Athletics - World Athletics Championships – Men''s Discus Throw Final - London Stadium, London, Britain - August 5, 2017. Andrius Gudzius of Lithuania in action. REUTERS/Kai Pfaffenbach

Pasaulio lengvosios atletikos čempionato apžvalga: A. Gudžiaus auksas ir debiutantų patirtys

Nežinia, ar disko metikas Andrius Gudžius žinojo, kad rugpjūčio 5-ą dieną prieš 25 metus, 1992-aisiais Romas Ubartas Barselonoje tapo pirmuoju Nepriklausomos Lietuvos olimpiniu čempionu. Jis tuomet diską švystelėjo 65,12 m.

Po 25-erių metų rugpjūčio 5-oji vėl nusidažė auksinėmis spalvomis: pasaulio lengvosios atletikos čempionate Londone disko metikas A. Gudžius diską metė kaip niekada toli.

Penktadienį Londone (Didžioji Britanija) prasidėjusiame pasaulio lengvosios atletikos čempionate A. Gudžius pirmu metimu pasiekė disko metimo rungties finalą.

26-erių metų lietuvis atrankos varžybose diską švystelėjo 67 m 1 cm ir įvykdė kvalifikacinį normatyvą (64 m 50 cm). Toliau diską metė tik švedas Danielis Stahlas (67 m 64 cm).

Šeštadienį vakare vykusiame finale Vaclovo Kidyko auklėtinio mestas diskas skriejo kaip niekada toli. Antruoju bandymu įrankis numestas 69 m 21 cm, A. Gudžius pagerino asmeninį rekordą ir antrąją vietą užėmusį švedą Danielį Stolą aplenkė 2 cm. Pirmuoju mėginimu Andrius įrankį numetė 67 m 52 cm, trečiuoju – 63 m 43 cm, penktuoju – 63 m 98 cm, šeštuoju – 67 m 89 cm, o ketvirtasis bandymas nebuvo įskaitytas.

Švedui nepavyko pagerinti lietuvio rezultato, o bronzą pelnė amerikietis Meisonas Finlis (68 m 3 cm). 2008 m. olimpinis čempionas estas Gerdas Kanteris diską numetė 60 m ir užėmė vos 12-ąją vietą.

„Jaučiuosi nuostabiai, ari visus metus, dirbi kiekvieną dieną ir galop – yra!”, – džiūgavo A. Gudžius, beveik valandą dalijęs interviu žiniasklaidai iš viso pasaulio.

„Neplanavau spalvos, bet medalio tikėjausi. Nežinau, ką pasakyti, pačiam dar sunku suprasti viską, kas atsitiko“, – po finalo kalbėjo A. Gudžius. Beje, 26-erių lengvaatletis sugrąžino šventę į Lietuvos kiemą: po 12 metų pertraukos stipriausiu planetos diskininku vėl gali vadintis lietuvis.

2005 m. Helsinkyje planetos pirmenybėse disko metimo sektoriuje Virgilijaus Aleknos iškovotas auksas buvo paskutinis Lietuvos medalis pasaulio čempionatuose.

Trišuolininkės nesėkmė ir debiutantų patirtys

Šeštadienį moterų trišuolio rungties atrankos varžybose startavo Dovilė Dzindzaletaitė, kuri užėmė 15-ąją vietą ir nepateko į finalą. Po motinystės atostogų grįžusi 24-erių metų lietuvė sėkmingiausiu, pirmuoju, bandymu nušoko 13 m 97 cm. Trečiuoju bandymu ji įveikė 13 m 43 cm, o antrasis mėginimas nebuvo įskaitytas. Iki 12-osios pozicijos ir kelialapio į finalą D. Dzindzaletaitei pritrūko 10 cm.

Sekmadienį ryte prie maratono distancijos starto linijos stojo du pasaulio čempionato debiutantai lietuviai ir jie gėdos nepadarė: Remigijus Kančys užėmė 24-ąją vietą, o Ignas Brasevičius – 51-ąją.

Sportininkai tapo pirmaisiais lietuviais, kirtusiais pasaulio pirmenybių trasą. 30-metis R. Kančys 42 km 195 m distanciją įveikė per 2 val. 16 min. 34 sek. (9-as rezultatas eupiečių gretose), o 32-ejų metų I. Brasevičius – per 2 val. 22 min. 20 sek.

Pasaulio čempionu tapo Kenijos atstovas Džofris Kipkoriras Kirujis (2.08:27 val.). Iš 98 startavusių bėgikų finišavo 71.

Popiet vyko moterų maratono bėgimas, kuriame startavo vienintelė lietuvė Vaida Žūsinaitė. 29-erių stajerė užėmė 45-ąją vietą, ji 42 km 195 m distanciją įveikė per 2 val. 41 min. 44 sek. „Net Rio trasa buvo lengvesnė, buvo ir įkalnių, ir nuokalnių, nelengva“, – sakė maratonininkė.

Lygindama savo pirmą startą pasaulio čempionate su debiutinėmis olimpinėmis žaidynėmis, V. Žūsinaitė palankiau įvertino startą Brazilijoje. Nugalėjo Bahreino atstovė Rouz Čelimo – 2.27:11 val. Iš 91 startavusių bėgikių finišavo 78.

Sekmadienį vakare pasaulio pirmenybėse ieties metimo rungtyje debiutavo Liveta Jasiūnaitė. 23-ejų lengvaatletė nepateko į rungties finalą: atrankos varžybose ji ietį numetė 55 m 80 cm ir A grupėje užėmė 14-ąją vietą. Sėkmingiausias buvo trečiasis lietuvės bandymas. Pirmuoju mėginimu ji įrankį numetė 50 m 51 cm, o antruoju – 55 m 5 cm.

Į pasaulio čempionatą L. Jasiūnaitė pateko gavusi vardinį kvietimą, tad prieš varžybas jos rezultatas tarp 31 dalyvės buvo prasčiausias. Sportininkė džiaugėsi atmosfera ir galimybe išbandyti jėgas su geriausiomis pasaulio ieties metikėmis.

Lietuvos komandai, savo sąskaitoje jau turinčiai disko metiko Andriaus Gudžiaus aukso medalį, pasaulio lengvosios atletikos čempionatas tik įsibėgėjo. Savų startų dar laukia šuolininkė į aukštį Airinė Palšytė, ieties metikas Edis Matusevičius, disko metikė Zinaida Sendriūtė, ėjikai Brigita Virbalytė-Dimšienė, Živilė Vaičiukevičiūtė, Monika Vaiciukevičiūtė, Marius Žiūkas, Arturas Mastianica bei 800 m bėgsianti Eglė Balčiūnaitė. Rugpjūčio 7 – 9 d. lietuviai čempionate nestartuoja, rugpjūčio 10 d. varžysis A. Palšytė, E. Matusevičius ir E. Balčiūnaitė.