Pavasarį į miestą paleistos gatvių šlavimo mašinos turi ir daugiau privalumų – jos gali siurbti nukritusius medžių lapus.

Panevėžys lapams įjungs siurblį

Panevėžys lapams įjungs siurblį

Aukštaitijos sostinės šlavėjai modernizuojasi. Užuot rudenį vargę su kalnais lapų, jau greitai užkurs juos siurbiančią mašiną. Miestą švarinti bandoma ir įrengiant vaizdo kameras prie mišrių atliekų konteinerių.

Panevėžio miesto savivaldybė džiaugiasi įsigijusi tikrą technikos stebuklą. Šį rudenį šešiasdešimčiai „Panevėžio specialaus autotransporto“ darbininkų rankinį darbą palengvins lapus siurbianti mašina.

Jau nuo pavasario panevėžiečiai mato reguliariai gatves valančius du naujus šlavimo automobilius. Jie šlapiuoju būdu nuo kelio važiuojamosios dalies dangos surenka ir į specialias talpyklas susiurbia dulkes, žemes bei kitas šiukšles.

Tačiau viena šių už Europos Sąjungos paramą pirktų mašinų turi ir daugiau privalumų – ji gali siurbti smulkias atliekas iš krūvų. Todėl pagal panaudos sutartį techniką naudojanti Savivaldybės įmonė šį rudenį sugalvojo moderniau tvarkyti ir rudenį miesto viešąsias erdves nuklojančius lapus.

„Didesnioji, 6 kubinių metrų talpos, mašina turi funkciją siurbti lapus. Pasitelkę ją greičiau dirbsime ir palengvinsime darbą mūsų šlavėjams“, – teigė „Panevėžio specialaus autotransporto“ Miesto tvarkymo skyriaus viršininkas Algis Čeponis.

Laukia darbymetis

Kol kas naujosios pagalbos priemonės miesto tvarkytojai dar neišbandė. Tad ir nežinia, kaip jiems seksis automatizuotai susidoroti su lapų krūvomis.

„Žaliąsias miesto atliekas mūsų darbuotojai renka visus metus, bet pats darbymetis prasidės po savaitės ar kitos“, – apie laukiančią tradicinę rudens misiją pasakojo A. Čeponis.

Tam bus paruoštas transportas su paaukštintomis priekabomis, nes lapus nėra lengva vežti, juos kelionėje ištaršo vėjas.

Visos tokios „Panevėžio specialaus autotransporto“ atliekos nemokamai gabenamos į Panevėžio regioninį atliekų tvarkymo centrą. Įmonei kainuoja tik pats rinkimas ir transportavimas.

Bendros krūvos – ne visiems

Pasak A. Čeponio, miesto tvarkytojams darbą itin apsunkina miestiečiai, lapus iš savo privačių teritorijų suverčiantys į bendras krūvas parkuose, viešosiose erdvėse.

„Žmones auklėti reikia, kad neverstų savo lapų į mūsų krūvas. O kas mums belieka – tik išvežti“, – piktinasi „Panevėžio specialiojo autotransporto“ atstovas.

Už neleistinoje vietoje suverstą lapų šūsnį gresia bauda net iki kelių šimtų eurų. I. Stulgaitės-Kriukienės nuotr.

Anot jo, guodžia nebent tai, kad įmonė vis daugiau sulaukia užsakymų išvežti rudeninius lapus iš mokyklų, vaikų darželių ir kitų biudžetinių įstaigų.

Lapus miesto tvarkytojai grėbs ir veš mieste pagal nustatytą grafiką, suderintą su Savivaldybe. Šį darbą paprastai nutraukia žiemos tarnyba, kai visų įmonės pajėgų prireikia apsnigtuose, apledėjusiuose keliuose. Dėl to kartais lapų krūvos atokesnėse miesto vietose sulaukia ir pavasario.

Baudos nejuokingos

Ruduo – galvos skausmas Panevėžio daugiabučių ir privačių namų aplinkos tvarkytojams. Savivaldybė skelbia amžiną karą verčiantiesiems lapus į krūvas viešose vietose ar prie atliekų konteinerių. Visgi nors kasmet kartojasi Savivaldybės gąsdinimai baudomis, lapų krūvos bendruose konteineriuose ir prie jų auga viena po kitos.

Teisės ir viešosios tvarkos skyriaus specialisto Tomo Jaseliūno teigimu, šitaip atsikratantiems rudeninėmis atliekomis gresia būti greitai identifikuotiems ir pakviestiems į Savivaldybę. Mat šioji prie konteinerių įrengia mobiliąsias vaizdo kameras.

Viešosios tvarkos sergėtojai perspėja – atliekų palikimas ne tam skirtoje vietoje yra laikomas tvarkymo ir švaros taisyklių pažeidimu, už kurį numatoma nemenka piniginė bauda.

Lapus pilantiems į konteinerius arba šalia jų gresia bauda iki 140 eurų, o antrą kartą pričiuptam tokiam pažeidėjui gali tekti pakloti ir iki 600 eurų.

Dažniausiai į viešosios tvarkos sergėtojų akiratį, pasak T. Jaseliūno, pakliūva sodininkai ir privačių valdų mieste savininkai.

„Iškviesti sodininkai pyksta, kad jų bendrijose rajone nėra pastatytų konteinerių, dėl to atliekas vežasi į miestą. Ir privačių valdų savininkai vis dar mėgsta šiltnamiuose nurautus pomidorus suversti kur nors į mišrių atliekų konteinerį“, – pastebi T. Jaseliūnas.

Vis dėlto, anot specialisto, pastaraisiais metais akivaizdžiai auga ir pačių gyventojų nepakantumas žaliąsias ar stambiagabarites atliekas išverčiantiesiems neleistinose vietose. Pasak T. Jaseliūno, su tokiais pažeidėjais itin aktyviai ėmėsi kovoti garažų bendrijos. Ne viena prie joms priklausančių atliekų konteinerių pati įrengė vaizdo kameras ir jų įrašus atneša Savivaldybei.

Su lapais per pusę miesto

Miesto infrastruktūros skyriaus specialistės Vilijos Gylienės teigimu, privačių valdų savininkai žaliąsias atliekas turėtų kompostuoti specialiose dėžėse, o jų neturintieji – žaliąsias atliekas vežti į didžiųjų ir pavojingų atliekų surinkimo aikšteles, įrengtas Savitiškio, Senamiesčio, Pilėnų gatvėse arba ties Ukmergės ir Staniūnų gatvių sankryža, prie Marijonų gatvės 29, Parko gatvės 39 pastatytus didžiatūrius konteinerius.

Didesnius kiekius atliekų galima pristatyti ir į rajone, Dvarininkų kaime, esančią žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelę.

Visose šiose vietose žaliosios atliekos priimamos nemokamai su viena sąlyga – jeigu nėra sumaišytos su kitomis.

Surinktos tokios atliekos vežamos į žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelę, kur gaminamas kompostas.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų