Kylančiame SEMC atlikta 30 proc. darbų – menų centras duris atvers jau kitąmet. P. Židonio nuotr.

Panevėžys sulaukė vertingos dovanos

Panevėžys sulaukė vertingos dovanos

Panevėžyje kylant Stasio Eidrigevičiaus menų centrui, miestas savo rankose jau turi ir pačią svarbiausią būsimą jo ekspoziciją.

Pasaulyje viena ryškiausių lietuviškų žvaigždžių, iš Panevėžio krašto kilęs, o pastaruosius keturis dešimtmečius Lenkijoje gyvenantis ir kuriantis menininkas S. Eidrigevičius būsimajam menų centrui dovanojo kelių milijonų eurų vertės darbų. Išskirtine dovana domėjosi Inga KONTRIMAVIČIŪTĖ.

Panevėžys ir už daugiau nei aštuonių tūkstančių kilometrų esančios Japonijos Otaru miestas turi tą patį lobį, įdomų viso pasaulio meno mylėtojams.

Tekančios Saulės šalyje veikia Stasio Eidrigevičiaus vardu pavadintas muziejus „Hiroko Mori & Stasys Museum“.

Panevėžyje kylant S. Eidrigevičiaus menų centrui (SEMC), miestas savo rankose jau turi ir pačią svarbiausią būsimą jo ekspoziciją.

Pasaulyje viena ryškiausių lietuviškų žvaigždžių, iš Panevėžio krašto kilęs, o pastaruosius keturis dešimtmečius Lenkijoje gyvenantis ir kuriantis menininkas S. Eidrigevičius Aukštaitijos sostinės būsimajam menų centrui dovanojo dalį savo kolekcijos – darbų už kelis milijonus eurų.

S. Eidrigevičius Panevėžiui dovanoja visų savo kūrybos žanrų ir etapų darbų, pradedant 1971-aisiais ir baigiant sukurtais pastaraisiais metais. „Sekundės“ nuotr.

Vertinga dovana

S. Eidrigevičius ir SEMC direktorius Arūnas Astramskas pasirašė notarinį aktą su priedais, pagal kurį menininkas Panevėžiui dalį kūrinių perduoda laikinai saugoti ir dar keliskart daugiau jų dovanoja.
SEMC dovanojamų šio pasaulinio garso menininko kūrinių sąraše – 749 darbai, įkainoti 2 mln. 779 tūkst. eurų.

Pasak A. Astramsko, tai visų S. Eidrigevičiaus kūrybos žanrų ir visų jo kūrybos etapų kūriniai, pradedant 1971-aisiais ir baigiant pastaraisiais metais: pastelės, tapybos, temperos darbai, piešiniai pieštuku, tušu ir akvarele, instaliacijos, plakatai, netgi fotografijos.

Dar 144 darbus menininkas SEMC atiduoda laikinai, iki 2032 m., saugoti, leisdamas juos eksponuoti. Šie meno kūriniai įvertinti 667 tūkst. eurų.

Derina pervežimo niuansus

Panevėžiui dovanojami ir laikinai perleidžiami S. Eidrigevičiaus darbai kol kas saugomi Lenkijoje. SEMC šiuo metu vykdo viešųjų pirkimų procedūrą – ieško tinkamiausio vežėjo, gebančio pagal keliamus griežtus reikalavimus meno kūrinius pargabenti į Aukštaitijos sostinę.

Tokią paslaugą atlikti pasisiūlė kelios įmonės.

S. Eidrigevičiaus darbai į Panevėžį turės būti vežami supakuoti pagal tam tikrus reikalavimus, per kelionę palaikant specialų temperatūros ir drėgmės režimą, vežėjui pačiam teks pasirūpinti ir kelionės draudimu.

SEMC ir Panevėžio savivaldybė neviešina, kur ypatingas krovinys Aukštaitijos sostinėje bus saugomas, kol jam bus įrengtos saugyklos statomame menų centre.

Pasak A. Astramsko, parengtos patalpos, tinkamos laikinai saugyklai, jose bus užtikrinta ne tik apsauga, vaizdo stebėjimas, bet ir speciali temperatūra ir drėgmė.

Panevėžys – kitame kultūros lygyje

Ne vienu tarptautiniu apdovanojimu įvertinto Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato S. Eidrigevičiaus dovana Panevėžiui, miesto mero Ryčio Račkausko teigimu, Aukštaitijos sostinę pakelia į kitą kultūros lygmenį, ir tai yra gerokai daugiau nei jų finansinė išraiška.

„Įkainota piniginė vertė neatspindi Panevėžiui tenkančių S. Eidrigevičiaus meno kūrinių tikrosios vertės. Tai yra galimybė Panevėžiui pakelti kartelę, pereiti į naują lygą kultūrine prasme“, – sako meras.

S. Eidrigevičius – arba tiesiog Stasys – Lietuvoje ir pasaulyje žinomas kaip tūkstančių piešinių, šimtų tapybos darbų, ekslibrisų, miniatiūrų, pastelių, koliažų, plakatų, knygų iliustracijų, įvairių žanrų fotografijų, taip pat skulptūrų, instaliacijų, performansų, teatro spektaklių ir straipsnių kultūros spaudoje autorius.

Plačiai pasaulyje žinomo menininko kūryba įvertinta net keliomis dešimtimis svarbių tarptautinių apdovanojimų ir kitais prestižiniais titulais.

Panevėžys ir už daugiau nei tūkstančio kilometrų esančios Japonijos Otaru miestas turi tą patį lobį, įdomų viso pasaulio meno mylėtojams – Tekančios Saulės šalyje jau veikia Stasio Eidrigevičiaus vardu pavadintas muziejus, kitąmet SEMC duris atvers Panevėžyje.

Nuo požemių iki stogo terasos

Tarp Kranto ir Respublikos gatvių kylančio SEMC su kubo formos kinui rodyti pritaikyta sale pirmąjį statybų etapą numatyta užbaigti iki metų galo.

Į menų centro atidarymą, pasak R. Račkausko, Aukštaitijos sostinė pakvies jau kitąmet.

Šiuo metu, mero teigimu, ruošiamasi ir antrajam statybų etapui.

Per pirmąjį etapą tarp Respublikos ir Kranto gatvių iškils keturių aukštų SEMC pastatas su požemine automobilių aikštele bei su didžiule terasa ant stogo, nuo kurios atsivers Panevėžio panorama.

Būsimojo menų centro pirmame aukšte lankytojus pasitiks atvira erdvė – holas su infocentro ir parduotuvės – meno knygyno erdvėmis bei kavine. Šiame aukšte numatytos sanitarinės patalpos, apsaugos postas, liftai, meno kūrinių pakrovimo patalpa – rampa.

Rūsyje planuojamas erdvus vestibiulis, rūbinė, sanitariniai mazgai, meno kūrinių saugykla ir centro archyvo patalpos, ūkinės, inžinerinės, pagalbinės, laikino sandėliavimo, dirbtuvių patalpos, 13 vietų požeminė automobilių stovėjimo aikštelė.

Iš rūsio bus patenkama į maždaug 80 vietų salę, pritaikytą kinui rodyti. Šioji suprojektuota kubo formos statinyje šalia pagrindinio SEMC pastato.

Antrame SEMC aukšte įsikurs parodų salė, edukacinės erdvės ir įstaigos administracija.

Šiame aukšte bus įrengtos darbo vietos ir besikeičiantiems kuratoriams, kurie rengsis parodoms, projektams, renginiams.

Atlikta jau trečdalis darbų

Didžiausia būsimojo SEMC patalpa – maždaug 490 kvadratinių metrų salė trečiame aukšte – bus skirta S. Eidrigevičiaus kūrinių nuolatinei ekspozicijai.

Ketvirtame pastato aukšte daugiau nei 350 kvadratinių metrų ekspozicijų salės bus skirta keičiamoms modernaus ir šiuolaikinio meno parodoms ir tęsis nuolatinė menininko kūrinių ekspozicija. Šis aukštas bus įrengtas taip, kad būtų tinkamas eksponuoti įvairių vaizduojamojo meno krypčių kūrinius.
Lankytojams atviras bus ir SEMC stogas. Jis statomas pritaikant sezoninei apžvalgos aikštelei, ekspozicijoms ir kameriniams renginiams vasarą.

Pasak A. Astramsko, jau šį mėnesį planuojama užbaigti montuoti konstrukcijas ir startuos vidaus įrengimo darbai.

Išskirtinio pastato statybos nestoja net savaitgaliais – statybininkai dirba ir šeštadieniais bei sekmadieniais.

Šiuo metu atlikta jau 30 proc. numatytų darbų.

Komentarai

  • Eidrigevičiaus piešinėliai ir sovietinio daugiabučio stiliaus galerija su kieme pastatyta „transformatorine“ kažkaip nelabai…

  • noretusi pamatyti jusu sukurtus meno kurinius ir koki nors ne transformatorines suprojektuota objekta, jai nesunku imeskite nuoroda i jusu kaip eksperto kurybos puslapi, maloniai apsilankysiu

    • Atsakyti
  • Ko žviegiat? Dar nebaigtas pastatas

    • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (3)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų