P. ŽIDONIO nuotr.

Paštas tolsta nuo kaimo

Paštas tolsta nuo kaimo

Paštams Panevėžio rajono kaimuose dedamas kryžius. Jau po savaitės jo skyrių nebeliks dar dviejose gyvenvietėse – Velžyje ir Dembavoje.

Šių gyventojai apie tokią permainą sužinojo visiškai atsitiktinai, kai pamatę su nuolaida pardavinėjamas pašto prekes puolė klausinėti, kodėl jos staiga taip atpigo.

Skyrių pakeis autobusėlis

Apie uždaromus pašto skyrius prisipažino negirdėjęs ir Panevėžio rajono savivaldybės administracijos direktorius Eugenijus Lunskis.

Tik Velžio seniūnas Andrius Viržaitis apie tai, kad jo seniūnijoje nelieka iš karto dviejų skyrių, patikino jau senokai žinantis. Jo teigimu, abu skyriai nebeveiks nuo sausio 27-osios.

„Pašto skyriaus uždarymą Velžyje galima vertinti įvairiai. Tai nereiškia, kad žmonės liks be pašto paslaugos. Pas juos atvyks mobilusis paštas, tai yra autobusėlis. Jis atvažiuos tiesiai į namus, žmonėms nebereiks eiti į paštą, stovėti eilėje“, – kokie gerumai laukia velžiečių bei dembaviškių jų kaimuose uždarius paštus, įrodinėjo Velžio seniūnas A. Viržaitis.

Pasak seniūno, jam pačiam paštas buvo reikalingas tik laiškams išsiųsti. Uždarius Velžyje skyrių, prie seniūnijos pastato atsiras dėželė, skirta laiškams, kokia dabar įrengta pašte.

Pašto skyrių netrukus nebeliks dar dviejuose Panevėžio rajono kaimuose – vienas jų Velžys. P. ŽIDONIO nuotr.

Pašto skyrių netrukus nebeliks dar dviejuose Panevėžio rajono kaimuose – vienas jų Velžys. P. ŽIDONIO nuotr.

Bus kaip su „lavkėmis“

Žinia, kad Velžyje dar šį mėnesį nebeliks pašto skyriaus, itin nustebino ją iš „Sekundės“ žurnalistų išgirdusią velžietę Snieguolę Revotienę, vadovaujančią Velžio seniūnijos senjorų asociacijai „Velžynė“.

„Neabejoju, kad su mobiliaisiais paštais yra taip pat, kaip ir su vadinamosiomis „lavkėmis“, atvežančiomis maisto produktų į kaimus. Žmonės turi jų laukti, žiemomis – šalti, taikytis prie atvažiavimo grafikų. Dabar į paštą galima nueiti patogiu laiku, šiltai pastovi eilėje. Kiek esu buvusi Velžio pašto skyriuje, niekuomet nebuvau viena klientė, visuomet būdavo žmonių. Tai rodo, kad skyrius žmonėms reikalingas, tuščia jame nebūna“, – teigė S. Revotienė.

Ji apgailestavo, kad žinios apie šios, daugeliui ir reikalingos, ir svarbios, įstaigos uždarymą jos nepasiekė oficialiu keliu. S. Revotienei keista, kad permainas sumanęs Lietuvos paštas nesikreipė į vietos gyventojus, nepaaiškino permainų ir jas seksiančių naujovių.

„Žinau, kad žmonės ir išsiųsti, ir pasiimti siuntų eidavo į paštą, senjorai ateina į jį pasiimti pensijų. Kur dabar eis? Į autobusėlį?“ – svarstė S. Revotienė.

Velžietė piktinosi, kad paštų uždarymas yra didžiulė nepagarba vyresnio amžiaus kaimo žmonėms. Nemažai jų į paštą eidavo susimokėti mokesčių.

„Dabar siekiama visus padaryti kompiuterizuotus, priversti įsigyti išmaniuosius telefonus. Bet ne visi senjorai geba ir nori jais naudotis. Be to, visuomenė sensta, tie, kurie dar neseniai dirbo kompiuteriu, sendami irgi praranda įgūdžius, pagaliau ir orientaciją. Bet kam tai rūpi?“ – nuoskaudą liejo S. Revotienė.

„Žinau, kad žmonės ir išsiųsti, ir pasiimti siuntų eidavo į paštą, senjorai ateina į jį pasiimti pensijų. Kur dabar eis? Į autobusėlį?“

S. Revotienė

Ir nepatogumai, ir nežinia

Paskambinus į Velžio pašto skyrių informaciją suteikti atsisakyta.

„Jokių komentarų. Kreipkitės į mūsų valdžią“, – klausiama, kaip po pašto uždarymo bus aptarnaujami velžiečiai, pareiškė skyriui vadovaujanti ponia Rūta.

Velžiečių skaičiavimu, šiame skyriuje dirba keturios darbuotojos. Jos aptarnauja toli gražu ne tik Velžio, bet ir aplinkinių vietovių – Velželio, Preidžių, Keravos, Kairių, Kabelių bei daugelio kitų vietovių gyventojus. Laiškininkės nešioja ne tik laiškus, laikraščius, bet ir pensijas. Dabar Velžio seniūnijos senjorams pats svarbiausias klausimas: kas, kada ir kaip jiems pristatys pensijas? Gyventojams baugu, kad gali tekti pensijas imti į banko korteles.

„O tada – jau galas. Teks važinėti į Panevėžį išgryninti pinigų, su jais bus baisu grįžti namo, kad kas neatimtų“, – baimėmis pasidalijo apie pašto skyriaus Velžyje uždarymą pranešusi, viešintis nepanorusi vietinė gyventoja.

Anksčiau Lietuvos pašto atstovė „Sekundei“ yra teigusi, jog Panevėžio teritorijoje pensijas gyventojams nešioja 8 specialiai tam pasamdyti darbuotojai, o kaimiškose vietovėse jas pristatys tie patys laiškininkai.

Dembava – kone Panevėžys, atstumas iki miesto nedidelis, bet, nepaisant to, turėti pašto skyrių vietoje daug patogiau nei vykti į Panevėžį. P. ŽIDONIO nuotr.

Dembava – kone Panevėžys, atstumas iki miesto nedidelis, bet, nepaisant to, turėti pašto skyrių vietoje daug patogiau nei vykti į Panevėžį. P. ŽIDONIO nuotr.

Aptarimas nieko nepakeis

Žinia, kad pašto skyriaus neliks dar ir Dembavoje, netikėta jos bendruomenės pirmininkui Valentinui Gyliui. Anot jo, skyriaus darbo valandos buvo gana trumpos, tačiau klientai nuolat būriuodavosi.

„Žmonės pašte mokėdavo mokesčius, išsiųsdavo bei pasiimdavo siuntas. Dabar visa tai daryti turbūt reikės Panevėžyje“, – svarstė bendruomenės vadovas.

Jis atkreipė dėmesį, kad Dembava – kone Panevėžys, atstumas iki miesto nedidelis. Nepaisant to, pasak V. Gylio, turėti pašto skyrių vietoje daug patogiau nei vykti į Panevėžį. Jo uždarymas bus ypač nepatogus Dembavos senjorams.

„Reikėtų tą klausimą aptarti su bendruomene. Bet jei jau nuspręsta paštą naikinti, aptarimas juk nieko ir nepakeis“, – sakė V. Gylys.

Aptarnaus mobilieji laiškininkai

Skyrius kaimuose uždarinėjančio Lietuvos pašto Komunikacijos departamento projektų vadovė Monika Pulokė tvirtina, jog patogių ir šiuolaikiškų pašto paslaugų užtikrinimas klientams yra vienas svarbiausių įmonės prioritetų ir jau kelis pastaruosius metus investuojame į tinklo atnaujinimą.

„Tai reiškia ne tik pašto skyrių perkėlimą į naujas pagal modernią koncepciją įrengtas patalpas, bet ir patrauklesnių paslaugų teikimo būdų užtikrinimą. Atsižvelgiant į tai, nuo sausio 27 dienos Velžio gyventojams paslaugas pradės teikti mobilusis laiškininkas“, – aiškino M. Pulokė.

Nuo 2017-ųjų mobilieji laiškininkai pakeitė pašto skyrius jau daugelyje šalies kaimiškųjų vietovių. „Jose paprastai pašto skyrius dirba trumpai, tokiuose skyriuose klientų srautas nėra didelis, o patys pastatai neretai prastos būklės. Gyventojams užtikriname žymiai patogesnį paslaugų teikimo būdą – visas įprastas pašto paslaugas mobilusis laiškininkas jiems suteikia namuose. Tuo metu tai buvo didelis pokytis, tačiau atliktos klientų apklausos rodo, kad dauguma šiuos pokyčius vertina pozityviai, labiausiai vertinama galimybė išsikviesti laiškininką į namus“, – tikino pašto atstovė.

Anot jos, mobilusis laiškininkas, kaip ir įprastas laiškininkas, į namus pristato prenumeratą, korespondenciją bei siuntas – jo funkcijos nesikeičia.

Tokiu būdu nuo mėnesio pabaigos bus aptarnaujami ir Velžio gyventojai. Mobilusis laiškininkas taip pat turės ir pastovėjimo vietą.

Tokie pat pokyčiai laukia ir Dembavos gyventojų – čia nuo sausio 27 dienos taip pat pradės dirbti mobilusis laiškininkas.

Pasak M. Pulokės, daugiau pokyčių, susijusių su pašto skyriais, Panevėžyje ar rajone numatyta nėra.

Komentarai

  • Sudurniavo tie mūsų paštininkai ,prie Stumbro buvo pašto kambarėlis, tai ne, panaikino, sako eik prie autobusų stoties į IKI centrą .Čia, tam rajone nenusipirksi nė markutės, nė laiško įmesi į pašto dėžutę, viską panaikino .Tai kam tarnauja paštas ,ar jau karo stovis?

    • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų