Site icon sekunde.lt

Panevėžyje startavo ratuotas ūkininkų turgus

P. Židonio nuotr.

Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje pirkėjai jau seniai atrado angliškojo tipo ūkininkų prekybą iš automobilių. Šitaip žemdirbiai savo produkciją didžiuosiuose miestuose siūlo po atviru dangumi.

Panaši mada pasiekė ir į Panevėžį. Jau praėjusį savaitgalį prekybos centro „Ryo“ kieme penkiolika ūkininkų praeiviams atvežė įvairiausių gėrybių iš kaimo.

Žemdirbiai ant prekystalių palapinėse ir autoparduotuvių lentynose turėjo šviežių braškių, smidrų, karvių, avių ir ožkų pieno produktų, mėsos gaminių, medaus, duonos bei kitų gardėsių.

Jų paragauti ir nusipirkti į turgelį atvyko ir abu Panevėžio miesto bei rajono merai Rytis Račkauskas ir Povilas Žagunis. Svečius ir būrius pirkėjų pasitiko liaudiška muzika.

„Karantinas lyg ir eina į pabaigą, tad praėjusį šeštadienį ir mes startavome“, – teigia šios idėjos sumanytojo, žemės ūkio kooperatyvo „Lietuviško ūkio kokybė“ direktorius Mindaugas Maciulevičius.

Neketina konkuruoti

M. Maciulevičius kartu su kitais ūkininkais jau prieš metus ėmė rutulioti mintį Panevėžyje įkurti centralizuotą mobiliąją turgavietę, primenančią airiško arba angliško tipo prekyvietę, kur pirkėjai gali apžiūrėti, įvertinti ir įsigyti vietos ūkininkų produkcijos.
„Tikimės, pandemija mūsų nebeuždarys ir išaugsime į didelę, mėgstamą prekybos vietą. Kol kas, padedant vietos savivaldybėms, į pirmąjį turgų sukviesti pavyko penkiolika ūkininkų, bet vėliau gal mūsų dvigubės ir trigubės“, – viliasi idėjos sumanytojas.

Mobiliosios turgavietės veiks kiekvieną šeštadienį nuo 9 iki 15 valandos, toje pačioje prekybos centro „Ryo“ aikštelėje nuo Vakarinės gatvės.
Kooperatyvo vadovo teigimu, naujoji prekyvietė neturėtų tapti konkurentė miesto parduotuvėms ar kitoms turgavietėms. Pasak pašnekovo, tai pelno nesiekiantis projektas, kurio tikslas – skatinti žemdirbius išbandyti kitokią prekybą.

„Tokios vietos Panevėžyje nebuvo. Čia bus lyg inkubatorius, kur ūkininkai galės augti. Pabandę prekiauti tiesiogiai nuo ratų, paskui jie gal sustiprės ir ryšis didesnei prekybai tikram turguje ar net savo parduotuvėje“, – svarsto M. Maciulevičius.

Mobiliajame ūkininkų turgelyje gali prekiauti visi ūkininkai, užauginę bei perdirbę savo produkciją, tautinio paveldo, nacionalinės kokybės bei ekologiškų maisto produktų gamintojai, taip pat bitininkai, sodininkai, netgi žvejai. Svarbiausia sąlyga, kad prekiaujama būtų tik savo ūkyje užaugintais produktais bei turint visus reikalingus maisto gamybai leidimus.

Pelno nesiekia

Pirmąją tokios turgavietės dieną, pasak M. Maciulevičiaus, daugiausia prekiauti susirinko Panevėžio rajono ūkininkų. Bet vėliau į šį sumanymą viliamasi įtraukti ir aplinkinių bei tolimesnių rajonų žemdirbius.

Ir atvirkščiai – panevėžiečiai savo gėrybes galės siūlyti kitų didžiųjų miestų mobiliuosiuose turguose.

„Dirbam po visą Lietuvą ir žiūrime, kaip padėti vietos ūkininkams ne tik Panevėžyje, bet ir toliau: Vilniuje, Šiauliuose, Klaipėdoje. Ten tokios turgavietės prie prekybos centrų jau seniai įsikūrė“, – sako kooperatyvo direktorius.

Už dieną Panevėžio mobiliajame turguje, anot jo, iš pardavėjų bus prašomas 8–10 eurų mokestis. To reikalauja veiklos sąnaudos. Apie pelną iš kolegų, pasak pašnekovo, nėra nė kalbos.

„Mūsų mokestis prekybai – fiksuotas ir minimalus. Kaip žemės ūkio kooperatyvas, ne pelno siekianti organizacija, neturime tikslo pasipinigauti, priešingai – skatiname kitus ūkininkus ieškoti naujų galimybių plėstis, dirbti ir siekti geresnių ūkio rezultatų“, – tvirtina M. Maciulevičius.

Susirinkę į krūvą žemdirbiai, jo nuomone, galės dalytis patirtimi, vieni iš kitų pasimokyti.

O pirkėjai, pasak pašnekovo, gali būti ramūs, kad šių pardavėjai tikrai paiso visų Valstybinės maisto ir veterinarijos reikalavimų. Jie įgyvendinti dar prieš turgavietei startavus.

Panevėžio miesto ir rajono savivaldybės prie šio projekto prisideda morališkai. Jų atstovai informavo apie naujas sąlygas savo krašto ūkininkus ir paragino išbandyti naujas prekybos sąlygas mieste.

Galerija

 

Exit mobile version