Pasaulis galynėjasi su mirtį sėjančiu virusu

Pasaulis galynėjasi su mirtį sėjančiu virusu

Per pasaulį ritantis vis dar nesutramdomo koronaviruso bangai, šalys viena po kitos įvedinėja drakoniškas apsaugos priemones. Įpročiai ir kasdienybė keičiasi visoje Europoje ir už jos ribų – nuo Lietuvos iki Italijos, nuo Danijos iki Jungtinės Karalystės.

Panevėžietei Kristinai – įtampos dienos. Danijos sostinėje Kopenhagoje studijuojančiai ir dirbančiai dukrai diagnozuotas koronavirusas.
Danijoje karantinas įvestas jau nuo kovo 12-osios. Kristinos dukra susirgo, nors bendravimą buvo labai apribojusi – kaip ir visa šalis, dirbdama iš namų.

„Ten labai daug susirgusiųjų. Jaunimo net nebeveža į ligonines, nurodo izoliuotis ir gydytis namuose“, – pasakojo Kristina.

Anot jos, dukrai vieną dieną pradėjo nežmoniškai skaudėti gerklę, temperatūra šoktelėjo iki 39 laipsnių, skaudėjo raumenis, laužė sąnarius, ypač juosmenį. Pasijutusi blogai, mergina paskambino gydytojui. Jam užteko išgirsti telefonu apie požymius, kad nuotoliniu būdu diagnozuotų koronavirusą. Merginai, pasak mamos, net nebuvo atlikti tyrimai.
„Gydytojas perspėjo iš karto skambinti greitajai, jei temperatūra pašoks iki 40-ies. Bet jai daugiau kaip iki 39 nekilo“, – sako Kristina.

Panevėžietė viliasi, jog jaunas organizmas ligą įveikė. Trečią dieną sergančios merginos sveikata jau kur kas geresnė – normalizavosi temperatūra, slopsta skausmas. Pasak Kristinos, dukra gydėsi vaistais nuo karščiavimo ir gėrė labai daug arbatų. Mergina nuomojasi namą su kitais studentais. Šiuo metu ji izoliavosi kambarėlyje, o bičiuliai maistą palieka prie durų.

Tegavo silkės ir riešutų

Prie kitokio gyvenimo ritmo pratinasi iki šiol drąsą prieš koronavirusą bandžiusi demonstruoti Jungtinė Karalystė. Šalis vengė sekti kitų Europos valstybių pavyzdžiu ir uždaryti mokyklas, nes toks žingsnis smarkiai paveiktų darbuotojus. Vis dėlto užkratui plintant ir JK per parą padaugėjus mirčių iki 104, Vyriausybė nurodė, kad mokyklos nuo šio penktadienio uždaromos neribotam laikui. Pavojingas virusas JK sparčiai plinta, infekcija nustatyta net naujagimiui. Kūdikis yra laikomas jauniausiu pasaulyje žmogumi, kuriam diagnozuota tokia liga.

Šią savaitę JK gyventojams jau rekomenduota dirbti iš namų. Spėjama, kad Londone gali būti imtasi itin kardinalių apsaugos priemonių, nes būtent šiame megapolyje registruojama daugiausia užsikrėtimų.
Panevėžio bendruomenių rūmų direktorės Sandros Myškienės dukra Londone dirba devintus metus. S. Myškienė pasakoja tik prieš keletą dienų iš atžalos pajutusi pirmuosius nerimo ženklus.
„Dukra visada kartojo, kad pas juos viskas gerai, tai mes Lietuvoje panikuojame, o jie ramiai dirba, Londone gyvenimas teka sava vaga. Bet vakar kilo nerimas ir jiems“, – pasakoja S. Myškienė.

O trečiadienį ji išsigando sulaukusi keleto dukters atsiųstų nuotraukų, kaip pasibaigus darbo dienai atrodė arti Londono centro esančios maisto prekių parduotuvės. Tokia tuštuma, regis, galėtų būti tik nebeveikiančiame prekybos centre. Visgi absoliučiai tuščiomis lentynomis pirkėjus, grįžtančius iš darbo į namus, pasitiko veikiančios parduotuvės, kurių pardavėjos nebeturėjo ką veikti.

„Po darbo dukra užsuko į parduotuvę ir išsigando. Ją ištiko šokas – visos maisto prekių lentynos tuščios. Automobiliu apvažiavo keturias parduotuves ir tegavo silkės dėžutę ir riešutų maišelį. Neįsivaizduoju, kaip ten įmanoma išpirkti tokius kiekius. Kaip jai padėt, nežinau. Mus skiria 2500 km“, – pasakojo S. Myškienė.

Atranka kaip kare

„Dangaus spalva tokia pat, saulė šviečia taip pat, paukščiai čiulba kaip čiulbėję, bet gyvenimas tarsi sustojo“, – sako Italijoje, Ligūrijos regione, Genujoje, gyvenanti Diana Zampardo.
Anot jos, italai puikiai suvokia, jog nuo šiol jų gyvenimas taps lėtas, skaičiuojamas metrais arba žingsniais, kai socialiniai poreikiai tiesiog įsprausti į griežtus rėmus.

Anot D. Zampardo, padėtis visoje Italijoje šiuo metu išties tragiška. Per parą fiksuojama vidutiniškai 200 mirusiųjų nuo koronaviruso.
Diana pasakoja, jog trečiadienį Bergame, Šiaurės Italijoje, kariai sunkvežimiais vežė karstus su palaikais į kitas vietas, nes vietos kapinėse paprasčiausiai nebeliko laisvos vietos. Jau dabar Italijoje užfiksuotas didžiausias mirčių skaičius Europoje – per 3 tūkst., o tai yra beveik tiek pat, kiek nuo šio viruso mirė visoje Kinijoje.

Anot D. Zampardo, jau ne visi vyresni nei 65-erių metų žmonės Italijos ligoninių intensyvios terapijos skyriuose sulaukia pagalbos.
„Vyksta atranka kaip kare. Gelbėja tuos, kurie dar turi vilties išgyventi. Baisu, kad mirusieji neatiduodami artimiesiems, jų negalima net deramai palaidoti. Laidotuvės, vestuvės nevyksta, bažnyčios neveikia“, – koronaviruso skaudžiai paženklintos Italijos veidą piešia Diana.

Pasak pašnekovės, Genujoje drastiškai stingant vietų ligoniams, jau ruošiamasi panaudoti kruizinį laivą ir paversti jį ligonine, kur galėtų būti teikiama pagalba didesniam būriui sergančiųjų.

Į parduotuvę – po penkis

Italijoje, kaip ir Lietuvoje, šiuo metu veikia tik būtinųjų prekių ir paslaugų vietos – maisto prekių parduotuvės, degalinės, bankai, pašto skyriai, kai kurie spaudos ir tabako kioskai. Visų barų, restoranų, picerijų, valgyklų ir kitų maitinimo įstaigų veikla nutraukta neribotam laikui.
Kad išvengtų visuotinės panikos, prekių trūkumo parduotuvėse ir dar daugiau mirčių, Italijos valdžia ėmėsi griežtų priemonių kontroliuoti bet kokį judėjimą šalies viduje. D. Zampardo pasakoja, jog į parduotuvę galima išeiti tik užpildžius specialią deklaraciją, kurią privalu visada nešiotis su savimi.
„Jei pakeliui sustabdo pareigūnai, turi nurodyti aiškią priežastį, kodėl teko išeiti iš namų. Apsipirkti gali eiti tik vienas šeimos narys. Prekių netrūksta, nes reguliuojami pirkėjų srautai“, – sako Diana.
Maisto prekės, anot jos, kol kas nėra normuojamos, tačiau į parduotuves įleidžiama tik po penkis žmones, savo eilės numerį išsispausdinusius specialiu aparatu. Pirkėjus kontroliuoja tam paruoštas žmogus. Jis nurodo, kieno eilė eiti į parduotuvę apsipirkti.

Koronaviruso krizė smarkiai paveikė italų darbo rinką. Pasak D. Zampardo, nerimą jai kelia tai, jog ne tik paslaugų, bet ir pramonės sektorius sustabdytas. To pareikalavo profsąjungos dėl darbuotojų saugumo.

„Mano vyro fabrike dirba 3 tūkst. darbuotojų, jų darbas dabar sustojo. Aš pati turiu pilateso studiją, dabar dirbu nuotoliniu būdu“, – sako Diana.
Ją guodžia tik tai, jog Italijos valdžia pažadėjo paramą šeimoms, dėl izoliacijos praradusioms darbą bei pajamas.

„Šeimos su vaikais gaus paramą iki 800 eurų. Mokesčiai, paskolos bus nukelti nuo koronaviruso pradžios laikotarpio“, – vardija Diana.

Ignoruoja griežtas taisykles

D. Zampardo pritaria ir iš Kupiškio rajono kilusi Vitalija Riaubaitė, gyvenanti Molizės regione, centrinėje Italijoje. Nors šiame regione užsikrėtusiųjų skaičius kone mažiausias visoje Italijoje, pasak Vitalijos, iš namų leidžiama išeiti tik turint rimtą priežastį.

„Žmonės išvykdami iš namų privalo dėvėti veido kaukes ir vienkartines pirštines. Privalu laikytis saugaus, mažiausiai metro atstumo. Draudžiama apkabinti, duoti ranką vienas kitam. Policija kontroliuoja viešose vietose pasirodančius žmones. Už taisyklių nesilaikymą numatytos baudos“, – pasakoja Vitalija.

Jos vyras dirba tolimųjų reisų vairuotoju ir į prekybos centrus pristato maisto prekes, tačiau šiuo ekstremalios padėties laikotarpiu ir jam užsakymų gerokai sumažėjo.
„Vyrui tenka krovinį išsikrauti Pietų Italijoje. Ten dar yra daug paviršutiniškai mąstančių žmonių, kurie net negalvoja dėvėti kaukę ar pirštines. Sako, kad turi stiprų imunitetą. Tad nors Italijos vyriausybė įvedė griežtas taisykles, yra tokių, kurie jų nepaiso“, – piktinasi V. Riaubaitė.

 

Komentarai

  • Tegul nei vienas nebamba dėl sveikatos apsaugos ir valstybės rūpesčio žmogumi Lietuvoje. Gyvename daugiau nei gerai.

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų