P. Židonio nuotr.

Pilkai dėmei – istorinis įvertinimas

Pilkai dėmei – istorinis įvertinimas

Ne kiekvienai dėmei ant sienos lemta tapti laisvės simboliu. Tačiau būtent tokia garbė teko pilkam stačiakampiui ant betoninės sienos Laisvės aikštėje.

Šioje vietoje prieš daugiau nei keturis dešimtmečiu jauni panevėžiečiai pasiuntė aiškią žinią tuometei valdžiai ir už tai buvo nubausti. Dabar čia siūloma įrengti naują atminties ženklą, kuris įamžins laisvės troškulį sovietmečiu.

Dabar jau ne visi atkreipia dėmesį į šviesesnę, stačiakampio formos dėmę ant picerijos tamsiai pilkos sienos Laisvės aikštėje, J. Miltinio dramos teatro pašonėje. Vasaromis šią vietą uždengdavo lauko terasa.

Tačiau vyresnės kartos panevėžiečių atmintyje ši dėmė dar ilgai liks ryški ir ypatinga. Praeito amžiaus aštuntajame dešimtmetyje to meto valdžiai čia buvo pasiųstas aiškus ženklas, kad žmonės ilgai nesitaikstys su Rusijos okupacijos pančiais.

Žinia apie 1972-ųjų birželio 3-osios naktį ant ant pastato, sujungto su Juozo Miltinio teatru, sienos atsiradusį antisovietinį užrašą ,,Laisvę Lietuvai“ anuomet greitai sklido iš lūpų į lūpas. Užrašas baltomis, didžiosiomis, 40 cm dydžio raidėmis netrukus buvo skubiai nutrintas. KGB Panevėžio skyrius dėl šio įvykio tyrimą tęsė kone dvejus metus.

Visą straipsnį skaitykite balandžio 20 dienos (antradienio) „Sekundės“ laikraštyje.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų