Pažinimo raktas pasiekė Bistrampolį

Pažinimo raktas pasiekė Bistrampolį

 

Išskirtinis kelionių projektas, kviečiantis aplankyti Baltijos šalių pilis ir dvarus, įtraukė ir Lietuvą. Ketvirtadienį į Kučių kaime esantį Bistrampolio dvarą atkeliavo projekto simbolis – istorinis raktas.

Švęsdamos Baltijos šalių valstybingumo atkūrimo šimtmečius, trijų šalių pilių ir dvarų asociacijos sujungė savo jėgas, taip parodydamos simbolinę Baltijos kelio tąsą.

Jų dėka trijose giminingose šalyse prie Baltijos jūros šią vasarą lankytojams buvo atverta daugiau kaip 130 istorinių pilių ir dvarų.

Pirmą kartą trijų Baltijos šalių pilių ir dvarų asociacijos sukūrė kelionių žaidimą, leisiantį pažinti paslaptingą, istorijomis apipintą dvarų pasaulį.

Gimęs tarptautinis projektas yra skirtas ne tik Lietuvos valstybės atkūrimo ir Latvijos bei Estijos valstybių paskelbimo šimtmečiams paminėti, bet ir prasmingai švęsti 2018-uosius – Europos kultūros paveldo metus.

Iniciatyva padidina šių šalių dvarų tinklo tankumą, pabrėžia svarų, kaip kultūrinės, ekonominės ir regioninės raidos variklį, jo svarbą praeityje ir šių dienų paveiksle.

Nemaža dalis dvarų XX amžiuje įgavo naujas funkcijas, o kai kurie buvo apleisti ir nyko. Ypač dramatiška dvarų baigtis įsisiūbavo sovietų okupacijos laikotarpiu.

Dvarų palikimas iš lėto atgimė 9-ajame dešimtmetyje. Valstybės, savivaldybės, paveldo institucijos, o labiausiai šimtai privačių savininkų ir entuziastų paskyrė savo laiką, išteklius ir jėgas buvusiai dvarų didybei išsaugoti ir atgaivinti.

Patrauklus turistams

Pažinimo ir kelionių projekto simbolis yra raktas. Tai – aliuzija į kultūrinio paveldo atradimo vartus. Gegužės pabaigoje projekto startas buvo duotas Rygoje, Latvijoje. Iš čia sunkus ir masyvus raktas leidosi į simbolinę kelionę. Jį klajoti po Baltijos šalis išleido Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos prezidentas Gintaras Karosas.

Pirmąja rakto stotele tapo Alantos dvaras. Bistampolio dvaras – jau keturioliktasis kultūrinio paveldo objektas, kuriame maždaug savaitę puikuosis projekto simbolis. Jį perdavė Biržų krašto muziejus „Sėla“.

Bistrampolio dvaro valdytojas, kunigas Rimantas Gudelis sakė, jog džiaugiasi galėdamas prisijungti prie šaunios iniciatyvos.

Mes, kaip asociacijos nariai, skatiname kultūrini turizmą visoje Lietuvoje ir kartu skleidžiame žinią apie Bistrampolio dvarą“, – sakė R. Gudelis.

Lankytojai visą vasarą rinko simbolinius pilių ir dvarų raktus kaip įspūdžių prisiminimą ir patirto įkvėpimo ženklą.

Visai netoli Panevėžio įsikūręs Bistrampolio dvaras – patraukli praėjusius laikus liudijanti vieta.

Dvaro kultūrinių renginių organizatorė Kristina Kriugiškienė patikino, jog jų dvare jau spėjo apsilankyti iš tiesų daug entuziastų, norėjusių susipažinti su dvaro gyvenimu.

Vieni atvykdavo į festivalio koncertus, dalyvaudavo renginiuose ir drauge aplankydavo patį dvarą. Kiti rinkdavosi ekskursijas, dar kiti atvažiuodavę savarankiškai, pasigrožėdavę dvaru. Mūsų pažintys įvykdavo įvairiai“, – sakė K. Kriugiškienė.

Organizatorė tvirtina pastebėjusi, jog aktyviausiai į kelionių ir pažinimo žaidimą įsijungė lietuviai ir artimiausieji kaimynai – latviai. Ir visa tai – ne veltui. Daugiausia lipdukų surinkę keliautojai bus apdovanoti dvarų ir pilių įsteigtais prizais. Apdovanojimų ceremonija vyks spalio pabaigoje Latvijoje.

Komentarai

  • labai grazus dvaras

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų