M. Karkos pagrindinės mokyklos kolektyvas su jauduliu laukia verdikto smurtu prieš mokinį kaltinamam ir šiuo metu nuo pareigų nušalintam vadovui. V. Bulaičio nuotr.

Po skandalo mokykloje – visuomenės palaikymas

Po skandalo mokykloje – visuomenės palaikymas

Griežtais auklėjimo metodais garsėjantį Panevėžio M. Karkos pagrindinės mokyklos direktorių Alfredą Paberžį už neetišką elgesį su mokiniu siūloma bausti įspėjimu. Jei pedagogas per ateinančius metus padarys antrą tokį pat pažeidimą, bus atleistas iš pareigų.

Tokią rekomendaciją Panevėžio merui teikianti Savivaldybės komisija motyvuoja pirmą kartą sulaukusi itin didelio ne tik mokyklos, bet ir miesto bendruomenės palaikymo rimtų nemalonumų turinčiam pedagogui.

Jau antrą savaitę nuo pareigų nušalintą A. Paberžį skandalai pasivijo jo vadovaujamos mokyklos moksleivio tėčiui internete išplatinus šokiruojantį garso įrašą. Jame girdėti, kaip vyras, kurio balsas labai panašus į direktoriaus, mokinį išvadina „durneliu“ ir grasina dėti „per šitą galvą suš…“.

Garso įraše girdimas ir pliaukštelėjimas. Tai, tėvų nuomone, gali būti smūgis į vaiko veidą.

Komisija, svarsčiusi dėl siūlomos nuobaudos A. Paberžiui, įvertino, kad vadovas išties elgėsi neetiškai, tačiau nenusipelnė netekti ilgamečio posto.

„Direktorius negalėjo kelti balso bendraudamas su mokiniu, tačiau požymių, kad jį reikėtų atleisti iš darbo, komisija neįžvelgė“, – teigė komisijai vadovavęs Savivaldybės administracijos direktorius Rimantas Pauža.

Anot jo, A. Paberžio poelgį svarsčiusią komisiją nustebino milžiniškas bendruomenės palaikymas direktoriui. Be to, kad Savivaldybei atsiųsta daugybė pedagogui palankių raštų, bendruomenės atstovai įsiprašė ir į komisijos posėdį.

„Jei direktorius netinkamai vykdytų savo pareigas, manau, iš bendruomenės tokios reakcijos nebūtų buvę“, – svarsto R. Pauža.

Metodai visų vienodi

A. Paberžio poelgiui įvertinti sudaryta komisija sulaukė M. Karkos pagrindinės mokyklos tarybos, buvusių mokinių, miesto kultūros įstaigų, net dvasininkų kreipimosi. Visi jie gyrė direktoriaus vadovavimo metodus ir akcentavo esminį šiandienos švietimo skaudulį – sudėtingą pedagogo padėtį.

M. Karkos mokyklos tarybos pirmininkės, mokytojos Vitalijos Masilionytės teigimu, tik atsitiktinumas, kad skandalo epicentre atsidūrė direktorius. Anot jos, A. Paberžio vietoje galėjo būti bet kuris kitas mokytojas.

A. Paberžio poelgį svarsčiusi Savivaldybės komisija buvo užversta direktorių palaikančiųjų raštais – solidarumą su pedagogu išreiškė ne tik mokyklos bendruomenė, bet ir kultūros darbuotojai, net dvasininkas. „Sekundės“ archyvo nuotr.

„Mokyklos bendruomenė visiškai pritaria direktoriaus vadovavimo stiliui. Nėra taip, kad jis vienas reikalautų tvarkos, laikytis taisyklių. Šitaip dirba visas kolektyvas, visų mūsų reikalavimai vieningi. Tikrai žinome, kad direktoriaus vietoje galime atsidurti kiekvienas“, – sako V. Masilionytė.

Anot jos, incidentas kilo ne dėl direktoriaus perdėtų reikalavimų, bet siekiant užtikrinti, kad mokykloje visi jaustųsi saugūs.

„Mums svarbus visų mokinių saugumas, bet mokykloje yra keturi, norintys įvesti savo tvarką. Nereaguoti į tokį jų elgesį negalima. Teises turi ne tik jie, bet ir kiti mokiniai, o pastarųjų teisės tokio skandalo fone tarsi liko neginamos“, – tvirtino pedagogė.

Anot jos, po to, kai internete paplitus skandalingam garso įrašui A. Paberžis buvo nušalintas nuo pareigų, jo pakeltu balsu drausminti mokiniai esą dabar jaučiasi mokyklos garsenybėmis, įveikusiomis direktorių.

„Jie dabar erelių ereliai, žvaigždės, giriasi, kaip filmavo, fotografavo“, – prasitaria mokytoja.

Turėtų padėkoti

V. Masilionytė neslepia: užtikrinti tvarką ir vaikų saugumą privalantys pedagogai patys mokykloje jaučiasi beteisiai ir nesaugūs.

Anot jos, dabartiniai ugdymo metodai pasiteisintų, jei vaikai būtų tinkamai auklėjami šeimose.

„Dabar kai kurie mokiniai ateina iš šeimų, kur nėra jokio auklėjimo. Tėvai net nepasižiūri į dienyną, nežino, kaip vaikas baigė pusmetį, kiek turi pastabų“, – sako V. Masilionytė.

Jos nuomone, ir mokinio, dėl kurio susiūbavo direktoriaus kėdė, tėvai turėtų ne skųstis, o esą padėkoti už tai, kad bando išauklėti jų atžalą.

„Turėtų pasakyti ačiū, kad direktorius vaiką į pamoką dar nuveda, nes šis dažniausiai trinasi koridoriuose“, – pasipiktinusi mokytoja.

A. Paberžį ir jo vadovaujamą mokyklą visoje šalyje išgarsinęs įrašas, kurio autentiškumą aiškinasi teisėsauga, pedagogų nuomone, buvo provokacija. V. Masilionytė tvirtina netikinti, kad vadovas būtų galėjęs trenkti vaikui ar jį išvadinti durneliu.

„Mes šitiek metų A. Paberžį pažįstame, matome, kaip jis bendrauja su mokiniais.

Kolektyvas tiki, kad visgi nugalės sveikas protas. Net pagalvoti sau neleidžiame, kad direktorių galėtų atleisti iš pareigų ar net nuteisti. Tai būtų absurdas“, – tvirtino pedagogė.

Gina ir dvasininkas, ir muziejininkai

Po to, kai į viešumą pateko direktoriui šešėlį dėl smurto prieš mokinį metęs garso įrašas, mokyklos kolektyvas tvirtina A. Paberžį sulaukus didelio palaikymo. Vadovą ginti stojo mokinių tėvai, mokyklą prieš keletą dešimtmečių baigę auklėtiniai, miesto kultūros darbuotojai, net dvasininkai.

„Jau 12-us metus palaikydamas ryšį su jūsų bendruomene, visada matau, kad esate tvirtas ir principingas vadovas. Niekam nepataikaujantis ir nesiskaitantis su chamizmu. Džiugu matyti, kad esate autoritetas ir tikrai tėviškas vadovas“, – į mokyklą A. Paberžiui atsiųstame laiške rašo Panevėžio Kristaus Karaliaus katedros kunigas Rimantas Kaunietis.

Į Savivaldybę palaikydama direktorių kreipėsi ir Panevėžio kraštotyros muziejaus bendruomenė.

„Esame susirūpinę įžūliu mokinių elgesiu, jų nereagavimu į mokytojo ar kito suaugusiojo pastabas, tėvų nuolaidas savo atžalų išdaigoms bei menku visuomenės dėmesiu šiai visuotinei problemai. Dažnu atveju paaugliai suaugusiųjų žodžio negirdi ir šaiposi, tėvų nėra arba išvykę į užsienį. Mamų ir močiučių vaikai neklauso, jie kai kuriose šeimose auga be atsakomybės, pareigos, drausmės, tarpusavio bendravimo taisyklių“, – teigiama muziejininkų rašte.

Anot muziejaus direktoriaus pavaduotojos Jūratės Gaidelienės, M. Karkos mokykla yra viena aktyviausių čia rengiamų edukacinių programų dalyvių, pats A. Paberžis ne kartą muziejaus salėse vedė istorijos pamokas, o mokiniai buvę drausmingi ir smalsūs.

„Manome, kad drausmės reikalavimai M. Karkos mokykloje yra teisingi“, – direktorių palaiko muziejininkai.

Direktorius – specialusis liudininkas

Rekomendacijos A. Paberžiui skirti įspėjimą sulaukęs Panevėžio meras Rytis Račkauskas sprendimą dėl nuobaudos direktoriui turi priimti iki balandžio 21-osios.

Visgi darbdavio įvertinimu direktoriui nemalonumai dar nesibaigs. Panevėžio miesto ir rajono policijos komisariatas atlieka ikiteisminį tyrimą dėl fizinio skausmo sukėlimo. Tyrimas pradėtas teisėsaugai gavus galimai nukentėjusio moksleivio mamos pareiškimą.

Iki šiol įtarimai šioje byloje niekam nėra pareikšti. A. Paberžis apklaustas kaip specialusis liudytojas.

Jei bus pripažinta, kad direktorius elgėsi netinkamai, jam gali būti skirta viešųjų darbų arba laisvės apribojimas, areštas arba laisvės atėmimas iki 1-erių metų.

Nuo pareigų nušalintas A. Paberžis žiniasklaidai nepasiekiamas.

Anksčiau „Sekundei“ jis yra teigęs taip pat turintis medžiagos, kurioje ši konfliktinė situacija matyti geriau, tačiau jos viešinti nenorintis – atiduos incidentą tirsiantiems pareigūnams.

Jam kiek nesuprantama ir neva nukentėjusio vaiko tėvų pozicija – nei įrašą išplatinusio tėvo, nei mamos savo kabinete direktorius tvirtino nesulaukęs.

„Su šiuo vaiku ir anksčiau būta didelių problemų. Vis grasindavo man, kad savo pasieks. Daugiau komentuoti negaliu, kol nebus baigtas tyrimas“, – kalbėjo A. Paberžis.

Direktorius atviravo, kad išgirdęs viešai išplatintą įrašą susikrimto, tačiau kaltinimai, jog fiziškai smurtavo prieš vaiką, jam esą sukėlė šypseną. Anot jo, griežtas žodis ir smurtas – visiškai skirtingi dalykai.

Komentarai

 • Paberžį palaikyti yra teisinga ir net būtina. KTU gimnazijos direktoriaus Burgio išteisinimas teisme rodo, kad dar yra protingų ir atsakingų, kurie jaučia atsakomybę už tautos ateitį. Anarchiją suvaldyti turi pedagogai, kitaip tautą piktadarystės susprogdins iš vidaus.

  • Paberžis labai geras direktorius, nu užstoti jį reikia visiem kultūringiem vaikam ir tevam ir kuo greiciau.
   Aš noriu mokytis be nera išdikelių.

   • ir Asadą paglostyti reikėjo?
    Paberžiui linkiu sveikatos, ramybės ir visų vardu dėkoju už tvirtą poziciją. Kad visi į nagą imtų, tai ir siautėjančių nelinktų.

   • Visada šiltai prisimenu Direktorių Paberžį.

  • UŽ PABERŽĮ!

   • Palaikau Paberžį!
    Nedrausminimas iš tiesų daug daug pavojingesnis nei atrodo.

   • Paberžiui spaudžiu dešinę. Ir bažnyčia jį remia. Kokie dar analizai? Anarchijai ir paauglių savivalei mokyklose griežtą NE!

   • pritariu ir remiu direktoriu

  • Vaikas yra šeimos veidrodis.
   Paberžiau, nesisielok. Tas mokykloje laikinai, o teveliams amziams.

   • faktas.

  • Pirmiausia – tai teisingas mero nutarimas. Įsiklauso Račkauskas į žmonių nuomonę, nėra popierinis valdininkas.

 • Metas piketuoti tėvams tų vaikų kurie nebeapsikenčia siautėjančių paauglių.
  Įsivaizduoti reikia kaip akiplėšos elgesi tarp savo bendraamžių, jeigu drįsta tyčiotis iš suaugusių.

  • Laksto valgyklos stalais, spardydami mokinių nusipirktą maistą, sumuša silpnesnius, gadina arba atima jų daiktus, nekalbant apie patyčias ir sutrukdytas pamokas

   • Atsakyti
   • Mokiausi Paberžio mokykloje, pabaigiau ir žinau koks rūpestingas ir geranoriškas direktorius Paberžis. Visi jį gerbėme, jis neišpuikęs, pasikalbėdavo su mumis, su tėvais puikiai sutardavo. Kas pasidarė dabartiniam jaunimui? Ar juokinga tik tada kai veidu į tortą iš kojos žemiau juosmens? a neturi jokio stop?

    • O kiek klaidų rašybos!Tikrai baigėte M.Karkos mokyklą?

   • net mokytojom siūlo pačiulpti…
    Apie ką diskutuojam???????
    Pagarba Paberžiui. Tikrų vyrų liko mažai.

    • Pralaimėsime visą kartą jeigu nesuprasime kad beribės laisvės nėra, kad pareigų vykdymo reikia išreikalauti.
     Vokietijoje tai prasižengusį atiduoda vaiką tėvam ir tris dienas į mokyklą nepriima. O tėvai turi namie su juo būti , į darbą negali eiti.

 • Tvarką mokyklose įvesti kuo skubiau o tai iki susišaudymo nusirisime.
  Paberžį laikau tikru VYRU.
  Kad tik daugiau tokių atsakingų į mokyklas ateitų.
  Pedagogų statusą būtinai prilyginti pareigūnams.
  Ar pašokinėtų paaugliai prieš policininką???

 • Tai galų gale – kokių nuobaudų sulaukė chuliganai? o jų tėvai? tik sumokėjo už sugadintas duris? o kokią kompensaciją gavo moksleiviai, kuriems sutrukdė pamoką?
  p.s. Jei būtų priimti įstatymai, kad vaiką už drausmės nuobaudas galima šalinti iš mokyklos, o tėvai turėtų mokėti baudas už netinkamą vaikų elgesį ir pamokų nelankymą, manau visų orestukų justukų pauliukų tėvai labai greitai suprastų auklėjimo naudą

  • Atsakyti
  • šimtu procentų palaikau gerb Direktorių ir esu pasibaisėjęs paaugliais.
   Pa-pa-pa- AUGTI jiem reikia uždarytiem tėvų namuose.

 • Kada galų gale mokytojai eis piketuoti ne dėl dar didesnių atlyginimų, o jau dėl savo pačių saugumo vaikų teises iškėlus aukščiau pareigų.

  • Gal normalu kai mokyklos direktorius kai paauglys jį pasiunčia visomis kryptimis kantriai tyli? Paberžiui – ordiną!

   • tik ne apie Paberžį čia. Vyras pats save apsaugo ir mokytojas užstoja.

 • perkelkite sūnų į kitą mokyklą ir pamatysite kada už elgesį turės 10.

  • Ką tėvai padaro per visus vaiko auginimo metus dėl jo gero elgesio?
   Auklėti sunkus darbas, tai ne televiziją žiūreti.
   Užauginau tris sūnus žinau kasdien mokiau kad būt gerais reikia. Ir mokslus gerai pabaigė ir išsimokslino inžinieriais ir šeimas gražias sukure ir gerai uždirba. bet visko pradzia seima kur kasdien kasdien dirbti su vaikais

 • Dabartiniai vaikai labai gerai žino savo teises, bet užmiršta PAREIGAS . Kantrybės ir stiprybės gerbiamas Direktoriau.

 • Pasisakau už Direktorių.
  Išauklėtas vaikas nebūtų net pakviestas į direktoriaus kabinetą. O kad tramdote laukinius, kad kovojate, tai labai gerai. Amerikoje mokiniai mitinguoja, nes anarchija peraugo į kruviną karą mokyklose.

 • Pasisakau už Direktorių

  Esu baigės šią mokyklą. Tai yra griežtas, bet teisingas žmogus.

  • ir aš taip galvoju

 • Palaikau direktorių. Nė vienas mokytojas už nieką ant vaiko nerėks.

 • Jam ne papeikima,o medali ir garbes rasta duot reikejo.

  • Atsakyti
 • To paauglio tėvams pasiūlymas Norvegijoje ir Lietuvoje uždirbtus pinigus labai pradėti taupyti. Ateityje reikės samdyti
  brangiai kainuojančius advokatus sūnaus nusikaltimams išteisinti arba patiems nuo savo vaiko gintis.Vaikų teisės deja tik iki 18.Po to jau baudžiamoji atsakomybė.

 • Palaikau direktorių Paberžį. Nusikaltėliams kažkas turi užkirsti kelią. Šitas precedentas, turi visiems atverti akis, su kokiomis problemomis susiduria mokyklos.

 • Mano du vaikai lankė tą mokyklą ir abu džiaugiasi ją palikę.Džiaugiasi,nes Švietimo skyrių informavus dėl direktoriaus elgesio,tiesa pareiškimo policijoje nerašiau,nagrinėjo vaikų elgesį ir jokio „netinkamo elgesio“vaiko nerado,o direktorius jau tuomet gavo palaikymą iš kai kurių įstaigų ir mano vaikas,nesibaigus jokiam tyrimui buvo paprašytas išeiti iš mokyklos.Tą ir padarėme.Vaikas nebegirdi rėkimo isteriškai,negauna“kriaušių“-nebemato to elgesio,kurį matė ir patyrė.Dėl palaikymo įstaigų,tai visuomet taip priešinasi“girdami“raštais gi paprasčiau,nei kažką patirt savo kailiu,“autoritetingą vadovą“,nes jis su stipriais draugauja,o silpni,vaikai bet kuriuo atveju yra silpni,jam tik priemonė siekti mokyklos tikslų:pvz.palikinėjant vaikus antrais metais formuoti specialias ugdymo klases už papildomą finansavimą iš švietimo skyriaus.O išmokusius pamoką“turėti pinigų“per viešuosius konkursus nelengva bausti,nes tokių pat palaikymą jis turi.
  O komentuojantiems,kurie rašo:kaip gerai,mokiniai blogi, nevaldomi, tėvai blogi, nemoka auklėti vaikų,tai galiu argumentuoti:agresija visuomet sėja agresija,gyvenimas-tai veidrodis,ką besiformuojanti asmenybė mato,tą ir spinduliuoja.Tai gal patys argumentuojantys namie nesusitvarko su saviškiais ir taip paprasčiau…auklėti baime, ypač jei tą metodą naudoja autoritetingas asmuo-direktorius?Be to buvo rašyta,kad mokykla turi klasių su specialiais poreikiais,tai gi,ar žmogus,kurio auklėjimo metodai“griežti“turi žinių metodui,kaip dirbti su specialaus poreikio vaikų klasėmis,kurias pats formuoja,neturėdamas reikiamų žinių?

  • Spec. Klases sudarytos vaikams su kalbos bei bendravimo sutrikimais. Ką bendro tai turi su chuliganišku elgesiu? P.s. direktorius turbūt neturi pamokų spec. Klasėse, o va paprastose, sūnus pasakojo – pamokos jo įdomios. Ir chuliganai tyli.

 • tiesa pasakei.

 • Pati ir atsakėte kalbos“ir bendravimo sutrikimais“,tuo pačiu patvirtinu teiginį,neturi A.Paberžis reikiamų žinių ir tuo pačių,šiuo konkrečiu atveju bendravimo sutrikimas konstantuotas būtent A.Paberžiui.Tai gi,turintis pats sutrikimą ar gi gali kažko mokinti?

  • ta prasme, jūsų vaikams reikia sustiprintos logopedinės pagalbos? ar jie autistai?

Rodyti visus komentarus (38)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų