P. Židonio nuotr.

Panevėžyje neliks sovietų ideologijos ženklų

Panevėžyje neliks sovietų ideologijos ženklų

Miesto Savivaldybės tarybai vienbalsiai pritarus išmontuoti mieste esančius sovietinius paminklus ir simbolius, bus skelbiamas konkursas ir ieškoma, kas galėtų tokius darbus atlikti.

Ar pavyks tai padaryti dar šiemet, kol kas nespėliojama. Tačiau jau aišku, kad tokių paslaugų veikiausiai prireiks ir ateityje, nes dviprasmiško sovietmečio palikimo turime daugiau.

Prieštaraujančiųjų nebuvo

Panevėžyje likęs ne vienas sovietine ideologija persunktas objektas ar užrašas.

Juos naikinti iniciatyvą dar balandį parodė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija.

Kultūros paveldo departamentas išaiškino, kad sprendimai dėl tokių paminklų griovimo – savivaldybių reikalas, tačiau patarė juos derinti su Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centru.

Sulaukus šio centro ekspertų pritarimo, buvo parengtas sprendimo projektas ir vakar miesto Taryba vieningai už jį balsavo.

Tad bus nukeltas Antrojo pasaulinio karo sovietinių karių palaidojimo vietoje Krekenavos gatvėje stovintis skulptorės Veronikos Vildžiūnaitės kurtas paminklas, granito stela ir granitinė plokštė su užrašu; Kristaus Karaliaus katedros kapinėse Ramygalos gatvėje sovietų karių palaidojimo vietoje esanti betoninė antkapinė skulptūra, vaizduojanti priklaupusį sovietų karį, su užrašais; tose pačiose kapinėse esantis Karolio Požėlos antifašistinės pogrindinės organizacijos narių kapavietės betoninis paminklas.

Taip pat bus panaikinta Vilniaus gatvės ir Velžio kelio sankirtos skvere stovinčio paminklo „Laisvės daina“ užrašo dalis „Pastatyta miesto išvadavimo 30-mečio proga“. Numatoma demontuoti Margių šeimos, kur palaidota Marytė Margytė, ir Juozo Jonušo kapavietės plokštę su užrašu senosiose Panevėžio kapinėse Sporto gatvėje. Ji bus pakeista analogiška granito plokšte, tik jau be užrašo dalies „Vieni pirmųjų miesto komjaunuolių/nužudytų vokiškųjų fašistų“.

Sulaukus Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro ekspertų pritarimo, bus pradėtas sovietinių paminklų demontavimas. P. Židonio nuotr.

Tikisi suspėti

Už sovietinės ideologijos ženklų nukėlimą miesto Savivaldybė sumokės iš biudžete numatytos Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus kultūros paveldo objektų tvarkybos lėšų. Preliminari suma – 15–20 tūkst. eurų.

Pasak miesto Savivaldybės Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus vedėjo Sauliaus Glinskio, turint Tarybos sprendimą, bus skelbiamas viešasis pirkimas darbams atlikti.

Vedėjas neslepia: tai greičiausiai užtruks. Tačiau, tikėtina, įgyvendinti planus pavyks dar šiemet, jei būsimieji rangovai neužsiprašys per didelės sumos, nes dabar tokių darbų kainos sparčiai auga.

Per visą procesą, sako S. Glinskis, ir toliau bus bendraujama su Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centru, nes naujų informacinių lentelių kalba, tekstas, net matmenys ir forma turės būti suderinti su jo specialistais.

Išmontuoti paminklai ir simboliai bus saugomi UAB „Panevėžio specialus autotransportas“ teritorijoje.

Dar ne pabaiga

Sovietmečio palikimo klausimą svarstant miesto Tarybai, jos narys Povilas Urbšys priminė dar vieną jautrų objektą: Kaizerlingo miškelyje esantį memorialą 1941-aisiais čia nacių ir Panevėžio baltaraiščių nužudytiems 103 žmonėms, kurių didžioji dalis – 70 – buvo žydai.

Pasak P. Urbšio, 1979 metais iškilusio memorialo teritorijoje tebėra užrašas, neturintis nieko bendra su genocido aukų įamžinimu. Žodžiai „Mūsų darbuose jų atminimas gyvas“, politiko manymu, labiau dvelkia sovietine ideologija.

„Situacija nevienareikšmiška, – kalbėjo P. Urbšys. – Savo laiku teko dirbti kultūros paveldo srityje. Informacija buvo tokia, kad ten (Kaizerlingo miškelyje – aut. pastaba) žudymo vieta, bet paskui kūnai buvo perkelti į Ramygalos gatvės kapines.“

„Jei tai – genocido aukos, jos turi būti deramai įamžintos panaikinant bet kokią dviprasmybę“, – pabrėžė politikas.

Meras Rytis Račkauskas sutinka: situacija iš tikrųjų nėra paprasta. Dar ir dėl to, kad memorialas stovi Panevėžio rajono savivaldybės teritorijoje, tačiau pats objektas nuo sovietinių laikų priskiriamas miesto Savivaldybei.

Miesto vadovo teigimu, sprendimo ieškoma, tačiau tai užims laiko.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro atsakymo dėl pirmųjų penkių sovietinio palikimo objektų teko ilgokai palaukti. Tad vengiant dar didesnės gaišaties, pirmiausia sutarta dėl jų likimo, o svarstymai dėl Kaizerlingo miškelio (Staniūnų) memorialo atidėti ateičiai.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų