios įstaigos, kaip mūsų poliklinika, gyvena tik iš Sveikatos apsaugai skirtų lėšų. Iš jų mes ir atlyginimus mokame, ir komunalines išlaidas padengiame, ir kitus reikalus tvarkome. Remontui paprastai lieka labai nedaug – tik labai taupydami sutvarkėme gydytojų kabinetus. Daugybė erdvių likusios tokios, kaip po statybų, jų būklė dabar labai prasta“, – teigė poliklinikos vyriausioji slaugos administratorė, projekto koordinatorė Danutė Stanevičienė, penktadienį atvykusi susitikti su Panevėžio neįgaliųjų draugijų nariais.

Naujas liftas per brangu

Neįgalieji jau seniai atakuoja miesto polikliniką dėl itin nepatogių sąlygų. O žinodami, kad įsibėgėja Europos remiamas projektas ir liko tik sulaukti galutinio patvirtinimo dėl finansavimo skyrimo, dar aktyviau prie sienos remia įstaigos administraciją.

Jau daugybę metų miesto poliklinika sulaukia skundų dėl per stačios, neįgaliesiems sunkiai įveikiamos nuovažos prie įėjimo bei per siaurų liftų, į kuriuos nepatenka joks neįgaliojo vežimėlis.

„Aš pati buvau priverta pakeisti medicinos įstaigą, nes patekti į miesto polikliniką tiesiog fiziškai neįmanoma. Prieš porą metų buvo atvejis, kai po operacijos teko sėsti į neįgaliojo vežimėlį. Juo atvažiavusi į polikliniką turėdavau persėsti į siauresnius ratus, su kuriais mane įstumdavo į liftą“, – pasakojo Panevėžio agentūros „SOS vaikai“ vadovė Irma Zabulionytė.

Elektriniu vežimėliu judantiems pacientams dabar neįmanoma pasiekti gydytojų kabinetų antrame, trečiame aukštuose.

Pačios Panevėžio miesto poliklinikos skaičiavimu šiemet gauti 43, o pernai net 221 prašymas dėl specialaus neįgaliojo vežimėlio pakeitimo, kad neįgalus žmogus galėtų įvažiuoti į šios įstaigos liftą.
Todėl rengiant pastato remonto projektą poliklinika labai norėjo išspręsti šią seną problemą ir įrengti naują, platų liftą. Net ir vietą medikai jam rado. Dar statant polikliniką buvo suprojektuotas daug didesnis krovininis liftas, kuris šiandien būtų labai reikalingas, bet nežinia kieno sprendimu jau įrengta jo šachta tuomet buvo tiesiog užmūryta.

„Galima būtų vėl atverti užmūrytą šachtą ir joje įrengti liftą. Bet tokia idėja kainuotų apie 70 tūkst eurų. Norint įgyvendinti visus projekto sumanymus, mums nebeužtektų pinigų liftui“, – aiškino projektą koordinuojanti vyriausioji slaugos administratorė D. Stanevičienė.

Be lifto – nė iš vietos

Visgi rasti užmūrytą šachtą ir pinigų naujam liftui vis tiek teks. Mat be jo žlugs visas suplanuotas daugiau nei 300 tūkst. eurų vertės poliklinikos atnaujinimo projektas.

Techninio projekto, paraiškos ir kitų dokumentų rengėjai tarsi į sieną atsitrenkė į Neįgaliųjų aplinkos asociacijos vadovo Algio Gibos tvirtą poziciją. Jis nesutinka patvirtinti rekonstrukcijos projekto, jei sveikatos priežiūros įstaigoje nebus įrengta neįgaliesiems taip reikalingo lifto. Be neįgaliųjų atstovo parašo projektas judėti toliau negalės.

„Jei poliklinikos projekte būtų planuojama statyti pandusą ir tvarkyti pirmojo aukšto patalpas, jokių priekaištų neturėčiau. Bet dabar norima tualetus neįgaliesiems įrengti ir antrame aukšte, o be lifto nebus kaip į juos patekti“, – rekonstrukcijos sprendimais stebėjosi A. Giba.

Jam pritarė ir kiti neįgalieji. Jei nėra jiems pritaikyto lifto, neįgalūs žmonės nesupranta, kam tuomet reikalingi tie naujieji tualetai antrajame aukšte. O juos poliklinika į projektą įtraukė, nes antrajame aukšte, pasak D. Stanevičienės, pacientų judėjimas pats didžiausias.

Poliklinikos projektą įvertinęs Neįgaliųjų aplinkos asociacijos vadovas A. Giba džiaugėsi, kad neįgalieji bent jau pagaliau sulauks patogios nuovažos. Ją prie poliklinikos įėjimo planuojama statyti daug nuožulnesnę ir ilgesnę (65 m) bei gerokai išsiraičiusią po ankštą įstaigos kiemą. O kad juo besinaudojantys gyventojai nepavargtų, nuovaža turės netgi poilsio stoteles.

Poliklinikos darbuotojai pastebi, kad nuovažos dažnai reikia net ir sveikiesiems – ne retam juo patogiau lipti nei laiptais.

Tačiau poliklinikos atstovai motyvuoja, esą viso to gali tekti ir atsisakyti, jei A. Giba nenusileis dėl neįgaliesiems reikalingo lifto.

Panevėžio agentūros „SOS vaikai“ vadovė Irma Zabulionytė turėjo pakeisi gydymo įstaigą, nes miesto poliklinikoje savo gydytojus neįgaliojo vežimėliu sunkiai pasiekdavo.

Įkalbinėjimams nenusileis

Kilusią įtampą tarp poliklinikos ir neįgaliųjų švelninti suskubo pati miesto Savivaldybė. Jos vicemero Deivido Labanavičiaus teigimu, liftui įrengti jau numatyti pinigai miesto biudžete.

„Pirmadienį pradės administracijos direktoriaus pareigas eiti Tomas Jukna. Jis mane pats informavo, kad pinigai poliklinikos liftui biudžete jau numatyti. Antradienį iš karto imsiuosi šio klausimo ir turėtume problemą išspręsti“, – pažadėjo vicemeras.

Be to, nuo pirmadienio pareigas pradės eiti ir naujai išrinktas Panevėžio miesto poliklinikos direktorius Karolis Valantinas.

Žinia apie pinigus liftui paguodė susirinkusiuosius į audringą susitikimą neįgaliuosius ir poliklinikos atstovus. Tik ne A. Gibą. Jis teigė lauksiąs techninio būsimo lifto poliklinikoje projekto ar kitų dokumentų, bet savo nuomonės nepakeis ir net garantinis Savivaldybės raštas dėl lėšų liftui kol kas jo nuostatos nepakeis.

„Ne kartą buvau pamokytas – nusileisdavau panašiems įkalbinėjimams, o paskui kažkas nepavykdavo, kažkas būdavo padaroma kitaip. Nežadu atsakyti savo žodžiu už tai, ko dar nėra. Jei neišeina įrengti lifto, galima atsisakyti neįgaliųjų tualeto antrame aukšte ir palikti tik pirmame aukšte“, – pabrėžė A. Giba.

Vieni neįgalieji jam pritarė, kiti nuogąstavo, kad toks užsispyrimas gali pakenkti ir sveikiems, ir patiems medikams. Juk poliklinikos rekonstrukcijos reikia ne tik vežimėliuose sėdintiems panevėžiečiams.

Parama gali nuplaukti

Galiausiai po diskusijų sutarta sulaukti miesto Tarybos posėdžio. D. Labanavičius pažadėjo pasistengti greičiau klausimą dėl lifto pateikti vertinti Tarybai, o kai bus skirti tam pinigai, bus tvirtesnis pagrindas A. Gibai patikėti valdžios pažadais.

„Neturėsime neįgaliųjų pritarimo, galime Europos Sąjungos paramos visai nebegauti, tuo projektas ir užsibaigs. Tikiuosi, projektas nepakibs ore“, – teigė D. Stanevičienė.

Statistika rodo, kad į Panevėžio polikliniką Nemuno gatvėje per dieną su vežimėliais atvažiuoja vidutiniškai 0,8 asmens, turinčio judėjimo negalią, per metus tokių pacientų susidaro iki 250.

Komentarai

 • Mokykloi tai laiptuose prie tureklu damontavo neįgaliujų vežimelius kelenčias planformas tokias. Argi jos yra taip labai brangios? Gal platformos ir poliklinykai tinka? Poliklinykos laiptuose tureklai taigi yra.

  • Kas ir kodėl dezinformuoja? Taryba tam liftui lėšas jau paskyrė ir dar iki rinkimų!

   • Atsakyti
 • 0,391 milijono eurų Europos paramos? Kam ji mūm?

 • Jei nėra jiems pritaikyto lifto, neįgalūs žmonės nesupranta, kam reikalingi TIE NAUJIEJI TUALETAI DAR IR antrajame aukšte.

  • Atsakyti
  • Jei poliklinikos projekte būtų planuojama tvarkyti pirmojo aukšto patalpas, jokių priekaištų neturėčiau. Bet dabar norima ir antrame aukšte, o be lifto nebus kaip patekti“.

   • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (5)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų