Po dvejų metų Panevėžyje pasirodė kokliušas

Po dvejų metų Panevėžyje pasirodė kokliušas

Panevėžio apskrityje užregistruotas pirmasis šiais metais kokliušo atvejis. Šia liga susirgo trijų mėnesių berniukas iš Panevėžio rajono.

Jau dveji metai kokliušo atvejų nei Panevėžio rajone, nei mieste nebuvo. Praėjusiais metais ši liga visoje apskrityje nustatyta tik Biržų ir Rokiškio rajonuose. O visoje Lietuvoje pernai registruoti 36 šia liga užsikrėtę asmenys.

Kokliušas plinta oro lašeliniu būdu nedideliu atstumu nuo užsikrėtusiojo ir juo serga vaikai. Ši liga pasireiškia gana retai, nes nuo jos mažyliai yra skiepijami.

„Nuo ko užsikrėtė vasarį kokliušu susirgęs kūdikis, nustatyti nepavyko. Bet jį suspėta paskiepyti tik viena iš reikalingų trijų vakcinos nuo kokliušo dozių. Kitas dvi jis turėjo gauti vėliau iki pusės metų“, – „Sekundei“ teigė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Panevėžio departamento atstovė spaudai Vilda Bajoriūnienė.

Iki masinių skiepijimų pradžios kokliušas buvo viena dažniausių vaikų infekcinių ligų ir mirties priežasčių.

Kokliušo inkubacinis periodas trunka nuo 5 iki 21 dienos. Ši liga prasideda nosies gleivinės uždegimu, truputį pakyla temperatūra ir būna nestiprus retas kosulys. Vėliau pasireiškia tipiški kokliušo kosulio priepuoliai, kurie vis dažnėja, tampa ilgesni bei sunkesni, priepuolio pabaigoje galimas ir vėmimas. Kokliušas gali komplikuotis ir ligoniui sustoja kvėpavimas, atsiranda išvaržos, dehidratacija, pneumonija.

Atslenka vėjaraupiai

Prasidėjus pavasariui visoje Lietuvoje padidėjo sergamumas vėjaraupiais. Gausiau šia liga nei kitais metų laikais serga ir Panevėžio miesto bei rajono vaikai. Per pirmus du šių metų mėnesius vėjaraupiai susirgo 102 vaikai mieste ir 66 – rajone.

„Palyginti su praėjusiais metais, Panevėžyje ir rajone sergančių vaikų skaičius buvo panašus. Galima tik pabrėžti, kad ši liga visada suaktyvėja pavasarį“, – teigė V. Bajoriūnienė.

Vėjaraupiai pasireiškia karščiavimu, pūsleliniu odos ir gleivinių bėrimu. Apie 90 proc. žmonių šia liga perserga iki 15 m., dar 5 proc. – ankstyvoje jaunystėje. Suaugusieji serga rečiau, bet ir sunkiau.

Nors visuomenėje paplitusi nuomonė, kad vėjaraupiais būtina persirgti, specialistai visgi rekomenduoja nuo jų pasiskiepyti, nes gali užklupti itin sunkios ligos formos. Tokie skiepai yra mokami.

Vėjaraupiais sergantį mažylį slauganti mama iš Panevėžio pasakojo, kad iki šiol nebuvo pagalvojusi apie skiepus nuo šios ligos. Tačiau dabar suprato, kad geriau tokios ligos išvengti.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų