V. Bulaičio nuotr.

Panevėžys nusilenkė karininkui Jonui Variakojui

Panevėžys nusilenkė karininkui Jonui Variakojui

Antradienio popietė pažymėta svarbiu įvykiu tiek miestui, tiek jo gyventojams. Savanoriui, pulkininkui leitenantui Jonui Variakojui įteiktas Panevėžio miesto garbės piliečio vardas.

Į Muzikinio teatre istorinės bolševikų išvarymo iš Panevėžio krašto dienos minėjimą susirinko apypilnė salė žiūrovų. Jų gretose buvo matyti ir žilagalvių patriotų, kariškių, ir skautų atributika pasipuošusių jaunuolių.

Pasak Panevėžio kraštotyros muziejaus direktoriaus, istoriko Arūno Astramsko, švenčiant Lietuvos Respublikos šimtmetį prasminga prisiminti ir pagerbti žmones, kūrusius Lietuvą, dėl jos kovojusius ir ją puoselėjusius.

Dabartinėje Laisvės aikštėje 1919 m. sausio mėnesį Panevėžio srities apsaugos viršininkas karininkas Jonas Variakojis pašaukė savanorius į kovą prieš bolševikų Raudonąją armiją, kuri be jokio pasipriešinimo jau buvo užėmusi du trečdalius Lietuvos teritorijos. Panevėžio dalinio savanoriai pirmieji ryžosi pasipriešinti, pirmieji Kėdainių kautynėse apgynė Lietuvos garbę ir nepriklausomybę, gegužės mėnesį išvijo bolševikų raudonarmiečius iš Ukmergės, Panevėžio, Kupiškio, o iki birželio 15 dienos buvo išvaduotas jau ir visas Rokiškio kraštas.

Išvadavus Panevėžį ir pasibaigus Nepriklausomybės kovoms, J. Variakojis nepasitraukė iš kariuomenės, ėjo vado, viršininko pareigas, kurį laiką buvo ir Krašto apsaugos ministru, apdovanotas Lietuvos ir Latvijos ordinais.

A. Astramskas pabrėžė, jog karių prisiminimuose J. Variakojis apibūdinamas kaip pareigingas, veiklus, išsilavinęs ir itin iniciatyvus. Jis, pasak istoriko, buvo gerbiamas tiek kolegų, tiek karių.

Panevėžio meras Rytis Račkauskas išreiškė pagarbą tiems, kurie pasiaukojo vardan laisvės asmeniniu pasiryžimu ir aukomis. Meras tokį ėjimą laiko žygdarbiu, kurį atliko tikras, profesionalumo, talento ir tikėjimo kupinas lyderis – Jonas Variakojis.

Į sceną lipantis pulkininko leitenanto sūnus Jonas Variakojis palydėtas aplodismentų jūra. Į  iškilmingą ceremoniją atsiimti tėvui suteikto apdovanojimo J. Variakojis atvyko iš JAV.

Akivaizdžiai besijaudindamas jis paskaitė ištrauką iš tėvo knygos, prisiminė nelengvą jo būtį.

Čia esančių savo šeimos vardu dėkoju miesto vadovybei už parodytą pagarbą mano tėvui, Jonui Variakojui, suteikiant jam Panevėžio miesto garbės piliečio vardą, ačiū labai“, – dėkojo už tėvo atminimą.

Nepriklausomybės kovose žuvę savanoriai pagerbti tylos minute. Kariai padėjo gėlių prie paminklo J. Variakojui Nepriklausomybės aikštėje bei ant Lietuvos karių savanorių kapų Kristaus Karaliaus katedros kapinėse.

Iškilmių metu solistė Laima Česlauskaitė susirinkusiems dovanojo patriotine dvasia alsuojančias dainas: Stasio Šimkaus Lietuviais esame mes gimę ir Juozo Tallat-Kelpšos Už aukštųjų kalnelių, pristatytas dokumentinis filmas Karvedys Jonas Variakojis.

Galerija

 

Komentarai

  • Pagarba ir šlovė laisvės gyvėjams! Amžiams.

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų