Poliklinikoje – detektyvas dėl pacientų

Poliklinikoje – detektyvas dėl pacientų

Ką pamanytumėte, jei nuėję pas savo gydytoją, pas kurį jau daug metų lankotės, išgirstumėte, kad be jūsų žinios buvote perrašytas į visai kitą gydymo įstaigą?

Akibrokštas panevėžiečiams

Panevėžio teritorinė ligonių kasa aiškinasi, kaip nutiko, kad vos per porą mėnesių daugiau nei 10 tūkst. panevėžiečių iš Vilniaus psichoanalizės ir psichoterapijos centro Panevėžio padalinio net per karantiną žaibiškai persirašė pas psichiatrą Panevėžio miesto poliklinikoje. Tikrintojai aptiko, kad tokie reikalai galėjo vykti be pačių pacientų raštiškų sutikimų.

Poliklinikai paskelbtas ultimatumas iki šios savaitės pabaigos pateikti tokių dokumentų bent jau kopijas. Įstaiga aiškina turinti žodinius sutikimus, anot jos, pandemijos metu kviesti žmones į polikliniką padėti autografą būtų neatsakinga.

Vilniaus psichoanalizės ir psichoterapijos centro specialistai pasakoja, jog ne vienas jų nuolatinis pacientas liko šokiruotas, kai atėjęs pas savo gydytoją sužinojo, kad už jo nugaros kažkas nusprendė, kur turės gydytis.

Įstatymą skaito skirtingai

Panevėžio miesto poliklinika atsidūrusi tikrintojų dėmesio centre. Ne tik Panevėžio, bet ir visų penkių šalies teritorinių ligonių kasų bei Valstybinės ligonių kasos atstovų komisija aiškinasi, ar teisėtai pas poliklinikos psichiatrus prirašyta keliolika tūkstančių panevėžiečių.

Kadaise galiojo tvarka, kai gyventojams užteko prisirašyti tik pas šeimos gydytoją. Vėliau psichiatrai išsikovojo, kad atskirai būtų prisirašoma ir pas juos. Jei Savivaldybėje veikia viena gydymo įstaiga, teikianti psichikos sveikatos priežiūros paslaugas, visi jos gyventojai prie jos prirašomi tiesiog automatiškai, be atskiro valios pareiškimo. Panevėžio teritorinės ligonių kasos direktoriaus Jono Narbuto teigimu, taip ir buvo Panevėžyje, kol čia tokias paslaugas teikė vienintelė tokia įstaiga – Nemuno gatvėje įsikūręs Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centro Panevėžio padalinys.

Tačiau nuo šių metų pirmines psichikos sveikatos priežiūros paslaugas pradėjo teikti ir miesto poliklinika. Panevėžiečiams atsirado teisė pasirinkti gydymo įstaigą.

Tačiau tada prasidėjo keistenybės, kurias dabar išnarplioti tenka tikrintojams.

„Mūsų buvo toks pasakymas, kad šeimos gydytojas nesikeičia, ar sutinkate prisirašyti pas mūsų psichiatrą. Vieni suprato, kiti gal ir ne.“
K. Valantinas

„Kai nuo šių metų pradžios miesto poliklinika pradėjo teikti psichikos sveikatos priežiūros paslaugas, atsirado skirtingas jos vadovų ir mūsų, Ligonių kasos, matymas. Poliklinika traktuoja, kad žmonės, kurie pasirinkę jos šeimos gydytoją, automatiškai yra pasirinkę ir poliklinikos psichikos sveikatos priežiūros paslaugas. Mes juk traktuojame teisės aktus paraidžiui, o ten aiškiai parašyta, kad turi būti surinkti iš gyventojų prašymai prisirašyti pas gydytoją, negali žmonės būti automatiškai perkeliami iš vienos gydymo įstaigos į kitą“, – teigė J. Narbutas.

Anot jo, toks automatinis perkėlimas būtų įmanomas tik vienu atveju: jei Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centras nutrauktų savo veiklą Panevėžyje, o jų pareigas perimtų miesto poliklinika. Bet centras toliau sėkmingai veikia.

„Poliklinikai sakėme, kad jei automatiškai perkelsite gyventojus, atsiras tuo nepatenkintų. Taip ir atsitiko“, – teigia J. Narbutas.

Poliklinikai pateiktas ultimatumas iki gegužės 21-osios pateikti dokumentus, pagrindžiančius, kad keliolika tūkstančių pacientų iš tiesų yra išreiškę valią būti prirašyti pas jos psichiatrą. P. Židonio nuotr.

Dvigubas patikrinimas

Ligonių kasos tikrintojai suskaičiavo, kad į miesto polikliniką per trumpą laiką, dargi per karantiną, persirašė net 13 472 panevėžiečiai, kurie iki šiol buvo prirašyti Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centre ir, esant reikalui, psichiatro, psichologo pagalbą būtų gavę jame.

Kiek iš tų tūkstančių žmonių žino, kad pastaraisiais mėnesiais jie buvo perrašyti iš vienos įstaigos į kitą, tikrintojai negali atsakyti, mat patikrinimas dar nėra baigtas.

„Manome, kad tikrų prašymų perrašyti tikrai tiek nėra. Mes įrodinėjame, kad poliklinika neturi gyventojų prašymų juos perkelti pas savo psichiatrus, ji įrodinėja, kad juos turi. Šiuo metu tikrinimo procesas nebaigtas“, – teigė J. Narbutas.

Laukia dokumentų

Panevėžio teritorinės ligonių kasos vadovas tokį atvejį, kai tūkstančiai žmonių galėjo būti perrašomi pas kitą gydytoją be jų žinios, vadina neeiliniu. Dėl to, anot J. Narbuto, atliekamas dvigubas tyrimas. Panevėžio teritorinės ligonių kasos patikrinimo ekspertizę atlieka visų penkių šalies teritorinių ligonių kasų ir Valstybinės ligonių kasos atstovų komisija.

Pasak J. Narbuto, tik dėl to, kad šiuo metu paskelbtas karantinas, poliklinikai padaryta nuolaida.

Ji įpareigota iki gegužės 21-osios pateikti dokumentus, pagrindžiančius, kad tie keliolika tūkstančių pacientų iš tiesų yra išreiškę valią būti prirašyti pas poliklinikos psichiatrą. Kol kas, anot J. Narbuto, užtektų ir tokių dokumentų kopijų, tačiau pasibaigus dėl pandemijos paskelbtai ekstremaliai situacijai, per 30 dienų įstaiga Ligonių kasai turės pateikti ir visus prirašymo dokumentų originalus.

Gresia atlyginti žalą

Anot J. Narbuto, teisės aktai reglamentuoja, kad pacientas, prisirašydamas pas gydytoją, turi užpildyti specialią formą ir ją pasirašyti – neužtenka slaugytojai tiesiog pasakyti „taip“.

„Jei poliklinika nepateiks dokumentų, kuriuose aiškiai bus išreikšta pacientų valia, bus įvertinta poliklinikos padaryta žala privalomojo sveikatos draudimo biudžetui. Įstaigai teks grąžinti pinigus, kuriuos neteisėtai gavo už pacientus, prirašytus be jų sutikimo“, – pabrėžia Panevėžio teritorinės ligonių kasos vadovas.

Pirminę psichikos sveikatos priežiūros paslaugą teikiančioms įstaigoms kiekvienas prisirašęs pacientas – aukso vertės, mat pinigai skiriami už kiekvieną prirašytą gyventoją, nors jam paslauga ir nebuvo teikta. Tokias paslaugas vos prieš keturis mėnesius pradėjusi teikti Panevėžio poliklinika iš Ligonių kasos gauna pinigus už visą tą būrį pas savo psichiatrą perrašytų žmonių, nors iš jų gal tik saujelei per tą laiką reikėjo šios srities medikų pagalbos.

Seni metodai

J. Narbutas pripažįsta esąs nustebintas, kad šiais laikais dar gali nutikti, kad žmogus pas gydytoją perrašomas pačiam nežinant. Visgi Teritorinės ligonių kasos direktorius sako bandantis suprasti poliklinikos vadovus.

„Kai dar tik kūrėsi privačios šeimos klinikos, vykdavo masiniai pacientų perrašymai iš vienos į kitą, bet dabar tokie dalykai būtų nesuprantami. Šiais laikais pacientų migracija vyksta jau civilizuotom formom. Iš kitos pusės suprantu ir poliklinikos vadovus. Poliklinika suplanavo pradėti teikti naują paslaugą ir užpuolė pandemija. Jai reikia organizuoti karščiavimo klinikos, vakcinavimo centro, mobiliojo punkto darbą ir dar susirinkti gyventojų prašymus. Bet nieko nepadarysi – žiaurus įstatymas, bet vis tiek įstatymas“, – svarsto J. Narbutas.

Prirašė ir nesupratusius

Panevėžio poliklinikos direktorius Karolis Valantinas neneigia, kad tokių raštiškų prašymų, kokius reikalauja pateikti Ligonių kasa, įstaiga neturi. Tačiau jis įsitikinęs, kad problema ne tai, o skirtingas teisės aktų traktavimas.

„Pagal sveikatos apsaugos ministro aprašą karantino ir ekstremalios situacijos metu raštiško sutikimo iš paciento nėra reikalaujama. Jis privalomas po 30 dienų pasibaigus ekstremaliai situacijai“, – pabrėžia K. Valantinas.

Direktorius tvirtina, jog yra gautas visų tūkstančių prirašytų pacientų žodinis sutikimas. Visgi jis sutinka, kad dalis jų galėjo ir nesuprasti, ką sako paskambinusi slaugytoja.

„Mūsų apylinkės seselės skambino pacientams, kurie prisirašę pas mūsų šeimos gydytojus, ir pranešinėjo, kad pradedame teikti ir psichikos sveikatos priežiūros paslaugas. Mūsų buvo toks pasakymas, kad šeimos gydytojas nesikeičia, ar sutinkate prisirašyti pas mūsų psichiatrą. Vieni suprato, kiti gal ir ne. Tie, kurie nesuprato ir lankosi pas psichikos sveikatos gydytojus, po Naujųjų kreipėsi į tą Vilniaus centrą ir tada pamatė, kad prirašyti jau pas mus“, – kalbėjo K. Valantinas.

Direktorius pripažįsta, kad toli gražu ne visiems pacientams tokia žinia patiko ir ne vienas atsisakė pakeisti gydymo įstaigą.

„Mes čia nematome jokių problemų ir nedarome jiems kliūčių grįžti atgal į aną centrą. Bet tada jis pradėjo tų pacientų nepriimti, nors žmogus turi teisę nors ir kasdien keisti gydytoją. Taip išėjo dviejų konkuruojančių įstaigų nesusikalbėjimas, o paskui sulaukėme patikrinimo“, – aiškino K. Valantinas.

Vilniaus psichoanalizės ir psichoterapijos centras kaltina polikliniką tūkstančius pacientų persirašius brutaliuoju būdu. P. Židonio nuotr.

Siuntinės žinutes

Nuo sausio 1-osios miesto poliklinika turi 2,75 etato specialistų, teikiančių psichikos sveikatos priežiūros paslaugas.

Prie šios poliklinikos iš viso prisirašę maždaug 30 tūkst. panevėžiečių, pas jos psichiatrus – kol kas mažiau nei pusė.

Visgi įstaiga nusiteikusi visus susigrąžinti pas savo psichiatrus.

„Kam mums atiduoti savo pacientus, jei jau turime savo specialistų?“ – retoriškai klausia K. Valantinas.

Anot jo, visiems prisirašiusiems pas poliklinikos šeimos gydytojus bus išsiųstos trumposios žinutės, kad toje pačioje įstaigoje gali gauti ir psichikos sveikatos priežiūros paslaugas.

„O parašą padėti privalės atvykti pasibaigus ekstremaliai situacijai“, – planuoja direktorius.

Negana to, pasak K. Valantino, poliklinika jau pasirašė sutartis ir dar su dviem Panevėžyje veikiančiomis šeimos klinikomis, kad jų pacientai būtų gydomi poliklinikos, o ne Vilniaus psichoanalizės ir psichoterapijos centro psichiatrų.

Pacientai kelia audrą

Tūkstančių pacientų masinė migracija į polikliniką nepraėjo be pasekmių nei pacientams, nei Vilniaus psichoanalizės ir psichoterapijos centrui. Išgirdę, kad siunčiami gydytis pas naują psichiatrą, pasipiktinę žmonės sukėlė tikrą audrą, o centras, žaibiškai netekęs didelio būrio pacientų, buvo priverstas karpyti etatus.

„Mes nežinome, kaip tuos žmones poliklinika pas save perrašė, bet tikrai labai daug, ypač sausį ir vasarį, sulaukėme pacientų, kurie buvo nelaimingi, nepatenkinti, nusivylę, kad nebegauna paslaugos mūsų centre“, – pasakojo Vilniaus psichoanalizės ir psichoterapijos centro direktorius Darius Jonutis.

Anot jo, poliklinikai pacientus persirašius brutaliuoju būdu, centrui teko sumažinti darbuotojų.

„Persiviliojus pacientą, neetiška paskui kaltinti mūsų įstaigą, kad jie nebegali sugrįžti. Toli gražu taip nėra. Poliklinikos perrašytus ir tuo nepatenkintus pacientus rašomės į sąrašus ir kai pasieksime skaičių, kad galėtume vėl padidinti specialistams krūvį, galėsime priimti atgal. Pacientas turi teisę persirašyti, kur jis nori, bet jei šiandien persirašė į vieną, o rytoj nori į kitą įstaigą, tas bėgiojimas ir įneša sumaišties“, – aiškino D. Jonutis.

Iki šių metų pradžios Vilniaus psichoanalizės ir psichoterapijos centro Panevėžio padalinys turėjo apie 80 tūkst. prisirašiusiųjų. Direktorius teigia pirmą kartą iš žurnalistų išgirdęs, kad dar dvi miesto įstaigos nutraukia su centru sutartis.

„Pirmiausia turi būti išreikšta paties paciento valia. Be žmogaus sutikimo negali mėtyti iš vienos įstaigos į kitą. Labai stebina, kad šiais laikais, XXI amžiuje, galima taip drastiškai elgtis su pacientais“, – sako D. Jonutis.

Komentarai

  • ,,Iki šių metų pradžios Vilniaus psichoanalizės ir psichoterapijos centro Panevėžio padalinys turėjo apie 80 tūkst. prisirašiusiųjų,,. 80 tūkstančių?????

    • Kiekvienas pacientas automatiškai yra priskiriamas tiek odontologui, tiek psichiatrui, nesvarbu, ar jis lankosi pas jį ar nesilanko. Kol poliklinika neturėjo savo psichiatrų, visi jos pacientai (pagal atskirą poliklinikos ir centro susitarimą) buvo priskirti, t.y. „prirašyti“ Vilniaus psichoanalizės ir psichoterapijos centre (nepriklausomai nuo to ar jam reikia ar nereikia psichiatro paslaugų). Kai pacientai „priskirti“ centrui – bet kuris iš jų galėjo ten kreiptis ar dėl ligos, ar dėl pažymos teisėms ar darbui.
      Dabar – poliklinika jau turi savo psichiatrus, todėl bet kokia kaina siekia „susigrąžinti“ centre prirašytus pacientus, nes už juos gaus pinigus iš ligonių kasų.

  • Google easily work and google pays me every hour and every week just $5K to $8K for doing online work from home. I am a universty student and I work on my part time just 2 to 3 hours a day easily from home.RFyu Now every one can earn extra cash for doing online home system and make a good life by just open this website and

    follow instructions on this page_______ P­A­Y­B­U­Z­Z­1.C­O­M

Rodyti visus komentarus (3)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų