AM nuotr.

Pasauliniame sąraše – ir Panevėžio meteorologijos stotis

Pasauliniame sąraše – ir Panevėžio meteorologijos stotis

Į pasaulinį meteorologinių stočių, veikiančių daugiau kaip šimtą metų, sąrašą įtraukta ir stotis Panevėžyje.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos (LHMT) Panevėžio meteorologijos stotis – jau penktoji į šį sąrašą įtraukta LHMT meteorologijos stotis po Nidos, Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos stočių.

Į pasaulinį šimtamečių sąrašą stotys įtraukiamos tik Pasaulinės meteorologijos organizacijos Vykdomajai tarybai patvirtinus, kad jos atitinka ilgamečių stočių reikalavimus.

Panevėžio meteorologijos stotis buvo įkurta 1894 metais miesto centre – Kranto gatvėje 18. Joje vyko pirmieji Panevėžyje meteorologiniai stebėjimai: 3 kartus per dieną stebėta oro temperatūra, debesuotumas, vėjo kryptis ir greitis, krituliai, sniego danga ir kai kurie atmosferos reiškiniai.

1929 metais stotyje įrengtas barometras atmosferos slėgiui nustatyti ir pradėta matuoti oro drėgmę. Praplėtus stebėjimų programą, jie jau vyko visą parą.

Dabartinėje stoties vietoje, Dembavos gyvenvietėje, meteorologinių stebėjimų aikštelė buvo įrengta 1961 metais. Dabar joje atliekami atmosferos slėgio, oro ir dirvožemio temperatūros, oro drėgmės, debesuotumo, debesų formos, meteorologinio matomumo, atmosferos reiškinių, kritulių kiekio, jų tipo ir intensyvumo, vėjo krypties ir greičio, fenologiniai, sniego dangos ir kiti reikalingi stebėjimai. Dauguma jų vykdomi šiuolaikiškomis automatinėmis priemonėmis, kurios registruoja ir nustatytu dažnumu perduoda duomenis LHMT duomenų saugyklai.

LHMT archyvuose yra išsaugotos Panevėžio meteorologinių stebėjimų lentelės nuo 1902 metų.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų