R. Bakanauskui politiniai oponentai priminė prieš rinkimus jo deklaruotus skaidrumo ir asmeninės atsakomybės principus.

Po etikos sargų kirčio priminė priešrinkiminius pažadus

Po etikos sargų kirčio priminė priešrinkiminius pažadus

Vienas aršiausių miesto valdžios kritikų, buvęs Povilo Urbšio suburto judėjimo „Kartu“ narys, o dabar kartu su juo partijos „Vardan Lietuvos“ gretas papildęs Ričardas Bakanauskas po nepalankaus etikos sargų verdikto sulaukė raginimų atsisakyti Tarybos nario mandato.

Po ilgos pandeminės pertraukos pirmą kartą gyvai surengtas Panevėžio savivaldybės tarybos posėdis prasidėjo nuo šalto dušo naujosios „Vardan Lietuvos“ frakcijos atstovui R. Bakanauskui.

Frakcija „Atsinaujinančiam Panevėžiui“ jam priminė, jog į Tarybą su P. Urbšio suburtu visuomeniniu rinkimų komitetu atėjo rinkėjams žadėdami visišką skaidrumą ir asmeninę atsakomybę už savo veiksmus.

Tačiau prieš savaitę Vyriausioji tarnybinės etikos komisija vienbalsiai nusprendė, kad Panevėžio tarybos narys R. Bakanauskas pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo nuostatas.

„R. Bakanauskas į tarybą atėjo su Povilo Urbšio vadovaujamu rinkimų komitetu, kuris deklaravo: „Skaidrumas – tai valdžios sąžinės principas <…>. Sistemingai atsiskaitysime ir prisiimsime asmeninę atsakomybę už savo veiklą.“ Akivaizdu: realūs politiko veiksmai prasilenkia su viešai deklaruotais principais. Ar toks selektyvus „skaidrumas“ – tai naujoji politinė ideologija?“ – frakcijos „Atsinaujinančiam Panevėžiui“ pareiškimą Tarybos posėdyje citavo jos pirmininkė Loreta Masiliūnienė.

Kaip teigiama pareiškime, logika sakytų, kad žmogus, deklaravęs asmeninę atsakomybę už savo veiklą, jau turėjo būti pateikęs prašymą trauktis iš miesto Tarybos, o jei pats nesupranta, tą turėtų priminti komanda.

„Bet logika ir dviveidystė niekada neturi nieko bendro. Povilo Urbšio bei jo komandos principai prasideda ir baigiasi vien šūkiais. Matysime, ar Povilas Urbšys ir Co atsigręš į savo pačių deklaruotas vertybes, ar atlikę politinį kūliaverstį ir iš griežtai nepartinių tapę partijos „Vardan Lietuvos“ nariais, tradiciškai liks tuo, kuo buvo iki šiol – patosiškų, bet su realybe prasilenkiančių kalbų sakytojais“, – įrodyti rinkėjams, kad veiksmai nesiskiria nuo deklaruotų vertybių, R. Bakanauską ir jo politinius bendražygius ragino valdančiajai daugumai priklausančios frakcijos atstovai.

Pasirašyti neturėjo teisės

VTEK yra konstatavusi, kad R. Bakanauskas pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo nuostatas, nes 2020 metais dviejų asociacijų – tautinio meno ansamblio „Panevėžio Saulužė“ bei dainų ir šokių ansamblio ,,Viltis“ vardu pasirašė patalpų nuomos sutartis su Panevėžio pradine mokykla bei Panevėžio ,,Vilties“ progimnazija. Tokios teisės jis neturėjo, nes abi švietimo įstaigos priklauso miesto Savivaldybei, o politikas yra jos Tarybos narys.

Pasak VTEK, šiuo atveju netgi negalėjo būti taikoma įstatyme numatyta išimtis viešojo sektoriaus subjektams.

Mat, komisijos vertinimu, nei „Saulužė“, nei ,,Viltis“, taip pat ir viešoji įstaiga Panevėžio ,,Pynimėlis“ nėra viešojo sektoriaus subjektai, kadangi visos įsteigtos tik privačių asmenų, tarp jų ir paties R. Bakanausko, iniciatyva.

Politiką paauklėjusi VTEK paragino Panevėžio merą irgi nepraleisti pro akis – priminti miesto Tarybos nariams jų pareigą laikytis įstatymo reikalavimų.

Piktinasi, bet nesiskųs

Iš VTEK gautą karčią piliulę nurijęs R. Bakanauskas pripažino nesitikėjęs, jog tai bus iškelta į viešumą dar ir Tarybos posėdyje.

„Tikrai negalvojau, kad jie kažkokį pareiškimą padarys“, – teigė opozicijos atstovas.

Nors VTEK ir konstatavo jį nesilaikius įstatymo, R. Bakanauskas nemano dėl tokio dalyko turintis atgailauti. Politikas tokį savo pažeidimą vertina kaip menkavertį.

„Būčiau ant tų sutarčių pasirašęs ne aš, nebūtų jokios bėdos. Visgi formaliai žiūrint jie teisūs. Bet siūlymas atsistatydinti man kelia šypseną. Jei už tokį dalyką, kad padėjau du parašus ten, kur negalėjau, atsistatydinti, man galva neišneša. Jei man reikia atsistatydinti, tai ką merui tada daryti?“ – aiškino R. Bakanauskas.

Anot jo, VTEK nariai jį pažeidėju pripažino esą neįsigilinę į situaciją.

Visgi tokio jų verdikto R. Bakanauskas sako neskųsiantis.

„Ką jau čia aš su jais kariausiu. Man tokie kaltinimai menkaverčiai, kad nė dėmesio nereikia kreipti“, – svarsto politikas.

R. Bakanauskas tvirtina nekreipiantis dėmesio ir į frakcijos „Atsinaujinančiam Panevėžiui“ pareiškimą.

„Man keisčiausia, kad man moralizuoja tokie žmonės, kurie neturi teisės apie moralę šnekėti.

Čia yra mero pageidavimas. Seniausiai pažįstu L. Masiliūnienę, kitus tos frakcijos narius, tokie pareiškimai – ne jų maniera“, – kalbėjo Tarybos narys.

Būtų užtekę atsiprašymo

Tokie R. Bakanausko žodžiai nustebino L. Masiliūnienę. Tarybos narė sako tikėjosi, jog ne tik politikas, bet ir kultūros darbuotojas, pedagogas R. Bakanauskas pasielgs oriai – viešai atsiprašys už padarytą pažeidimą, užuot puolęs kitus.

„Niekas negali padaryti spaudimo Tarybos nariui, jis yra laisvas. O meras tiesioginiuose rinkimuose rinktas panevėžiečių, taigi, jis tikrai negalėtų mums daryti spaudimo. Jei R. Bakanauskas dar prieš Tarybos posėdį būtų paviešinęs, kad VTEK pripažino jo kaltę, ir už ją atsiprašęs, jokio mūsų pareiškimo nebūtų buvę. Jam būtų užtekę pripažinti suklydus ir už tai atsiprašyti. Bet jis kartoja, kad VTEK pripažintas pažeidimas yra menkniekis. Stebina, kad taip elgiasi politikas, kuris dar yra ir kultūros darbuotojas, pedagogas“, – sako L. Masiliūnienė.

Švietimo, mokslo ir jaunimo reikalų komiteto pirmininkė prisiminė, jog ir daug kartų, taip pat ir komiteto posėdžiuose, yra tekę prašyti R. Bakanausko elgtis taktiškiau.

„Jis nepaiso kitos nuomonės ar patarimo. Ir šitas frakcijos pareiškimas gimė be jokio spaudimo, tai visų mūsų frakcijos narių nuomonė“, – teigė politikė.

 

Komentarai

  • na jau senokai matosi,kad pas skverneli i nauja politini darini lenda ,,kristolinio tyrumo“ politikai, gerai cia fon bakanauskas atmazus meto- tai cia gi nieko blogo, cia tik as truputi pazeidziau statymus, nu i kas cia tokio, ja reikes dar ne syki juos pazeisiu……… ir kaip tikras 1945 m, lietuvis is karto pradeda stukinti, bet va jus paziurekit i kitus ,kaip jie elgias, panasaus mastymo ir morales zmones labai sekmingai savo kaimynus skunde kgb istams ir i sibira veze, istorijoje nieko naujo ji kartojasi , o baisiausia, kad i skverno partija is visu partiju skuba sulisti visi atskalunai,,vardan lietuvos“ ir kas baisu, kad tokio kristolo politiniai veikejai, zinant musu tautos rinkimu tradicijas , tikrai turi sansu seimo rinkimuose,

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų