Po čekiukų skandalo – atlyginimų šuolis

Po čekiukų skandalo – atlyginimų šuolis

Per visą Lietuvą nuvilnijęs savivaldybių tarybų narių čekiukų skandalas jiems patiems išėjo į naudą. Šį mėnesį pagal naująją tvarką pirmuosius atlyginimus gavę savivaldybių politikai tikrai gali pasigirti, kad darbo užmokestis Lietuvoje auga.

Tiek Panevėžio miesto, tiek ir rajono tarybų nariai gali džiaugtis papildę pinigines – kai kuriais atvejais gaunamos sumos jiems išaugo kelis kartus.

Ir čekiukų jiems nebereikės rinkti – tarybų nariams mokamas atlyginimas kaip visiems kitiems dirbantiems žmonėms.

Išvaduoti nuo čekiukų

Nuo liepos pagal mero gautą atlyginimą darbo užmokestis skaičiuojamas ir Tarybos nariams.

Panevėžio mero Ryčio Račkausko alga nuo liepos siekia 5 713,28 euro neatskaičius mokesčių (birželį buvo 3 702 eurai).

Eilinio Tarybos nario atlyginimas nuo šiol – 1142 eurai (į rankas 734,73), o jeigu politikas yra komiteto ar komisijos pirmininkas, ši suma dar 20 proc. didesnė.

Anksčiau Tarybos nariui atlyginimas buvo mokamas iš dviejų kišenių – už deklaruotas darbo valandas komitetų, frakcijų, Tarybos posėdžiuose ar susitikinėjant su rinkėjais. Tiesa, maksimalus Tarybos nario dirbtų valandų skaičius negalėdavo viršyti 60 valandų per mėnesį.

Aktyvūs politikai uždirbdavo per 300 eurų į rankas ir dar iki 180 eurų galėdavo gauti už kanceliarines išlaidas, bet tam privalėdavo pateikti tai pagrindžiančius čekius.

„Per birželį Tarybos nariams išmokėta 13,4 tūkst. eurų atlyginimams ir 8,1 tūkst. – kanceliarinėms priemonėms – iš viso 21,5 tūkst. eurų. Per liepą 27 Tarybos narių atlyginimams išmokėta 32,1 tūkst. eurų. Vadinasi, vidutiniškai vienam mėnesiui papildomai reikės 10,1 tūkst. eurų daugiau“, – skaičiavo Panevėžio savivaldybės Apskaitos skyriaus vedėja Lina Kolpertienė.

Pasak vedėjos, kol kas darbo užmokesčio fonde dar užtenka lėšų, bet iki metų pabaigos Tarybos narių atlyginimams papildomai reikės rasti preliminariai 60 tūkst. eurų.

„Kol kas netikslinome biudžeto, bet nežinome, kas bus metų gale. Yra įvairių niuansų, pavyzdžiui, jeigu Tarybos nariai nedalyvaus posėdžiuose, jiems bus galima atitinkamai mažinti atlyginimą. Tad ir skaičiavimai kol kas preliminarūs“, – teigė L. Kolpertienė.

Premjerė Ingrida Šimonytė mano, kad sumažinus pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą didžioji mokesčio sumažinimo dalis liktų paskirstymo grandinėje, o gyventojai ir toliau mokėtų tokią pačią kainą.

Gyvens sočiau

Gerokai didesniais atlyginimais džiaugiasi ir Panevėžio rajono Tarybos nariai.

Rajono mero Antano Pociaus atlyginimas neatskaičius mokesčių nuo 4 425 eurų birželio mėnesį pakilo iki 5 356,20 euro liepą.

Mažiausias rajono Tarybos nario atlyginimas liepos mėnesį siekė 656,67 euro, o didžiausias – 826,57 euro į rankas.

Birželį, skaičiuojant darbo užmokestį ir kanceliarines išlaidas, didžiausias rajono Tarybos nario uždarbis siekė 693,41 euro, o kai kurie politikai užsidirbo tik 35,47 euro į rankas.

Panevėžio rajono savivaldybės Apskaitos skyriaus vedėja Jolanta Michnevičienė teigė, kad tokiam atlyginimų kėlimui metų pradžioje tvirtinant biudžetą nebuvo pasiruošta.

Akivaizdu, kad darbo užmokesčio fondas ištuštės anksčiau, nei prasidės naujas mokestinis laikotarpis.

„Įstatymas keitėsi metų viduryje, tad tvirtinant biudžetą šie pokyčiai nebuvo numatyti. Turime įpareigojimą mokėti atlyginimus, bet nėra nurodyta, iš kur šių lėšų rasti. Žinome, kad lėšų trūks, ir sumos tikrai nemažos“, – sakė J. Michnevičienė.

Bandys derėtis

Lietuvos savivaldybių asociacijos direktorės Romos Žakaitienės teigimu, jau 8 iš 60 savivaldybių kreipėsi į Finansų ministeriją dėl atlyginimams trūkstamų lėšų.

Ministerija baksnoja į pačių savivaldybių kišenes.

„Šiemet gyventojų pajamų mokesčio surinkta maždaug 16 proc. daugiau, nei buvo suplanuota. Savivaldybės šias lėšas gali panaudoti pagal poreikį, reikia tik viduje perskirstyti biudžetus“, – sakė R. Žakaitienė.

Visgi, anot jos, Savivaldybių asociacija derėsis, jog visoms savivaldybėms kitąmet būtų numatytas papildomas finansavimas, kad išaugęs atlyginimų fondas nesukeltų problemų.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų