Panevėžyje – namai seneliams ir lietaus vaikams

Panevėžyje – namai seneliams ir lietaus vaikams

Panevėžyje daug metų veikę masiniai Algimanto Bandzos vaikų globos namai keičia pobūdį.

Jų auklėtinius perkėlus gyventi į šeimai artimą aplinką – keturis butus ir namą, globos įstaiga keičia pavadinimą ir atveria duris tiems, kam Panevėžyje labiausiai trūksta globos. Netrukus čia įsikurs senelių namai, o jau keletą mėnesių veikia autizmo spektro sutrikimų vaikų dienos centras. Taip pat čia ir toliau veiks gyvybės langelis.

„Pasirengę priimti naujus iššūkius“, – sako A. Bandzos socialinių paslaugų namų direktorius Sigitas Juodzevičius.

Buvusių kūdikių namų pastate įsikūrė dienos centras vaikams su autizmo spektro sutrikimais. Šiuo metu jame jau lankosi 10 „lietaus“ vaikų. Planuojama, kad, esant poreikiui, bus galima plėstis dar maždaug tiek pat. Pasak direktoriaus, šis centras, veikiantis nuo 12 iki 20 valandos, skirtas vaikams nuo 5 iki 16 metų. Popamokinė veikla vaikams organizuojama pagal jų poreikius. Pasak S. Juodzevičiaus, autizmo spektro sutrikimai labai įvairūs, tad ir vaikų gebėjimai skirtingi, užsiėmimai su jais labai individualūs.

„Darbas sudėtingas, bet labai reikalingas. Jei pasiseks, planuojame plėstis“, – sako S. Juodzevičius.

Vaikams įrengti kambariai, kur gali pabūti vieni, sukurtos ir bendros erdvės, sensoriniai kambariai. Čia besilankantys vaikai ir jų tėvai Centrą jau praminė „vaikų klubu“, o darbuotojus – draugais, su kuriais dirbama, žaidžiama, pykstamasi ir taikomasi, deramasi.

Vyskupas emeritas Jonas Kauneckas, atvykęs pašventinti patalpų ir žmonių, pasakojo neseniai klausęsis laidos apie autistus ir jų sugebėjimus.

„Kiek mes genijų praradom, neištraukdami į visuomenę“, – pabrėžė dvasininkas.

Seneliams – daugiau vietų

O nuo balandžio 25-osios A. Bandzos socialinių paslaugų namai duris atvers ir senjorams. Seneliams, kuriems reikalinga priežiūra, čia numatyta 40 vietų. Šie namai įkurti kitame pastato korpuse nei vyksta užsiėmimai su vaikais.

Pritaikyti pastatus naujoms paslaugoms, pasak direktoriaus, nebuvo sudėtinga. S. Juodzevičiaus teigimu, tereikėjo tik tam tikrų pritaikymų ir kosmetinio remonto.

Naujos įstaigos atidaryme dalyvavęs socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis pabrėžė tokią paslaugų plėtrą Panevėžyje vertinantis labai pozityviai. Jo manymu, taip ir turėtų vystytis socialinės paslaugos.

Ministro teigimu, šiuo metu autizmo spektro sutrikimų vaikų dienos centrų paslaugos – didelis deficitas Lietuvoje. Šių sutrikimų kasmet daugėja tiek Europoje, tiek Lietuvoje ir tokių paslaugų poreikis auga. Pasak ministro, norėtųsi, kad tokie dienos centrai veiktų visuose regionuose.

L. Kukuraitis akcentavo ir senelių globos paslaugos būtinybę. Anot jo, žmonės neturėtų stovėti eilėse, laukdami, kol pateks į tokią instituciją.

„Senelių globos paslaugos senstančioje visuomenėje yra neišvengiamas virsmas“, – kalbėjo L. Kukuraitis.

Anot jo, šiuo metu Lietuvoje kelios dešimtys socialinių įstaigų keičiasi, persiorientuoja, ieško sprendimų, tačiau A. Bandzos socialinių paslaugų namus jis laiko išskirtiniais savo specializuotomis paslaugomis.

„Labai džiaugiuosi, kad šie valstybiniai namai Panevėžyje rodo pavyzdį ir įkvepia drąsiems sprendimams“, – teigė ministras.

Galerija

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų