Iš pasalų – ir per pakaušį!

Iš pasalų – ir per pakaušį!

Netikėti dalykai, galintys sukelti galvos sopulį.

Daugybę valandų be pertraukos spoksojote į kompiuterio ekraną, visą savaitę dirbote viršvalandžius, kenčiate nuo baisių PMS simptomų ir dar laukiate savaitgalį atvysiančių uošvių? Vadinasi, jau pripratote ir prie kasdienių galvos skausmų. Įtampa, stresas, hormonų lygio svyravimai – dažniausi galvos skausmo sukėlėjai. Bet kartais įprasti įtariamieji negalavimo nepaaiškina. Taip yra dėl to, kad skausmą gali išprovokuoti neįtikėtini dalykai: kvepalai, audros ir net… auskarai.

Kvapai

Yra žmonių, kuriems stiprūs kvapai iš karto sukelia negalavimą. Jiems galvą gali imti skaudėti tiesiog prasilenkus su pernelyg išsikvėpinusiu žmogumi arba prekybos centre užsukus į buitinės chemijos skyrių. Šių žmonių uoslė tokia jautri, kad jie gali pasakyti, kada kolegė pakeičia skalbiklį ar rankų kremą.

Jeigu kontaktas su stipraus aromato šaltiniu trumpas, galvos skausmas paprastai greitai praeina. Kitu atveju migreniniai skausmai kankina visą dieną.

Kodėl? Stiprūs kvapai gali aktyvuoti nosies nervų ląsteles, taigi intensyviai stimuliuoti nervų sistemą. Anot medikų, ironiškiausia šioje situacijoje, kad nemaloniausių pojūčių jautriems žmonėms sukelia būtent malonūs kvapai.

Ką daryti? Vengti kvepalų, stiprų kvapą turinčių buitinės chemijos produktų, valiklių, kvapių muilų ir šampūnų bei oro gaiviklių. Nors tai nemenkas iššūkis šiuolaikiniame pasaulyje, laimė, yra bekvapių skalbiklių ir dezodorantų.

Darbe galima maloniai paprašyti kolegų nesikvėpinti labai sodraus aromato kvepalais. Jei nepadės, visuomet turėti vaistų nuo skausmo, kurių sudėtyje yra aspirino, acetaminofeno ir kofeino – šį derinį daug specialistų rekomenduoja nuo migreninių ir įtampos sukeltų galvos skausmų.

Tiesa, su kofeinu derėtų būti atsargesniais. Amerikiečiai mokslininkai įspėja, kad dažnai vartojami vaistai su kofeinu gali sukelti priklausomybę ir grįžtančius galvos skausmus (galva ima skaudėti tą pačią akimirką, kai tik baigiasi vaisto poveikis).

Aspirinas, ibuprofenas, naproksenas slopina skausmą ir gydo uždegimą, dažnai lydintį galvos skausmus. Acetaminofenas įveikia skausmą, bet ne uždegimą.

Jeigu nereceptiniai vaistai nepadeda, gali prireikti vizito pas neurologą.

Orų kaita

Tyrimai rodo, kad polinkį dažniems galvos skausmams turintys žmonės yra ypač jautrūs atmosferos slėgio svyravimams, temperatūrų kaitai, didelei oro drėgmei, žaibavimui ir apniukusiam orui.

Pavyzdžiui, yra žmonių, kuriems apniukęs dangus prieš pat lietų sukelia nenusakomus pulsuojančius galvos skausmus – tarsi kas gręžtų smilkinį.

Kodėl? Meteorologiniai pokyčiai, manoma, išprovokuoja žmogaus smegenyse cheminius pokyčius, dirginančius nervus. Kartais tai sukelia siaubingus galvos skausmus. 50–60 procentų nuo migrenos kenčiančiųjų įvardiją orų permainas kaip pagrindinį savo kančių sukėlėją.

Ką daryti? Kai subjūra oras, daug negaluojančiųjų rytais deda ant vokų ledo kompresus – kartais taip pavyksta „pagauti“ galvos skausmą, kol tas dar neįsisiautėjo.

Dar vienas būdas – stebėti bei užsirašinėti simptomus ir jų ryšį su orų kaita. Taip bus lengviau pastebėti vyraujančias tendencijas. Tuomet pradėti domėtis orų prognozėmis, ir diena ar dvi prieš prasidedant blogiems orams, išgerti 400 ml ibuprofeno (arba aspirino ar naprokseno).

Auskarai ir uodegėlės

Kai kurie žmonės skundžiasi, kad galvą sopa taip, jog net plaukų šaknis skauda. Yra moterų, prisiekinėjančių, kad joms galvos skausmus sukelia įverti auskarai. Juokinga? Tikrai ne.

Kodėl? Raumenų grupės aplink skalpą neturi skausmo skaidulų, tačiau jų jungiamieji audiniai turi. Todėl kai moteris, pavyzdžiui, stangriai susiriša plaukus į uodegėlę, sudirgina raumenų sistemą.

Bet tai ne vienintelis būdas sukelti galvos skausmą. Tą gali padaryti ir ankštos kepurės, plaukų juostos, sunkūs auskarai. Kuo dėti pastarieji? Jie gali įtempti minėtus jungiamuosius audinius.

Kelių mokslinių tyrimų rezultatai parodė, kad dažnai migreną lydį skalpo, veido odos ir ausų jautrumas. Padidėjęs jautrumas auskarams gali būti signalas, jog artėja migrenos priepuolis, tačiau patys sukelti galvos skausmų jie negali.

Ką daryti? Turbūt nereikia gydytojo patarimo, kad suprastume, jog pasikeitus šukuoseną – išleidus plaukus iš uodegėlės – galvos skausmas palengvėja arba visai praeina. Bet mokslininkai vis dėlto atliko tyrimus ir nustatė, kad štai tokia paprasta priemonė nuslopina galvos skausmą per pusvalandį arba iš karto.

Geriausia yra kelis kartus perrišti plaukus – surišti kaselę vis kitoje vietoje. Kuo storesni plaukai ar sunkesni galvos papuošalai, tuo didesnė tokių galvos skausmų rizika. Geriausias patarimas – pasitaupyti sudėtingas šukuosenas ir masyvius auskarus ypatingoms progoms, kai žinosite, kad neteks ilgai jų nešioti.

Alkis

Dietologų patarimas valgyti ne po daug, bet kelis kartus per dieną turi rimtą pagrindą: tai palaiko cukraus kiekį mūsų kraujyje vienodame lygyje. Laikantis dietos, pasninkaujant, pamiršus papietauti cukraus kraujyje sumažėja, ir tai gali sukelti galvos skausmą.

Kodėl? Ekspertai mano, kad sumažėjęs cukraus kiekis stimuliuoja nervų jungtis, o tai sukelia paprastus galvos skausmus, bet tikslaus mechanizmo, kaip ir kodėl tai nutinka, jie dar neišsiaiškino.

Ką daryti? Žinoma, pavalgyti. Tačiau reikia turėti omenyje, kad nuo to, ką suvalgysite, priklausys, ar galvos skausmas sugrįš, ar ne.

Jeigu pernelyg įninkate į saldainius tuščiu skrandžiu, gali prasidėti „cukrinis“ galvos skausmas. Staiga šoktelėjęs gliukozės kiekis kraujyje išbalansuoja insulino lygį. Dėl to cukraus galiausiai dar labiau sumažėja. Geriau vietoj saldumynų rinkitės baltymų ir sudėtingųjų angliavandenių derinį, pavyzdžiui, žuvį su rudaisiais ryžiais.

Ekspertai priduria, kad apsaugoti nuo galvos skausmų ar juos pagydyti gali padėti maistas, turintis daug magnio (špinatai, pupelės, riešutai, įvairios sėklos) bei riboflavino (pieno produktai, liesa mėsa, lapinės daržovės, duona bei košės). Riboflavinas – tai vitaminas B. Didelės jo dozės, manoma, padeda apsisaugoti nuo migrenos priepuolių.

Nereikia pamiršti, kad sūris, šokoladas, užkandžiai, kofeinas bei maisto priedai, tokie kaip mononatrio glutomatas, gali sukelti galvos skausmus.

Jeigu jus kamuoja nepakenčiamas ar pakenčiamas, bet dažnas (dažniau nei du kartus per savaitę) galvos skausmas, pasitarkite ir su dietologu. Kad išsiaiškintumėte, kuris produktas yra jūsų kančių kaltininkas, gali tekti rašyti savo dietos dienoraštį.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų