P. Židonio nuotr.

Panevėžyje startavo ratuotas ūkininkų turgus

Panevėžyje startavo ratuotas ūkininkų turgus

Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje pirkėjai jau seniai atrado angliškojo tipo ūkininkų prekybą iš automobilių. Šitaip žemdirbiai savo produkciją didžiuosiuose miestuose siūlo po atviru dangumi.

Panaši mada pasiekė ir į Panevėžį. Jau praėjusį savaitgalį prekybos centro „Ryo“ kieme penkiolika ūkininkų praeiviams atvežė įvairiausių gėrybių iš kaimo.

Žemdirbiai ant prekystalių palapinėse ir autoparduotuvių lentynose turėjo šviežių braškių, smidrų, karvių, avių ir ožkų pieno produktų, mėsos gaminių, medaus, duonos bei kitų gardėsių.

Jų paragauti ir nusipirkti į turgelį atvyko ir abu Panevėžio miesto bei rajono merai Rytis Račkauskas ir Povilas Žagunis. Svečius ir būrius pirkėjų pasitiko liaudiška muzika.

„Karantinas lyg ir eina į pabaigą, tad praėjusį šeštadienį ir mes startavome“, – teigia šios idėjos sumanytojo, žemės ūkio kooperatyvo „Lietuviško ūkio kokybė“ direktorius Mindaugas Maciulevičius.

Neketina konkuruoti

M. Maciulevičius kartu su kitais ūkininkais jau prieš metus ėmė rutulioti mintį Panevėžyje įkurti centralizuotą mobiliąją turgavietę, primenančią airiško arba angliško tipo prekyvietę, kur pirkėjai gali apžiūrėti, įvertinti ir įsigyti vietos ūkininkų produkcijos.
„Tikimės, pandemija mūsų nebeuždarys ir išaugsime į didelę, mėgstamą prekybos vietą. Kol kas, padedant vietos savivaldybėms, į pirmąjį turgų sukviesti pavyko penkiolika ūkininkų, bet vėliau gal mūsų dvigubės ir trigubės“, – viliasi idėjos sumanytojas.

Mobiliosios turgavietės veiks kiekvieną šeštadienį nuo 9 iki 15 valandos, toje pačioje prekybos centro „Ryo“ aikštelėje nuo Vakarinės gatvės.
Kooperatyvo vadovo teigimu, naujoji prekyvietė neturėtų tapti konkurentė miesto parduotuvėms ar kitoms turgavietėms. Pasak pašnekovo, tai pelno nesiekiantis projektas, kurio tikslas – skatinti žemdirbius išbandyti kitokią prekybą.

„Tokios vietos Panevėžyje nebuvo. Čia bus lyg inkubatorius, kur ūkininkai galės augti. Pabandę prekiauti tiesiogiai nuo ratų, paskui jie gal sustiprės ir ryšis didesnei prekybai tikram turguje ar net savo parduotuvėje“, – svarsto M. Maciulevičius.

Mobiliajame ūkininkų turgelyje gali prekiauti visi ūkininkai, užauginę bei perdirbę savo produkciją, tautinio paveldo, nacionalinės kokybės bei ekologiškų maisto produktų gamintojai, taip pat bitininkai, sodininkai, netgi žvejai. Svarbiausia sąlyga, kad prekiaujama būtų tik savo ūkyje užaugintais produktais bei turint visus reikalingus maisto gamybai leidimus.

Pelno nesiekia

Pirmąją tokios turgavietės dieną, pasak M. Maciulevičiaus, daugiausia prekiauti susirinko Panevėžio rajono ūkininkų. Bet vėliau į šį sumanymą viliamasi įtraukti ir aplinkinių bei tolimesnių rajonų žemdirbius.

Ir atvirkščiai – panevėžiečiai savo gėrybes galės siūlyti kitų didžiųjų miestų mobiliuosiuose turguose.

„Dirbam po visą Lietuvą ir žiūrime, kaip padėti vietos ūkininkams ne tik Panevėžyje, bet ir toliau: Vilniuje, Šiauliuose, Klaipėdoje. Ten tokios turgavietės prie prekybos centrų jau seniai įsikūrė“, – sako kooperatyvo direktorius.

Už dieną Panevėžio mobiliajame turguje, anot jo, iš pardavėjų bus prašomas 8–10 eurų mokestis. To reikalauja veiklos sąnaudos. Apie pelną iš kolegų, pasak pašnekovo, nėra nė kalbos.

„Mūsų mokestis prekybai – fiksuotas ir minimalus. Kaip žemės ūkio kooperatyvas, ne pelno siekianti organizacija, neturime tikslo pasipinigauti, priešingai – skatiname kitus ūkininkus ieškoti naujų galimybių plėstis, dirbti ir siekti geresnių ūkio rezultatų“, – tvirtina M. Maciulevičius.

Susirinkę į krūvą žemdirbiai, jo nuomone, galės dalytis patirtimi, vieni iš kitų pasimokyti.

O pirkėjai, pasak pašnekovo, gali būti ramūs, kad šių pardavėjai tikrai paiso visų Valstybinės maisto ir veterinarijos reikalavimų. Jie įgyvendinti dar prieš turgavietei startavus.

Panevėžio miesto ir rajono savivaldybės prie šio projekto prisideda morališkai. Jų atstovai informavo apie naujas sąlygas savo krašto ūkininkus ir paragino išbandyti naujas prekybos sąlygas mieste.

Galerija

 

Komentarai

  • Turgelių idėja Panevėžyje nenauja. Nepamenu kuriai metais kaip alternatyva „Žaros“ turgeliui, ant Kniaudiškių-Projektuotojų gatvių kampo buvo statomas Turgelis. Manyčiau žemė buvo skirta būtent tam tikslui. Statybos seniai baigėsi, o vietoje Turgelio kaip visada pas mus atsitinka ups,- lauke kažkieno mokama mašinų stovėjimo aikštelė, o Turgelio pastate „Kubas“ parduotuvė

    Skaitykite daugiau: https://sekunde.lt/leidinys/sekunde/panevezyje-startavo-ratuotas-ukininku-turgus/?fbclid=IwAR2X7ZJlVrqivDypgQmUjuXICKGE3cu3q-a807vzzyMxFvXPNxJZud676d4

  • Ar bent pats supranti, ką parašei?

    • Atsakyti
  • Gerai, bet neįdomu….Va mano vakystės laikais…Atvažiuodavom su arkliu…gėrybių prisikrovę…maždaug 18 km…Kai arklius iškinkydavo, maišą abrako ant galvos užmaudavo… ir eidavo apsižiūrėti …po kiek prašyti reikėtų, kad nenusipigintum už bulves, obuolius, agurkus, pomidorus ir visokias kitokias gėrybes…Tiesa, dar svarstykles gaudavo gal už užstatą, kokį pusrublį sumokėję…..Eidavo pirkėjai ir klausdavo „po kam obuoliai, po kam bulbės?“? …Šaukdavom atgal „už- du penkiolika“….Suraukia, žiūrėk, nosį ir nueina….Tai vienas toks storas ponas nuo Krekenavos kartą …pakėlė drangas-išbėrė savo kriaušes ir alyvinius obuolius, ant „bruko“, pervažiavo juos vežimu ir išdardėjo į Krekenavą-rinkitės dykai, atseit, jei už du kilogramus alyvinių po 15 kap. perdaug…O šiaip tai ir dabar galėtumėt parodai nusamdyti kokį nors ūkininką …su arkliu prisikviesti…vaikams įdomu būtų, garantuotai dauiau pirkėjų ateitų….Tik pirkėjams nereikėtų nustebti ir žinoti, kad arkliams tualeto ir anais laikais ir dabar niekas gi nepastatys, neįrengs… Bet tai-nieko tokio….

    • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (3)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų