"Delfi" nuotr.

Pasaulis pasitinka naują istorijos dešimtmetį

Pasaulis pasitinka naują istorijos dešimtmetį

Švenčiantys žmonės visame pasaulyje atsisveikina su dešimtmečiu, kuris bus prisimenamas dėl socialinės žiniasklaidos iškilimo, Arabų pavasario, judėjimo „#MeToo“ ir, žinoma, prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo).

Trumpai apžvelgiame, kaip pasaulis pasitinka 2020 metus.

Kiribatis

Ramiojo vandenyno salų valstybė Kiribatis buvo tarp pirmųjų šalių, pasitikusių naują dešimtmetį. Kiribatis užima 3,2 tūkst. koralinių atolų, išsidėsčiusių daugiau kaip 7 769 900 kv. km plote abiejose pusiaujo pusėse.

Prasidedant naujiems metams šalis atsidūrė kovos su klimato kaita fronto linijoje: kenčia nuo sausros ir kylančio vandenynų lygio.

2020-aisiais planuojama vykdyti Pasaulio banko, Azijos plėtros banko, Žaliojo klimato fondo (Green Climate Fund) ir Kiribačio vyriausybės finansuojamą projektą dėl saugaus, taip pat ir klimato atžvilgiu, geriamojo vandens užtikrinimo pagrindinėje Taravos saloje, kurioje gyvena dauguma iš 110 tūkst. šalies gyventojų.

Samoa

Samoa Naujųjų metų išvakarės buvo niūresnės nei paprastai. Nors vidurnaktį nuo Vaea kalno prie sostinės Apijos buvo leidžiami fejerverkai, metų pabaiga buvo liūdesio ir mirusiųjų atminimo metas.

Tymų epidemija šioje valstybėje 2019-ųjų pabaigoje nusinešė 81 gyvybę, daugiausia – jaunesnių nei penkeri metai vaikų.

Valstybėje, kurioje gyvena kiek mažiau nei 200 tūkst. žmonių, buvo užregistruota daugiau kaip 5,6 tūkst. tymų atvejų. Dabar epidemija suvaldyta, o vietos laikraštis „Samoa Observer“ savo „Metų žmogumi“ išrinko su ligos protrūkiu kovojusius sveikatos apsaugos darbuotojus.

„Išgyvenome didžiulį liūdesį ir sielvartą, – rašė laikraštis. – Nuo pirmojo mirties atvejo skausmas tik didėjo. Tačiau tarp didelės nevilties ir ašarų taip pat matėme šalies atsaką, kuris atskleidė geriausias žmonijos savybes.“

Pietų Korėja

Tūkstančiai Pietų Korėjos gyventojų susirinko šaltose Seulo centro gatvėse stebėti tradicinės skambinimo varpu ceremonijos netoli sostinės merijos. Varpo dūžiais buvo palydėti sunkūs politinių skandalų, smunkančios darbo rinkos ir žlungančios diplomatijos su Šiaurės Korėja metai.

Tarp garbingų asmenų, pakviestų vidurnaktį skambinti varpu „Bosingak“, buvo beisbolininkas Hyun-Jin Ryu (Hjundžin Riu) ir viena didžiausių televizijos žvaigždžių 2019-aisiais tapęs veikėjas – pingvinas Pengsoo (Pengsu).

Kasmet rengiama „taikos varpo“ ceremonija netoli sienos su Šiaurės Korėja buvo atšaukta dėl karantino priemonių, įvestų kilus afrikinio kiaulių maro protrūkiui.

Naujoji Zelandija

Didieji Naujosios Zelandijos miestai Naujuosius pasitiko tradiciniais fejerverkais. Oklande nuo telekomunikacijų ir apžvalgos bokšto „Sky Tower“ miesto centre buvo iššauta pusė tonos fejerverkų.

Naujosios Zelandijos gyventojai senuosius metus palydėjo be gailesčio.

Kovo 15 dieną užpuolikas dviejose mečetėse Kraistčerčo mieste Pietų saloje nužudė 51 žmogų, o dar dešimtis sužeidė. Gruodžio mėnesį per ugnikalnio išsiveržimą Baltojoje saloje prie rytinių Šiaurės salos krantų žuvo mažiausiai 19 turistų ir gidų.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų