Pas medikus padauginusiųjų alkoholio antplūdis

Pas medikus padauginusiųjų alkoholio antplūdis

Ilgą šventinį periodą ne vienas užbaigė medikų rankose. Turintieji problemų dėl per didelio alkoholio vartojimo pagalbos laukia eilėje – Respublikinio priklausomybės ligų centro Panevėžio filialo 26 vietų stacionaras perpildytas.

Ligos po švenčių

Filialo direktoriaus Dariaus Mačiulio teigimu, net jau prieš Naujųjų naktį buvo užimta daugiau nei pusė skyriaus. Po švenčių pagirių kankinamų pacientų dar padaugėjo. Nuo ketvirtadienio tokie nelaimėliai Panevėžyje net nebeguldomi į stacionarą, o įrašomi į eilę. Penktadienio rytą tokių laukiančiųjų jau buvo 14-a. Priklausomybes gydančioje ligoninėje netyla ir pagalbos besišaukiančiųjų telefono skambučiai.

„Dvidešimt šešios lovos visai apskričiai – maždaug 300 tūkst. gyventojų – tikrai yra nedaug“, – sako direktorius.

Anot jo, kaip rodo praktika, pacientų srautas turėtų stabilizuotis tik vasarį.

D. Mačiulio nuomone, tokį antplūdį lėmė ne tik gana ilgas šventinis laikotarpis, bet ir augantis žmonių sąmoningumas.

„Nenorėčiau traktuoti, kad daugėja vartojančiųjų svaigalus. Ne paslaptis, kad dabar ant bangos pati priklausomybių tematika. Daug apie tai kalbama, diskutuojama, viešojoje erdvėje dažnai minimi priklausomybės ligų centrai“, – sako Panevėžio filialo vadovas.

„Daliai pacientų užtenka fiziškai pataisyti sveikatą ir jau įsivaizduoja, kad pasveiko nuo alkoholizmo. Nerealu nuo tokios ligos pasveikti per dešimt–keturiolika dienų.“

D. Mačiulis

Įtakos augančiam pacientų skaičiui turėjo ir pakitęs paslaugų spektras. Dar pernai pasiūlyta nauja motyvacijos terapijos paslauga daliai pacientų gana neblogai pasiteisino.

D. Mačiulio teigimu, nemažai atvykstančiųjų siekia tik fiziškai detoksikuotis. Į Priklausomybės ligų centro Panevėžio filialą kreipiasi ne tik vyrai. Medikai nemažai sulaukia ir nuo alkoholio poveikio kenčiančių moterų. Nors tokių pacientų amžius labai įvairus, visgi daugiausia jų – 40–50 metų. Nepilnamečiai, turintys problemų dėl alkoholio, Panevėžyje negydomi.

Nesulaukia gydymo pabaigos

Nepatekusieji į stacionarą gali gauti ambulatorines paslaugas – jų laukti reikėtų trumpiau, tačiau, D. Mačiulio teigimu, tokia pagalba tinka ne visiems. Kasdien važinėti į Priklausomybės ligų centro Panevėžio filialą Biržų, Kupiškio ar kito apskrities rajono gyventojui finansiškai sudėtinga, o ir ne kiekvienas gali tai padaryti dėl susisiekimo ir kitų problemų.

„Miesto gyventojai kaip alternatyvą renkasi ambulatorines paslaugas, jei nėra galimybės patekti į stacionarą, bet rajonų gyventojai labiau pageidauja gultis į ligoninę. Jie paprastai arba laukia, arba ieško kitų galimybių – šiuo metu gydytis galima visuose priklausomybės ligų centruose, nepriklausomai nuo gyvenamosios vietos“, – sako filialo direktorius.

Respublikinio priklausomybės ligų centro Panevėžio filialo 26 vietų stacionaras perpildytas. D. Mačiulio teigimu, padauginusieji alkoholio užplūdo net dar prieš Naujųjų naktį. „Sekundės“ archyvo nuotr.

Kiek teks laukti eilėje stacionaro paslaugų ir kiek užsirašiusiųjų į eilę sulauks vietos ligoninės palatoje, sunku pasakyti. Pasak D. Mačiulio, dalis pacientų, sulaukę eilės gultis į stacionarą, atsisako.

„Būna pilnas skyrius, vietų nėra, tačiau dalis pacientų yra labai nemotyvuoti. Kartais palatoje gulintis pacientas suplanuoja išeiti, kartu gulintis taip pat išeina, tad vieną dieną turi pilną skyrių, o, pavyzdžiui, penktadienį gali išeiti iš anksto neįspėję šeši žmonės iš karto“, – sako direktorius.

Trūksta motyvacijos

Gydymo trukmė Abstinencijos gydymo skyriuje, kur naudojamas medikamentinis gydymas, pagal standartą yra dvi savaitės. Kenčiantieji nuo priklausomybiųgali gydytis dar ir Psichosocialinės reabilitacijos skyriuje. Tokiu atveju gydymas stacionare iš viso gali trukti net iki 28 dienų. Tačiau, anot D. Mačiulio, dalis pacientų gydosi tik viename skyriuje ir net negeba išbūti jame visų dienų.

Psichosocialinės reabilitacijos skyriuje su pacientais dirba psichologas, socialinis darbuotojas, gydytojas psichiatras. Kas nori dar toliau gydytis, nukreipiami į Minesotos programą kituose miestuose. Taigi gydytis nuo priklausomybės yra kur, tačiau, kaip pažymi D. Mačiulis, pasigendama pagrindinio dalyko – paties ligonio motyvacijos.

„Ne paslaptis, kad nemažai pacientų nemotyvuoti. Daliai jų užtenka fiziškai pataisyti sveikatą ir jau įsivaizduoja, kad pasveiko nuo alkoholizmo. Nerealu nuo tokios ligos pasveikti per dešimt–keturiolika dienų“, – sako direktorius.

Pacientų gretos auga

Kad alkoholizmas tebėra aštri problema, rodo statistika. Priklausomybės ligų centro Panevėžio filiale pernai suteikta 10 procentų daugiau paslaugų.

2017 metais ambulatoriškai nuo priklausomybių Panevėžyje gydėsi 2 050 pacientų, o pernai – 2 190. Stacionare 2017 metais gulėjo 735 pacientai, o 2018 metais – 805. Augančių skaičių D. Mačiulis nesieja su didesniu alkoholio vartojimu. Tiesiog pernai po priklausomybės ligų centrų reorganizacijos kito paslaugų spektras, pasikeitė ir dalis specialistų.

Nuo praėjusių metų liepos gydymo įstaigose pacientams duodamos pildyti alkoholio vartojimo anketos. Skaičiuojama, kad visoje šalyje jų užpildyta daugiau nei 25 tūkst. Pasak D. Mačiulio, kol kas nė vienas probleminis alkoholio vartotojas po tokių anketų pildymo šeimos gydytojų į Panevėžio filialą nebuvo nukreiptas.

„Gal vis dar stigma yra gydytis nuo priklausomybės ar žmonėms patogiau tiesiogiai ateiti į mūsų įstaigą. Apie 90 procentų pacientų atvyksta be gydytojo psichiatro ar šeimos gydytojo siuntimo. Vadinasi, tikėtina, kad jokio vertinimo nebūna arba žmonės šiems gydytojams apie savo problemą nepasisako“, – svarsto D. Mačiulis.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų