Į Priklausomybės ligų centrą pacientai pradėjo plūsti tuoj po Kalėdų, o didžioji dauguma – vos atšventę Naujuosius.

Po švenčių – skausmingos pagirios

Po švenčių – skausmingos pagirios

Per keletą pošventinių dienų Panevėžio priklausomybės ligų centro  palatos sausakimšos – detoksikacijos paslaugų prireikė gausiam būriui žmonių. Ambulatorines ir stacionarias paslaugas teikiančioje įstaigoje pacientų niekada nestinga, tačiau šventės, kai nuo gėrimų gausos lūžta stalai, daugeliui tampa tikru išbandymu. Priklausomybės kamuojamam žmogui pakėlus pirmutinę taurę, gėrimo maratonas neretai užsitęsia keletą dienų. Pasekmės būna liūdnos.

Patys išblaivėti negali

Į Priklausomybės ligų centrą pacientai pradėjo plūsti tuoj po Kalėdų, o  didžioji dauguma – vos atšventę Naujuosius. Kasdien išblaivinimo paslaugų prireikdavo šešiems septyniems besikamuojantiems žmonėms. Dabar jau užimtos visos 23 ligoninės lovos.

Kaip sako šios įstaigos direktorės pavaduotojas Darius Mačiulis, norinčiųjų atsikratyti priklausomybės ir pradėti gyventi blaiviai visada yra, ypač jų padaugėja po šventinių dienų. Kai ilgai vartojus alkoholį pajuntamas žalingas jo poveikis, prasideda skausmingos pagirios, be medikų pagalbos sunku ar net neįmanoma grįžti į normalų gyvenimą.

Kuria Dienos centrą

Esant dideliam paslaugų poreikiui Priklausomybės ligų centras ėmėsi iniciatyvos steigti Dienos centrą. Šiuo metu, pasak pavaduotojo, derinama su Sveikatos apsaugos ministerija, Ligonių kasa, atliekami kiti parengiamieji darbai. Jeigu nebus kliūčių ir idėją įgyvendinti pavyks, Dienos centras artimiausiu metu turėtų priimti pirmuosius pacientus.

Gydymas stacionare, pasak D. Mačiulio, gali tęstis nuo 5 iki 10 dienų. Dažniausiai pacientai čia praleidžia 9 dienas. Tačiau ir tam laikui pasibaigus, siekiant, kad ligonis neatkristų, dar reikalinga tęstinė pagalba. Tokią pagalbą ateityje žmonės ir galės gauti įsteigtame Dienos centre.

Čia jie turės galimybę iki mėnesio lankytis kasdien ir gauti visas reikalingas paslaugas, o vakare grįžti nakvoti namo.

Vaikai vežami į Kauną

Mačiulis atkreipia dėmesį, kad norinčių atsikratyti alkoholio priklausomybės pacientų amžius jaunėja. Kovoti su alkoholizmu dabar tenka visiškai jauniems, vos dvidešimtmečio slenkstį peržengusiems žmonėms. Tiesa, nepilnamečiams tokios paslaugos Panevėžyje neteikiamos, nors kartais toks poreikis ir yra.

Nepilnamečiai vežami gydyti į specialų skyrių Kaune. Į Panevėžio priklausomybės ligų centrą jie gali būti atvežami tik ištirti dėl narkotinių medžiagų vartojimo.

Žalingo įpročio be medikų pagalbos kartais negali atsikratyti ir gana garbingo amžiaus žmonės – tenka detoksikuoti ir septyniasdešimtmečius.

Vyresniems nei 65 metų žmonėms patekus į  centrą  tenka pateikti šeimos gydytojo pažymą apie juos kamuojančias lėtines ligas. Moterims skirtos dvi palatos, jos taip pat retai būna tuščios.

Už pagalbą atsikratant priklausomybės tenka sumokėti. Gydymo kaina priklauso ir nuo to, ar pacientas ateina su siuntimu, ar be jo, ir nuo suteiktų paslaugų.

Pavyzdžiui, už ambulatorinę detoksikaciją pacientui reikia sumokėti kiek daugiau nei 30 eurų.

Panorusieji atsikratyti alkoholio potraukio įstaigoje praleidžia skirtingą laiką. Gydymas, kai tris pirmąsias dienas skiriamos specialios lašinės,  kainuoja 67 eurus 70 centų. Dabar ši paslauga kiek pigesnė – anksčiau buvo 74 eurai.

Norint gauti kompleksinę terapiją su ilgą laiką veikiančiais vaistais reikia, kad žmogus bent 10 dienų būtų nevartojęs alkoholio. Taikant tuos vaistus, kurie veikia pusę metų, reikia sumokėti beveik 30 eurų, gydant metus veiksmingais vaistais – per 41, o jei vaistai veikia dvejus metus, gydymas kainuos 52 eurus.

Centre pacientus grupėmis ir individualiai konsultuoja psichologai, psichiatrai. Jeigu reikia, jiems skiriami kitokie vaistai.

Priklausomybės ligų centro direktorės pavaduotojas Darius Mačiulis teigia, kad priklausomybės kamuojamų žmonių amžius jaunėja.

Priklausomybės ligų centro direktorės pavaduotojas Darius Mačiulis teigia, kad priklausomybės kamuojamų žmonių amžius jaunėja. T. Šiaudinio nuotr.

Girti ir agresyvūs

Respublikinės Panevėžio ligoninės Priėmimo skyriaus darbuotojai švenčių poveikį žmonėms matė nuo pirmųjų dienų, mato dar ir dabar.

Kaip sako laikinai Priėmimo skyriui vadovaujanti Jūratė Medalinskaitė, ir Naujųjų metų naktį, ir kitomis dienomis buvo labai daug girtų, agresyvių pacientų. Ypač daug buvo apgirtusių jaunų žmonių.

Pasitaikė ir nepilnamečių, todėl teko informuoti jų tėvus. Maždaug nuo sausio 2-os dienos vienas po kito buvo vežami ligoniai dėl įvairių virškinimo trakto sutrikimų, kasos uždegimų, pasireiškusių po gausių šventinių vaišių.

Dar ir vakar Trijų karalių dieną girtų nestigo. Gydytoja sako, kad net pirmoje dienos pusėje skandalą Priėmimo skyriuje kėlė dvi girtos, vos ant kojų pastovinčios moteriškės.

 

Dvylika žingsnių

Atsikratyti alkoholio potraukio padedama ir pagal Minesotos programą.

Prieš aštuoniasdešimt metų JAV įkurta Minesotos dvylikos žingsnių programa veiksminga iki šiol ir daugeliui padėjo.

Sveikimo nuo alkoholio priklausomybės modelį, kuris pagrįstas dvylikos žingsnių programa, šiandien jau galima vadinti tradiciniu.

Ši programa labiausiai paplitusi pasaulyje, ją taiko kone visi pažangiausi priklausomybės ligų centrai.

Taip gydomos įvairios priklausomybės, tačiau alkoholizmas išlieka labiausiai kamuojantis žmones.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų