I. Stulgaitės–Kriukienės nuotr.

Į parkomatą – seilėtą pirštą

Į parkomatą – seilėtą pirštą

 

Automobilių stovėjimo vietų trūkumą Panevėžyje bandoma išspręsti daugiau nei keturiomis dešimtimis parkomatų. Jų turėtų dar padaugėti baigus gatvių remontą miesto centre, o ateityje planuojama sekti didmiesčių pavyzdžiu ir Aukštaitijos sostinę suskirstyti zonomis, kuriose kaina už stovėjimą skirtųsi.

Prie parkomato A. Jakšto gatvėje greta Konsultacijų poliklinikos neretai matyti mindžikuojančių vairuotojų eilutė. Į tokią nebe pirmą kartą pasakoja pakliūvantis ir panevėžietis Antanas. Nors naudotis parkomatu labai paprasta, nereikia nė įvesti automobilio valstybinio numerio, tačiau iš automato pasiimti bilietuką – pastangų reikalaujantis darbas

„Tas popierėlis angoje taip prilipęs, kad daryk ką nori. Išimsi nebent pirštą paseilinęs, bet šiais laikais seilėtą pirštą kišti į parkomatą nei šis, nei tas“, – tokia technologija stebėjosi vairuotojas.

Antradienį jam bebandant ištraukti bilietuką, prie parkomato susirinko jau ir trys sumokėti mokestį laukiantys vairuotojai. Visi jie veltui bandė padėti, kol galiausiai sumąstė perbraukti tądien apšerkšnijusį parkomatą ir bilietas galiausiai prilipo prie drėgno piršto.

„Suprantu, kad Lietuvos ir Panevėžio mastu toks dalykas tėra smulkmena, bet tikrai erzina, kai tenka gaišti“, – sako panevėžietis.

Trečiadienį prie parkomato A. Jakšto gatvėje sutikta rajono gyventoja Rita sako dažniau už automobilio stovėjimą atsiskaitanti telefonu, tačiau kartais naudojasi ir parkomatu. Ji taip pat pastebėjo, kad ar pavyks bilietą sugriebti iš pirmo karto, priklauso nuo sėkmės: tiek šioje vietoje, tiek naudojantis kitais parkomatais mieste.

„Kartais labai paprastai iš karto ir paimi, o kartais tenka žaisti, kol sugriebi. Visiška smulkmena, tačiau jeigu žmogus skuba pas gydytoją ir suskaičiuotos minutės, nėra gerai“, – svarstė pas medikus į Konsultacijų polikliniką atvažiavusi vairuotoja.

Dviejų tipų automatai

Panevėžyje veikia dviejų tipų parkomatai. Mokant naujesniuose reikia įvesti automobilio numerį, kituose jo nereikia.

Mokesčių už automobilių stovėjimą surinkimą administruojančios Savivaldybės įmonės „Panevėžio būsto“ direktorius Renaldas Januška teigia, jog aparatai, kur reikia automobilio numerio, yra patogesni tuo, kad, pavyzdžiui, sumokėjus ir pamiršus bilietą, kontrolieriai gali patikrinti mokėjimą. Tokių parkomatų mieste apie 30 proc., jie stovi prie Respublikinės Panevėžio ligoninės, Klaipėdos gatvėje, kitur. Likusieji, tarp jų ir prie Konsultacijų poliklinikos, senesni, ten nurodyti numerio nereikia. Visų jų bilieto paėmimo principas panašus – angą dengia specialus langelis, saugantis nuo vandalizmo, oro sąlygų ir pan. R. Januška tvirtina niekada negirdėjęs skundų, kad kiltų problemų paimant bilietą, ir negali atsakyti, kodėl taip nutinka.

„Gal problemų kyla, jei angos stikliuką paspaudžia ir laiko, kol bilietas dar spausdinamas, bet šiaip labai paprasta pasiimti“, – tikina direktorius.

Svarsto apie zonas

Šiuo metu įrengti 43 parkomatai. Panevėžio savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus specialistės Inos Urbonavičienės teigimu, dar keturi bus įrengti, kai atsidarys rekonstruojamos gatvės. Iš jų dviem numatytos vietos Respublikos gatvėje ir dviem – Kranto gatvėje.

Jų gyventojai išskirtinių teisių nemokamai statytis automobilius neturės. Transporto priemones mokamose vietose nemokamai statyti galima ne darbo valandomis ir savaitgaliais. Šis laikas – neapmokestinamas.

„Fiziniams asmenims, nors jie ir gyvena toje gatvėje, šiuo metu nėra suteikta kažkokių privilegijų. Gatvė yra bendro naudojimo“, – pabrėžė specialistė.

Anot jos, stovėjimo vietų apmokestinimas nėra priemonė pasipinigauti. Parkomato atsiradimo vietą lemia transporto priemonių statymo poreikis.

„Jeigu kažkur mieste vėl kaupsis automobiliai, apsunks patekimas į įmones ar gydymo įstaigas, galėtų būti sprendžiamas klausimas dėl naujų parkomatų“, – sako I. Urbonavičienė.

Kol kas, anot jos, neplanuojama apmokestinti papildomų vietų mieste. Tačiau kitais metais naujovių galima sulaukti. Pasak I. Urbonavičienės, gali būti, kad miestas bus suskirstytas zonomis ir jose šiek tiek skirsis kainos.

Atsirado laisvų vietų

Panevėžyje pirmieji parkomatai atsirado prieš mažiau nei dešimtmetį, anksčiau mokestį imdavo oranžinėmis liemenėmis vilkintys darbuotojai. Parkomatai stovi ne vien pačiame centre, bet ir atokesnėse vietose – S. Dariaus ir S. Girėno gatvėje prie „Žaros“, prie žemdirbių turgaus ir kt.

„Dabar tose vietose transporto priemonių kaita vyksta dažniau ir laisvų vietų galima rasti“, – sako I. Urbonavičienė.

Prie Respublikinės Panevėžio ligoninės Smėlynės gatvėje, nepaisant, kad stovėjimas irgi buvo apmokestintas, anot specialistės, iki pandemijos dieną rasti vietą automobiliui vis tiek buvo sudėtinga.

„Net planuota suskirstyti zonomis ir kai kurias vietas nežymiai pabranginti, bet šiuo metu situacija tokia, kad to nereikia“, – sako Savivaldybės atstovė.

Šiuo metu Panevėžyje apmokestintose vietose valanda už automobilio stovėjimą kainuoja 30 centų. Pusė iš vairuotojų surenkamos sumos skiriama šiam mokesčiui administruoti, mokėjimo aparatams prižiūrėti, naujiems pirkti, o kita pusė grįžta į miesto biudžetą. Beje, elektromobilių savininkai gali išsiimti leidimus statyti juos nemokamai.

Galerija

 

Komentarai

  • …direktorius Renaldas Januška teigia…
    Kai pačiam nereikia naudotis, smagu teigti. O pripažinti padarytas klaidas perkant prastus automatus iš viso neįmanoma.

  • Kad sunku istraukti ceki tai dar nieko.Kodel negalvojama,kad galima pilnai UZSIKRESTI kuo tik nori.Juk pirstus kaisioja visi ir sveiki ir ligoti.PAGALVOKIT ,o ne atsirasinekit.

  • Renaldai Januška – tu arba izuliai meluoji, arba niekada pats nebandei paimti bilieto!

Rodyti visus komentarus (3)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų