Švėkšna į dešimt metų rengiamas šviečiančių moliūgų šventes sutraukia minias iš visos Lietuvos. Šįmet pirmą kartą moliūgų žibintai apšvies ir parką Panevėžyje. K. ŽĄSYČIO nuotr.

Parką nušvies žvakių šviesa

Parką nušvies žvakių šviesa

Tamsųjį lapkritį Panevėžio viena labiausiai lankomų vietų – Kultūros ir poilsio parkas pasitiks nušviestas žvakių, spindinčių iš moliūgų žibintų.

Vėlyvojo rudens akciją sumanę Panevėžio tautodailininkai kviečia visus, turinčius išmonės, pagaminti tokį žibintą ir paskutinę spalio savaitę atnešti į parką, taip pat patys organizuoja šviečiančių moliūgų dirbtuves.

Oranžinių pūstažandžių daržovių žibintus ketinama išrikiuoti šalia parko takų.

Užteko peilių ir šaukštų

Į masinę moliūgų skaptavimo akciją įsitraukusi lėles siuvanti panevėžietė tautodailininkė Jūratė Abromavičienė teigė, kad sumanymas moliūgų žibintais nušviesti parką kilo keletui kūrybingų Panevėžio tautodailininkių. Jos netgi tikėjosi gauti lėšų šviečiančių moliūgų šventei rengti.

„Planavome, kad tai būtų šventė su koncertais, vyktų moliūgų konkursas, būtų skiriami apdovanojimai įdomiausio, linksmiausio, žaismingiausio ir kitais bruožais išsiskiriančių moliūgų kūrėjams. Kadangi pinigų neskirta, šviečiančių moliūgų idėjos neatsisakėme, bet tai nebebus šventė su koncertais“, – teigė J. Abromavičienė.

Į parką atnešamų išskobtų moliūgų miesto tautodailininkės lauks jau kitą šeštadienį, spalio 23-iąją. O dieną prieš tai buvusioje „Nevėžio“ mokykloje jos organizuoja moliūgų žibintų dirbtuves norintiems juos kurti.

„Moliūgų žibintus toje pat vietoje kūrėme ir pernai. Dirbome peiliais ir šaukštais. Nors šiaip esu girdėjusi, kad moliūgų žibintai kuriami ir naudojantis drožėjų kaltais ar net elektriniais gręžtuvais“, – pasakojo J. Abromavičienė.

Pernykščiai moliūgų žibintai ir pradžių puošė buvusios „Nevėžio“ mokyklos, kurioje dabar įsikūrę sportininkai bei nevyriausybinės organizacijos, kiemą, vėliau buvo nunešti į Kultūros ir poilsio parką.

„Matėm, kad žmonėms tie žibintai patiko“, – patikino tautodailininkė.

K. ŽĄSYČIO nuotr.

K. ŽĄSYČIO nuotr.

Darbas ne pats lengviausias

J. Abromavičienė pabrėžė, kad šviečiančių moliūgų akcijos nenorima sieti su Helovynu, kuris lietuviškajai kultūrai nėra artimas.

Tiems, kas niekada neskobęs moliūgo, J. Abromavičienė primena, kad tai nėra pats lengviausias darbas. Pirmiausia tenka nupjauti moliūgo kepurėlę, tuomet išskobti geltonąjį jo vidų – tai daryti geriausia šaukštu, o tada jau išpjaustomi ornamentai, pro kuriuos švies į moliūgo vidų įstatytos žvakės šviesa.

„Pastebėjau, kad tiems, kas pjausto moliūgą, turbūt labiausiai patinka išpjauti akis, nosį, dantytą burną. Bet tai nėra taisyklė. Juk galima žibintą kurtį patį įvairiausią, panaudojant įvairiausius motyvus“, – išlaisvinti fantaziją ragina tautodailininkė.

Jau sukurtų moliūgų žibintų bus laukiama atnešamų prie pavasariniu pavadinto įėjimo į Kultūros ir poilsio parką – iš Parko gatvės pusės, prie didžiojo tako, vedančio link tiltelio. Suneštais šviečiančiais žibintais pirmiausia bus puošiamas šis takas. Jei moliūgų žibintų bus daug, jais papuošti bus ir kiti parko takai.

„Moliūgai – šalčio bijančios daržovės. Tapę žibintais nuo įdėtų žvakių sudega, sukiūžta. Mes, tautodailininkės, apsiimame prižiūrėti moliūgų žibintus, vakarais uždegti jų žvakeles“, – teigė J. Abromavičienė.

Jei šviečiantys žibintai ilgai ir neišstovės, bent jau keletą dienų panevėžiečius ir jų svečius tikrai turėtų džiuginti.

„Per keletą metų žibintų gaminimas taip įsibėgėjo, kad dabar turbūt nebėra namų, kuriuose nebūtų skobiami moliūgai. Žmonės juos suneša į dvaro parką, puošia savo kiemus ir netgi, išnešę už vartų, pastato ant šaligatvių.“

A. Šeputis

Moliūgas rekordininkas

Į klausimą, kur būtų paprasčiausia apsirūpinti moliūgais, šviečiančių žibintų šventės organizatorė patarė jų pasidairyti turguose ar parduotuvėse. Ji teigė atkreipusi dėmesį, kad viename iš prekybos centrų kilogramo moliūgų kaina – pusė euro.

„Paskelbę apie akcija sulaukėme vienos panevėžietės žinios, kad ji užaugino 27 kilogramų moliūgą. Oho, koks žibintas iš jo išeitų!“ – laukia J. Abromavičienė.

Tautodailininkės tikisi, kad pirmoji šviečiančių žibintų iš moliūgų akcija Panevėžyje taps dar viena miesto tradicija.

Kitose Lietuvos vietose jos sulaukia nemažai dėmesio. Bene garsiausia Lietuvoje – Švėkšnos šviečiančių moliūgų šventė, tokios taip pat rengiamos Šiauliuose, Ukmergėje, Kėdainiuose, Klaipėdoje.

K. ŽĄSYČIO nuotr.

K. ŽĄSYČIO nuotr.

Šviečiančių moliūgų sostinė

Šilutės rajono Švėkšnos seniūnijos vadovo Alfonso Šepučio teigimu, švėkšniškiai – vieni pirmųjų Lietuvoje, spalio pabaigoje miestelį ėmęsi apšviesti moliūgų žibintais.

„Šiųmetė mūsų moliūgų žibintų šventė, kurią vadiname šviesos švente, jau 10-oji“, – didžiuojasi seniūnas.

Pasak jo, prieš dešimtmetį išskobę bei išdrožę gana nedaug moliūgų, švėkšniškiai moksleiviai jais išpuošė centrinę miestelio aikštę. Gyventojams šviečiantys moliūgai taip patiko, kad jau po metų ir jie prisidėjo gamindami žibintus.

„O per keletą metų tų žibintų gaminimas taip įsibėgėjo, kad dabar turbūt nebėra namų, kuriuose nebūtų skobiami moliūgai. Žmonės juos suneša į mūsų Pliaterių dvaro parką, kuria jų kompozicijas, moliūgais puošia savo kiemus ir netgi, išnešę už vartų, pastato ant šaligatvių“, – vardijo A. Šeputis.

Pasigėrėti šia švente, kurios metu Švėkšnoje ne tik šviečia moliūgų žibintai, bet ir rengiami koncertai, ekskursijos po miestelį, meno parodos, suvažiuoja, ko gero, visų Lietuvos regionų atstovai, Švėkšna tuomet būna pilna žmonių.

Šiauliečius pristabdė pandemija

Moliūgų žibintų švente iki šiol garsėjo ir Šiauliai. Nevyriausybinių organizacijų rengiamoje moliūgų žibintų akcijoje buvo renkamos aukos, už kurias vargingiau gyvenančių šeimų vaikams būdavo perkami šilti žieminiai batai. Šiaulių savivaldybės viešųjų ryšių koordinatorius Vitalis Lebedis sako apgailestaujantis, kad pandemija šiemet sutrukdė surengti tikrai daug žmonių sutraukdavusią, gerų emocijų dovanodavusią Šiaulių šviečiančių moliūgų šventę.

Komentarai

  • joo tautodaile valdo, siemet moliugus dzorinesit, kita met vietoj mores koki simpsona siulysit deginti, tai dar galejo sito renginio organizatores pasakyti, kad sita akcija sieke paskirti skulptoriaus J.Zikaro atminimui, ko apie tai zurnalistem nepapasakojot, gal jau tautodailininku vardo nebegadinkit su amerikine tradicija

    • Pavydas bambą griaužia? Tai gražu bus, ir vaikams ir suaugusiems smagu.

Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų