P. Židonio nuotr.

Po daugiabučių langais – lauko biblioteka

Po daugiabučių langais – lauko biblioteka

Pririnkusi gyventojų dovanojamų knygų, dar jų radusi paliktų prie konteinerių, po daugiabučių langais Smėlynės gatvės skverelyje panevėžietė įkurdino lauko bibliotekėlę.

Visuotiniam skaitymui skirtos knygos surikiuotos dėžėse, apdengtose šiferio lakštais. Jų savininkė, A. Lipniūno progimnazijos lietuvių kalbos mokytoja, tikisi, kad atsiras norinčiųjų padovanoti solidesnių lauko lentynų ar net pagaminti knygų namelį.

Kaupia dovanojamas knygas

Prieš tris savaites Smėlynės gatvėje, vadinamajame žaliajame skvere, atsirado spinta su knygomis.

Greta ir pačios knygų šeimininkės Sandros Mikonienės namas.

„Esu knygų žiurkė. Skaitau be galo, be krašto. Negana to, knygų man vis negana. Seku socialiniuose tinkluose informaciją apie žmonių dovanojamas jų sukauptas bibliotekas ir mielai paimu brangią dovaną – knygas. Niekada nepraeinu pro knygas, paliktas prie atliekų konteinerių, susirenku jas“, – pasakojo tikra knygų gelbėtoja S. Mikonienė.

Neretai kitiems nebereikalingas knygas tenka parsigabenti lengvuoju automobiliu.

Sykį parsigabenti vienos šeimos dovanotų knygų važiavo net tris kartus, kaskart parsiveždama po prigrūstą automobilį.

„Pamačiau, kad ir mano pačios pirktos, ir dovanų gautos knygos nebetelpa nemažame mūsų name. Taip kilo mintis jomis pasidalinti išnešant už vartų, į vietą, kurią vietiniai esame praminę žaliuoju skveru“, – pasakojo panevėžietė.

Pririnkusi knygų, sudėjusi jas į dėžes, išnešusi už namų vartų ir taip įkurdinusi lauko bibliotekėlę S. Mikonienė viliasi, kad ateityje toje pat vietoje bus pastatytas knygų namelis. P. Židonio nuotr.

Džiaugsmas skaityti lauke

Dalis S. Mikonienės knygų surikiuota į lentyną, kokios paprastai tvirtinamos kambariuose prie sienų. Kitos taip pat dailiai sudėtos į dėžę, sukaltą iš medžio lentučių. Moteris dėžę impregnavusi, kad į ją nesismelktų drėgmė, o knygas saugodama nuo darganų ir liūčių uždengė šiferio lakštais.

Prie šių dėžių su knygomis ji pastatė kėdę, padėjo keramikos darbelių.

Šiuos, pasak S. Mikonienės, sukūrė vaikai, kuriuos keramikos meno mokė neseniai miręs jos sutuoktinis.

„Iš molio nulipdyti, glazūruoti ir išdegti vaikų darbeliai labiausiai ir patraukia pačių vaikų dėmesį. Jie sustoja pažiūrėti, susidomi ir knygomis, nes dėžėse yra ir vaikiškų. Pastebėjau, kad knygomis domisi ir suaugusieji. Mačiau ant mano parūpintos kėdės prisėdusią ir skaitančią senjorę. Pasiūliau jai knygų pasiimti į namus, o ji paaiškino, kad džiaugsmas pasėdėti ir paskaityti lauke“, – pasakojo panevėžietė.

Ne tik pasiima, bet ir atneša

Kad nebūtų nedrąsu knygas pavartyti, paskaityti ir pasiimti, S. Mikonienė ant vienos dėžės paliko užrašą: „Kviečiu, prisėsk, išsirink, pasiimk, grąžink.“

„Parinkusi savo sodelyje augančių obuolių, atnešiau ir jų. Pastebėjau, kad žmonės pasiima po vieną kitą. Mačiau, kad kažkas atnešė ir prie šios lauko bibliotekėlės padėjo dovanojamus batus, dar kaži kokių mažmožių. Viena moteris paklausė, ar galima atnešti knygų, atsakiau – taip, žinoma“, – pasakojo S. Mikonienė, neatsidžiaugianti žmonių bendruomeniškumu, jų gerumu.

Bibliotekėlės gatvėje šeimininkė neslepia ją įrengusi be jokių derinimų su Savivaldybe ir dargi valstybinėje žemėje.

„Tikiuosi, atsakingieji nepareikalaus jos iškeldinti“, – vylėsi moteris.

Marijonų mikrorajono bendruomenei idėja pastatyti knygų namelį kilo matant, jog vaikus į žaidimų aikštelę atvedę suaugusieji neturi kuo užsiimti. P. Židonio nuotr.

Romantiškasis knygų namelis

S. Mikonienė kol kas tik svajoja, kad vietoje, kurioje dabar stovi dėžės su knygomis, gerų žmonių iniciatyva kada nors atsiras knygų namelis.

Ne taip ir toli nuo šios vietos jau ne vienerius metus veikia du vietos bendruomenių įkurdinti knygų nameliai.

Vieną tokį namelį maždaug prieš šešerius metus pasistatė Marijonų mikrorajono bendruomenė. Jos pirmininkė ir Nevėžio seniūnaitė Enrika Vitonienė pasakojo, jog vienas pirmų ką tik susikūrusios šios bendruomenės norų buvo įrengti žaidimų aikštelę.

„Kai tokia aikštelė pradėjo veikti, pastebėjome, jog mažuosius atlydėję suaugusieji, kol vaikai žaidžia, neturi kuo užsiimti. Tada sumanėme pastatyti knygų namelį, sunešti į jį knygų, kad mažųjų tėvai ir seneliai turėtų ką paskaityti“, – teigė E. Vitonienė.

Bendruomenės norą turėti jaukų ir dargi romantišką knygų namelį išpildė tautodailininkas. Jis sukūrė namelį, o šalia – ir paties pagamintus medinius krėslus.

„Neslėpsiu, būta visko. Ne sykį yra dužęs knygų namelio organinio stiklo langelis. Bet taip pat matome, kad Marijonų mikrorajono žmonės yra tikrai skaitantys, knygos namelyje neužsibūna. Jame kasdien galima rasti ir „Sekundės“, ir „Panevėžio balso“ laikraščių. Juos perskaitę dalinasi su kitais ir susipažįsta su Panevėžio naujienomis“, – pasakojo bendruomenės pirmininkė.

Bendruomenės „Už upės“ įrengtose spintose praeivius labiau domina knygos nei rūbai ar batai. P. Židonio nuotr.

Knygos populiaresnės nei batai

Jau daugiau nei metai Šv. Zitos ir Gegutės gatvių kampe, individualių namų kvartale, stovi kitos miesto bendruomenės „Už upės“ pastatytos dvi vadinamosios mainų spintos.

Vienoje jų sukrautos gyventojų suneštos knygos ir žurnalai, kitoje – rūbai bei batai. Šios spintos – itin estetiškos, sukurtos dizainerių, o pagamintos iš vandeniui nepralaidžios medienos.

„Pastebėjome, kad knygos turi gerokai didesnę paklausą nei rūbai bei batai, jos beveik ir neužsiguli. Jei kas turi knygų, kurias norėtų dovanoti, kviečiame atnešti į mūsų spintą, čia jų reikia“, – sako bendruomenės „Už upės“ pirmininkė Vitalija Pikšrytė.

Apžiūrėti šių bendruomenės spintų panoro net ir klaipėdiečiai.

„Paskambino man Klaipėdoje įsikūrusios gyventojų bendruomenės pirmininkė ir papasakojo norintys turėti tokių pat mainų spintų kaip mūsiškės. Klaipėdos valdžia tokį norą vertina skeptiškai, tad klaipėdiečiai atvažiuos semtis mūsiškės patirties, turbūt ir fotografuos mūsų spintas, nuotraukas veš rodyti valdžiai“, – kalbėjo V. Pikšrytė.

Ji vylėsi, kad ir Klaipėdos vadovams spintos patiks. Iš panevėžiečių jau sulaukta nemažai pagyrų ir dėl pačios spintų idėjos, ir dėl išskirtinio jų dizaino.

„Spintos stovi daugiau nei metus, o per tą laiką niekas nėra nei jų aplaužęs, išpaišęs ar kitaip sugadinęs. Džiugu, kad žmonės jas vertina“, – sakė I. Pikšrytė.

Idėja – iš Amerikos

Knygų namelių esama ir Panevėžio rajone. Po tokį turi Velžys, Pažagieniai, Piniava, Paįstrys, Raguva. Centrinėje Raguvos Šv. Florijono aikštėje knygų namelis atsirado šio miestelio gimnazijos lietuvių kalbos mokytojos Ritos Karpavičienės iniciatyva, o pagamino patys gimnazistai per technologijų pamokas.

„Knygų namelio idėja gimė, sakyčiau, visai atsitiktinai internete aptikus informaciją, kad mirus vienam amerikiečiui, jo per gyvenimą sukauptas knygas artimieji sudėjo į dėžes ir išnešė už namų teritorijos, kad kiti pasiimtų ir skaitytų“, – pasakoja R. Karpavičienė.

Susidomėjusi šia informacija ir toliau naršydama internete, pedagogė aptikusi įvairiose pasaulio šalyse esančių knygų namelių.

„Mūsiškio knygų namelio atidarymas vyko per 2017-ųjų Kalėdų eglės įžiebimo šventę. Namelis iškart tapo labai populiarus, knygas žmonės į jį noriai neša, taip pat noriai pasiima. Incidentą turėjome tik kartą, kai vienas pilietis namelio knygas buvo pasiėmęs krosniai kūrenti. Bet greit jis susektas, sugėdintas, pasižadėjo daugiau taip nebedaryti“, – teigė R. Karpavičienė.

Galerija

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų