Created by Pressfoto - Freepik.com nuotr.

Prieš šventes – įspėjimas apie gražią, bet pavojingą pramogą

Prieš šventes – įspėjimas apie gražią, bet pavojingą pramogą

Pagal Panevėžyje galiojančias taisykles, fejerverkus be leidimo galima šaudyti tik dvi dienas per metus – Naujųjų išvakarėse ir pirmąją jų dieną.

Nepaisant to, pirotechnika mieste pokši kasdien. Jau yra ir susižalojusiųjų.

Apsipirkusieji Lenkijoje ir Kinijoje rizikuoja

Panevėžio apskrities VPK Viešosios tvarkos tarnybos Licencijavimo skyriaus viršininkas Jevgenijus Piskunovas sako, kad prieš šventes visoje apskrityje vyksta patikrinimai, kaip prekiaujama pirotechnikos gaminiais. Iš viso tokių vietų yra ne tiek ir mažai – 136. Pažeidimų kol kas nerasta, tačiau turima dar nepatvirtintos informacijos apie galimą neteisėtą prekybą – be leidimų – pirotechnika.

„Mano nuomone, situacija gerėja, – Sekundei.lt kalbėjo J. Piskunovas. – Bet, aišku, norėtųsi didesnio žmonių supratimo.“

Pasak viršininko, prieš naudojant pirotechniką būtina perskaityti instrukciją – ir daryti tą blaivia galva.

„Be to, pirkti reikia ne turgavietėje ar kažkur kitur, o oficialiose prekybos vietose, turinčiose policijos leidimą“, – pridūrė pareigūnas.

J. Piskunovo teigimu, neretas atvejis, kuomet žmonės pirotechnikos gaminių prisiperka Lenkijoje ir atvežę čia neteisėtai perparduoda. Nors tam būtinas policijos leidimas, o be jo gresia didelės baudos bei prekių konfiskavimas.

Būna, kad šių gaminių atsigabenama net iš Kinijos. Šaudyti tokią pirotechniką pavojinga. Parduodama prekė turi būti išbandyta, ar saugi naudoti. Be to, turi būti instrukcija lietuvių kalba.

O apie savadarbių sprogmenų sprogdinimą, pasak J. Piskunovo, nėra ką ir kalbėti – pasekmės gali būti itin skaudžios.

Ne kiekvienam norinčiajam

Specialistai primena, jog yra numatyti ir apribojimai, kokio galingumo pirotechnikos gaminius nuo kokio amžiaus galima įsigyti. Šiomis dienomis policijos suvestinėje jau užfiksuotas atvejis, kai Pasvalyje esančiame prekybos centre pardavėja pardavė pirotechnikos prekių nepilnamečiui. Pareigūnai aiškinasi aplinkybes.

Fejerverkai pagal pavojingumą skirstomi į pirmos, antros, trečios ir ketvirtos kategorijos. Mažiausią grėsmę kelia pirmieji du. Tad pirmosios kategorijos fejerverkus gali įsigyti ir naudoti asmenys ne jaunesni nei 14 metų, antrosios – ne jaunesni nei 16-os.

Trečiosios kategorijos fejerverkus gali įsigyti ir naudoti tik pilnamečiai asmenys, o ketvirtos kategorijos – pačios pavojingiausios – tik pirotechnikai, išmanantys, kaip elgtis su tokiais gaminiais.

Panevėžio mieste pirotechnikos gaminius galima naudoti tik gruodžio 31-ąją ir sausio 1-ąją. Norint naudoti kitu laiku, būtina gauti leidimą.

J. Piskunovas skaičiuoja, kad Panevėžyje yra šešios įmonės, turinčios licenciją prekiauti pirmos, antros, trečios ir ketvirtos kategorijos fejerverkais. Prieš šventes atsidarančios prekybos vietos gauna leidimus prekybai. Jose galima įsigyti nedidelio galingumo pirotechnikos gaminiais.

Pareigūnai primena, kad parduoti civilines pirotechnikos priemones, išskyrus pirmos kategorijos, draudžiama arčiau kaip 30 m nuo mokyklų. Jas naudoti, išskyrus pirmos kategorijos, draudžiama arčiau kaip 30 m nuo mokyklų, gydymo ir reabilitacijos įstaigų, kulto, šarvojimo patalpų, jeigu tai nesuderinta su pastatų ar patalpų valdytojais, taip pat kitose savivaldybės tarybos nustatytose vietose.

Trūksta atsargumo

Skaudžiausia, pasak J. Piskunovo, būna, kai žmonės susižaloja. Šiemet vienam vaikinui rankose jau sprogo petarda.

Viršininkas pataria tėvams išvis nepirkti ir neduoti nepilnamečiams pirotechnikos gaminių, nes juose visuose yra pavojingų sprogstamųjų medžiagų.

Pareigūnas taip pat dar kartą primygtinai pataria prieš naudojimą perskaityti instrukciją, išsiaiškinti saugius atstumus ir kitą svarbią informaciją. Taip pat naudoti pirotechniką tik blaiviems – juk ištikus nelaimei, pasekmės gali likti visam gyvenimui.

Lygiai prieš metus, sutinkant 2017-uosius, apskrityje fejerverkai sužeidė 5 asmenis, vienam iš jų buvo sužalotos akys. Policijos duomenimis, sutinkant 2016-uosius metus visoje šalyje, be kone 100 sužalotųjų, buvo ir vienas žuvusysis.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų