Pirkėjai vis dar tebemaustomi

Pirkėjai vis dar tebemaustomi

 

Artėjančios šventės gena žmones į maisto parduotuves produktų vaišių stalo patiekalams. Šiemet specialistams patikrinus, ar fasuotų, dozuojamų, sveriamų produktų svoris atitinka nurodytąjį ant pakuotės, ypač didelių neatitikimų ar itin įsimintinų skundų, kaip kad buvo pastaruosius porą metų, nenustatyta. Vis dėlto pažeidimų netrūksta.

Nors Lietuvos metrologijos inspekcijos Panevėžio apskrities skyriaus darbuotojai atlieka patikrinimus savo iniciatyva, tačiau sulaukiama ir nemažai skundų bei paklausimų. Maždaug pusė skundų pasitvirtina, tačiau kartais neįmanoma nustatyti, ar tikrai pažeidimas buvo padarytas. Pavyzdžiui, šiemet, pasak Lietuvos metrologijos inspekcijos Panevėžio apskrities skyriaus viršininkės Vitalijos Rukavičienės, sulaukta skundo dėl apelsinų svorio – pranešta, kad svertų ant dviejų skirtingų svarstyklių vaisių svoris gerokai skyrėsi. Deja, žmogus į inspekciją kreipėsi praėjus kuriam laikui ir nustatyti, ar tikrai būta pažeidimo, nepavyko.

Artėjant Kalėdoms, pasak V. Rukavičienės, padaugėja klausimų dėl šaldytos žuvies.

„Aiškiname žmonėms, kad perkant atšaldytą produktą, jo svoris turi būti toks, koks nurodytas, tačiau jei žuvis šaldyta ir glazūruota, reikia prisiminti, kad perka šaldytą produkciją“, – sako ji.

Viršininkės teigimu, nurodytas bendras svoris būna su glazūra atmetus pakuotės svorį, o grynasis svoris – jau nuėmus ledą, bet žuvies neatšildžius. Norint bent apytiksliai pažiūrėti, ar svoris atitinka, reikia greitai šaltu vandeniu nuimti ledą, truputį nusausinti ir pasverti žuvį.

„Žuvis turi būti sušalusi, nes perkamas šaldytas produktas. Kartais vartotojai nusiperka, atšildo, visą išdžiovina ir pasveria – žuvies iš tiesų mažai lieka. Sverti reikia iki galo neatšildytą. Įsidėmėkime, kad mokama už šaldytą, o ne atšaldytą produktą, kuris yra brangesnis“, – primena ji.

Pasak V. Rukavičienės, nuo pavasario kovojama dėl lauke naudojamų svarstyklių. Jos teigimu, pirkėjai irgi žino taisykles, todėl piktinasi lauko prekyboje ar turguose, kai prasideda uogos, pamatę sveriant buitinėmis svarstyklėmis.

Prieš prasidedant sezonui, visi prekiautojai perspėjami, nors nuolatiniai jau žino reikalavimus. Jie turi tinkamas, paženklintas svarstykles, kurioms atlikta metrologinė patikra.

„Niekas nedraudžia naudoti senų ciferblatinių svarstyklių, bet žmonės patys nebenori jų, nebėra pasitikėjimo. Kai užsidega šviečiantys elektroninių skaičiai, matai, kiek reikia įdėti ar nuimti“, – sako ji.

Viena rizikingų sričių yra buitinių dujų balionai.

Rizika išlieka

Šiuos metus V. Rukavičienė vertina kaip neblogus, bent jau pagal tikrinimų rezultatus. Lietuvos metrologijos inspekcijos Panevėžio apskrities skyriaus darbuotojai šiemet atliko 75 patikrinimus ir nustatė 26 pažeidimus. Iš viso patikrintos 4 678 fasuotės – iš jų 237-iose trūko svorio.

Dalis produktų tikrinami rečiau, tačiau rizikingiausios sritys paprastai tikrinamos kasmet. Prie pastarųjų priskiriamos statybinės medžiagos, dujų balionai, brangios vytintos, šaltai rūkytos dešros.

Inspekcijos Panevėžio skyriaus viršininkė V. Rukavičienė sako, kad nemažai problemų kildavo dėl tokių prekių kaip cementas. Šiemet patikrinus septynias statybines medžiagas – cementą, kreidą, statybines kalkes, gruntus ir pan. – nustatyti 6 pažeidimai. Iš patikrintos 641 fasuotės, 15,6 procento jų trūko svorio. Nors bėdų ir yra, tačiau džiaugiamasi teigiamais pokyčiais. Prieš keletą metų pažeidimų šioje srityje būdavo net 50–60 procentų.

Buitines dujas fasuojančiose įmonėse situacija taip pat gerėja, tačiau ne taip sparčiai. Pasak V. Rukavičienės, atlikus 11 patikrinimų, keturiais atvejais nustatyti pažeidimai. Patikrinus 69 dujų balionus, daugiau nei 40 procentų balionų trūko po 1,4 kg, 1 kg ir po 0,9 kg dujų, o leidžiamas nuokrypis tėra 210 gramų. Viršininkės pastebėjimu, pažeidimų šioje srityje mažėja, tačiau vis dar išlenda panašių atvejų. Kita vertus, prieš kokius 3–5 metus pažeidimų buvo daugiau, o ir trūkstamas dujų kiekis balionuose būdavo didesnis – trūkdavo ir po 2–3 kilogramus.

„Nuolatinė kontrolė ir priežiūra jau davė rezultatų“, – kalba apie rizikingiausias sritis V. Rukavičienė.

Prie tokių sričių priskiriamos vienetais parduodamos aukščiausios kokybės vytintos, šaltai rūkytos dešros, kurios paprastai yra brangios. Viršininkės teigimu, nors jų galiojimo laikas būna nepasibaigęs, bet dešros apdžiūsta, atsiranda svorio neatitikimų.

„Žmogus nusiperka, po kurio laiko pasveria ir pamato mažesnį svorį, nei parašyta etiketėje. Drėgmė išgaruoja ir negali pasakyti, koks svoris buvo iš pradžių“, – sako ji.

Jei nedidelio svorio dešroje trūksta 50, 80 ar 100 gramų, žmogus patiria nemenką nuostolį.

Maloniai nustebino

Šiemet inspekcijos specialistai patikrino naujus produktus – vaistažoles. Pasak V. Rukavičienės, vietos gamintojai ir fasuotojai maloniai nustebino. Panevėžio apskrityje sverta preciziškai, tačiau lenkiškos arbatos pakuotėse rasta neatitikimų. Tiesa, manoma, kad šie pažeidimai atsitiktiniai.

Rečiau kontroliuojami įvairūs siūlų, virvių gamintojai, platintojai, importuotojai. Pastebėta, kad padėtis nebloga: pažeidimų rasta, tačiau svorio neatitikimai nebuvo itin dideli. Sverti ir sumuštiniai bei panašios prekės, paprastai parduodamos degalinėse. Didelių neatitikimų taip pat neaptikta.

V. Rukavičienė džiaugiasi, kad maloniai nustebino ledų gamintojai. Anksčiau ledų tūris buvo nurodomas mililitrais, tačiau, pagal teisės aktus, kieto produkto svoris turi būti nurodomais gramais ar kilogramais. Kad būtų galima analizuoti duomenis, ledai tikrinti ne pas gamintojus, o prekybos centruose, degalinėse. Iš 764 patikrintų fasuočių tik 7-iose trūko svorio. Daugiausia trūko 39,6 gramo, o leidžiamas nuokrypis – 14,6 gramo. Smulkių pažeidimų nustatyta įvairius prieskonius ir pagardus fasuojančiose įmonėse. Iš 1 209 patikrintų fasuočių vos 11-oje viršyta paklaida pirkėjo nenaudai. Patikrinus penkias kavą tiekiančias įmones, pažeidimų nenustatyta.

Pasak V. Rukavičienės, atsakingiems asmenims už pažeidimus skirtos baudos. Fiziniam asmeniui mažiausia bauda yra 30 eurų, juridiniam – 100 eurų, tačiau sutikus su pažeidimu, paprastai atsiperkama puse minimalios baudos.

„Ką šiemet tikrinome, pastebime situacijos gerėjimą. Kiekvienas gamintojas kovoja už savo rinką, savo vartotoją. Jeigu pirkėjas sužino, kad trūksta net ir kelių gramų, ši informacija įstringa ilgam“, – įsitikinusi ji.

Perkant fasuotą prekę viršininkė pataria atkreipti dėmesį į pakuotę – ar ji sandari, ar nenubyrėjęs, neištekėjęs produktas, ar kiekis atitinka etiketėje nurodytą. Kilus neaiškumų svorį, įvertinus pakuotės masę, visada galima pasitikrinti kontrolinėmis svarstyklėmis parduotuvėse. Aptikus neatitikimų, galima kreiptis į inspekcijos Panevėžio apskrities skyrių.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų