Parlamentarę pašovė medžiotojai?

Parlamentarę pašovė medžiotojai?

Panevėžiečių išrinkta Seimo narė Greta Kildišienė įsivėlė į skandalą. Paaiškėjo, kad politikos naujokė važinėja R. Karbauskio valdomam „Agrokoncernui“ priklausančiu automobiliu. Viešojoje erdvėje imta narplioti ir asmeninį jos gyvenimą. Politikė tvirtina, kad taip jai keršijama už atskleistą įtartiną medžiotojų klaną. Kas parlamentarę sieja su medžiokle?

 

Viešąją erdvę drebina dar vienas Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos skandalas. Šį kartą į žurnalistų ir interneto komentatorių akiratį pakliuvo partijos pirmininko Ramūno Karbauskio pavaduotoja, Seimo narė iš Panevėžio G. Kildišienė.

Dažnai šalia partijos pirmininko matoma politikos naujokė įtarimų sukėlė dėl vairuojamo automobilio „Range Rover“. Paaiškėjo, kad šis priklauso R. Karbauskio valdomam „Agrokoncernui“, bet nėra deklaruotas parlamentarės privačių interesų deklaracijoje.

Viešojoje erdvėje imta narplioti ir asmeninį G. Kildišienės gyvenimą: santykius su R. Karbauskiu, išsilavinimą, teisėsaugos nuobaudas. 2016-ųjų balandį Utenos rajone politikė įkliuvo už greičio viršijimą, ji ne kartą bausta už kitus Kelių eismo taisyklių pažeidimus. Prisiminti šios moters politiniai konfliktai gimtajame Panevėžyje.

Nuo komentaro nesusilaikė ir buvęs parlamentarės vyras, kuris tikino, jog jai labai rūpėjo karjera ir asmeninė nauda.

Po tokios informacijos srauto G. Kildišienė ir jos partija atsitvėrė tylos siena, tačiau pirmadienį nusprendė nebetylėti.

Seimo narė paprašė Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos išaiškinti, ar jai reikėjo privačių interesų deklaracijoje nurodyti ne tik savo bei sutuoktinio, bet ir visus kitus atvejus, kada artimi giminaičiai sudaro sandorius su juridiniais asmenimis. Mat minėtas parlamentarės automobilis esą priklauso jos giminaičiui, kuris išperkamos nuomos būdu jį įsigijo iš „Agrokoncerno“.

Daugiau nebetylės

Už G. Kildišienę mūru stoja Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis .

„Supratome, kad darėme klaidą ignoruodami viešus pasisakymus apie mus. Jie visiškai prasilenkia su tikrove. Vykdoma melo, šmeižto kampanija ir mes stengėmės į ją nereaguoti. Tačiau laikas pradėti kalbėti“, – „Sekundei“ teigė R. Karbauskis.

G. Kildišienei pateiktus įtarimus jis vadina kerštu. Politikė neva sujaukė tam tikrų įtakingų asmenų interesus.

R. Karbauskio teigimu,viskas prasidėjo Anykščiuose. Čia vieno medžiotojų būrelio nariai paprašė G. Kildišienės pagalbos sprendžiant žemės savininkų ir medžiotojų konfliktą. Dėl ko jie susipešė, R. Karbauskis detalizuoti nepanoro, tačiau užsiminė, jog šioje situacijoje įsipynę ir žinomi Panevėžio žmonės.

„Tai – visiškai nauja istorija, kurios nežino niekas. Seimo narė palietė, ko niekas nesitikėjo, net ji pati. Iki šiol tas būrelis turėjo Broniaus Bradausko politinį stogą ir darė, ką norėjo. O kai atėjo nauja valdžia, viskas pradėjo lįsti į paviršių. Būrelyje dedasi labai įdomūs dalykai. Tai nuteistas brakonierius grįžta medžioti kaip svečias, tai vėl kas… Įdomu ir tai, kad būrelyje medžioja ne vienas žinomas Panevėžio elito atstovas. Tarp šių žmonių advokatai ir kiti“, – „Sekundei“ tvirtino valstiečių lyderis.

Išsiaiškinti jų tapatybes esą nėra sunku. Bet būtent šiems asmenims, pasak politiko, ir nepatiko G. Kildišienės dėmesys.

Padarys tvarką

R. Karbauskis pabrėžė, kad, nepaisant jo ir kolegės juodinimo, tiesa apie anykštėnų ir panevėžiečių darbelius miškuose paaiškės. Nauja valdžia esą padarys tvarką ir neleis savivaliauti klanams.

O G. Kildišienės automobilis, pasak pašnekovo, tik pretekstas įkąsti ir net nepagrįstas. Šis įvykis, anot jo, jau metų senumo.

„Tokių sandėrių komerciniais pagrindais mano valdomas „Agrokoncernas“ turi su šimtais žmonių ir tai vyksta dar nuo tada, kai nebuvome Seime“, – patikino R. Karbauskis.

Kam išnuomojo skandalingąjį automobilį, valstiečių vedlys nenorėjo atskleisti. Tai esą privatus, neviešintinas asmuo. O tas, kas ištraukė šią istoriją, pasak pašnekovo, žinojo, kad nieko neįrodys, ir norėjo tik psichologiškai paveikti G. Kildišienę.

Tačiau politikui įdomu, kaip tie autoriai sugebėjo gauti paprastam gyventojui nepasiekiamus duomenis apie automobilio numerius, teisėsaugos nuobaudas.

„Tai tik įrodo, kokia tų paliestų žmonių įtaka visuomenėje. Ne bet kas gauna tokius duomenis“, – pabrėžė R.Karbauskis.

Mylimajai dovanotų

Patyčiomis R. Karbauskis pavadino ir viešojoje erdvėje kuriamą jo bei partijos kolegės meilės istoriją. Jo teigimu, jei taip būtų, G. Kildišienei nereikėtų skolintis automobilio ar nuomotis buto – visa tai pirmininkas padovanotų.

„Stebimasi, kad Greta nuomojasi butą už 300 eurų. Ar čia dideli pinigai už tokias paslaugas – gal pasidomėkite, kiek Vilniuje mokama už nuomą. Visa tai – tik bandymas nutildyti politikę. Ką ji šiomis dienomis turi ištverti, sunku net patikėti“, – apgailestavo R. Karbauskis.

Valstiečių ir žaliųjų lyderis pasibjaurėjo ir savo kolegės buvusio vyro komentarais, kuriais jis esą žemina buvusią žmoną dėl per didelių alimentų, išsilavinimo stokos.

Šiuo metu, pasak valstiečių lyderio, G. Kildišienė baigia studijas Vilniaus kolegijoje ir tikrai moka kalbėti angliškai. Mat ketverius metus gyveno Anglijoje.

Seimo narė G. Kildišienė tvirtina, kad jai keršijama už atskleistą įtartiną medžiotojų klaną. BNS nuotr.

G. Kildišienė „Sekundei“ patvirtino, kad jai pavyko atskleisti daug rimtų dalykų, todėl esą ir sulaukė atsako. Tačiau smulkiau viską papasakoti pažadėjo išskirtiniame interviu Panevėžio gyventojams. Kol kas ji nori sulaukti oficialaus savo partijos pranešimo apie susidariusią situaciją.

„Be abejo, tai – kerštas. Paliestos tam tikros interesų grupės. Bet negalima su tuo susitaikyti“, – „Sekundei“ teigė parlamentarė.

Vyksta karas

Anykščių meras Kęstutis Tubis sako, kad jau penkerius metus vyksta nenuilstamas karas: dėl savo interesų kovoja miško savininkai ir medžiotojai. Konfliktą bandė spręsti ir policija, ir aplinkosaugininkai, tačiau niekas nepadeda.

„Žinau, kad Seimo narė G. Kildišienė bandė spręsti šį klausimą ir taikyti abi puses. Negaliu pasakyti, ar toks įsikišimas galėjo turėti įtakos jos pačios reikalams. Bet jei protokolai, įpareigojimas konfiskuoti ginklus ir visi kiti raštai tų medžiotojų neįveikia, tai gal ir galima įtarti kažkokį atpildą“, – svarstė Anykščių meras.

Jo teigimu, minėtame būrelyje yra daug problemų. Kai kurie klubo nariai – iš Panevėžio, bet jų K. Tubis nepažįsta.

Panevėžiečių nepastebėjo

Priešingai nei K. Tubis, Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos Anykščių skyriaus pirmininkas Rimantas Pečkus tvirtina, kad šiame rajone labai mažai medžiojančių panevėžiečių.

„Kiek suprantu, konfliktas dėl Seimo narės gali būti susijęs su Debeikių medžioklės būreliu. Dėl jo vidaus ginčų mes su politikais rinkomės į susirinkimą gruodžio 7 dieną“, – „Sekundei“ aiškino medžioklės žinovas iš Anykščių.

Pašnekovo teigimu, būrelyje suskilo dvi narių grupės ir nepasidalija įtakos zonų. Šios peštynės esą vyksta seniai ir pasiekė visas svarbiausias šalies institucijas.

„Man net sunku suprati, dėl ko jie kovoja. Plotų medžioklei užtenka, žvėrių – taip pat. Tai netgi labiau ambicijų klausimas. Šiuo metu jiems duotas ultimatumas, kad medžiotojai privalo susitarti patys“, – kalbėjo R. Pečkus.

Būreliui skirtas trijų mėnesių terminas, per kurį jie privalo rasti sprendimą. Paskirta sudaryti dvi derybų grupes ir aiškintis.

„Jei klubas nesugebės susitarti, jo veikla gali būti sustabdyta“, – sakė draugijos pirmininkas.

Paklaustas, ar minėtame klube yra panevėžiečių, R. Pečkus teigė, kad jų po vieną kitą medžioja nebent Troškūnų pusėje. O čia esą tokių narių nėra ir tai tikrai ne elitinis klubas.

Į VTEK kreipėsi vėluodama

Algis Krupavičius

politologas

Lietuvoje panašūs skandalai nėra ypač didelė naujovė. Skandalai, kai paliečiami privatūs ir viešieji interesai, kyla reguliariai: skiriasi tik politikų pavardės ir detalės.

Valdančiajai daugumai šis skandalas nėra naudingas, nes ji gyvena didesnio rinkėjų pasitikėjimo sąlygomis. Dėl panašių skandalų valdančiosios daugumos ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos reitingai nuo augimo krypties gali pasikeisti į mažėjimo. Tikimybė, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga dėl šio skandalo gali patirti nemažai pasitikėjimo nuostolių, yra reali.

Paskutinis Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos seniūno pavaduotojos Gretos Kildišienės žingsnis kreiptis į Vyriausiosios tarnybinės etikos komisiją (VTEK) yra geras ir tinkamas. Tačiau aiškintis, ar šiuo atveju egzistuoja viešųjų ir privačių interesų konfliktas, derėjo greičiau, kai tik kilo pirmosios abejonės viešojoje erdvėje. Mano manymu, tokiu atveju viešąją nuomonę būtų pavykę nuraminti greičiau ir spekuliacijų ta tema būtų gerokai mažiau.

Pažeidimo nemato

Seimo Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkė, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos seniūnė Rita Tamašunienė sako nematanti viešųjų ir privačių interesų deklaravimo pažeidimo dėl valstietės Gretos Kildišienės naudojamo automobilio, bet komisija gali svarstyti etikos klausimus.

„Šiuo atveju, pagal teisės raidę, pažeidimo nėra. Pati G.Kildišienė neturėjo sandorio su „Agrokoncernu“, turėjo jos giminaičiai, ir kitų giminių, pagal deklaracijos pildymo instrukcijas, Seimo nariai neprivalo pateikti“, – sakė EPK pirmininkė R.Tamašunienė.

Pasak jos, EPK spręs, ar situaciją nagrinėti etikos požiūriu. „Mes nagrinėtume valstybės politiko etikos klausimą, rytoj, kadangi visuomenėj taip garsiai tema eskaluojama, mes su komisijos nariais pasitarsime, ar pradėti tyrimą, nes raštiškai į EPK kol kas niekas nesikreipė“, – sakė R. Tamašunienė.

Kreipęsi į EPK dėl G. Kildišienės pranešė opoziciniai liberalai. Liberalų sąjūdžio frakcija prašo, kad EPK ištirtų, ar Seimo narė „nepažeidė įstatymų nuslėpdama, kad naudojasi privačiai įmonei priklausančiu automobiliu“. Liberalai taip pat prašo, kad komisija įvertintų, ar Seimo narė „nepažeidė etikos slėpdama nuo visuomenės su darbine veikla susijusius ir biografijos faktus“. Parlamentarės biografija nėra pateikiama oficialiame Seimo interneto puslapyje kaip kitų Seimo narių.

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų