Panevėžyje auga gimstamumas

Panevėžyje auga gimstamumas

Panevėžio miesto savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus duomenimis, šiemet augo panevėžiečių gimstamumas – užregistruota 42 kūdikiais daugiau nei 2020-aisiais.

„Tačiau ne visuomet pateikti duomenys apie gimimus atspindi tikslią gimstamumo situaciją mūsų mieste, gimstamumas gali būti net ir dar didesnis. Pagal įstatymus, naujagimio tėvai gali laisvai pasirinkti, kuriame Civilinės metrikacijos skyriuje registruos vaiką, todėl Panevėžyje gimę vaikai gali būti užregistruoti ir Vilniuje, ir Kaune ar kitame Lietuvos mieste“,  – sako Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Loreta Guokė.

2021 m. Panevėžyje užregistruoti 798 gimę kūdikiai, iš kurių 162 kūdikių panevėžiečiai susilaukė užsienio šalyse. 2020-aisiais užregistruoti 754 kūdikiai, kurių 130 gimė užsienio šalyse. Didžioji dalis svetur gyvenančių panevėžiečių 2021-aisiais kūdikių susilaukė Jungtinėje Karalystėje, Norvegijoje, Vokietijoje ir Airijoje. Gana dažnas reiškinys – gyvenimas kartu neįregistravus santuokos. Maždaug kas ketvirtas vaikas gimė santuokos neįregistravusiems tėvams. Pastaraisiais metais ši tendencija ryškėja.

Tėvai mergaitėms dažniausiai rinko šiuos vardus: Lėja, Adelė, Luknė, Gabrielė, Emilija, Gabija, Urtė, Sofija, Izabelė, Goda, Luka. Berniukams – Markas, Adas, Lukas, Matas, Kajus, Nojus, Benas, Jonas, Herkus, Danas, Jokūbas, Motiejus. Tarp retesnių vardų – Madina, Eiprilė, Eiva, Domicėlė, Preila, Klėja, Atėnė, Alisa, Keisija, Juna, Lelija, Gruodė, Žemyna, Upė, Salomėja, Grainius Emetas, Elonas, Ajus, Aisvidas, Dovis, Vydūnas, Otonas, Tyson, Ari.Ibrahimas.

2021 m. užregistruoti 1506 mirties atvejai (2020 m. – 1410), t. y. 96 mirtimis daugiau nei pernai. Padidėję mirtingumo rodikliai siejami su koronaviruso pandemija. 2021 m. Panevėžio gyventojų, kaip ir bendras visos Lietuvos, mirusiųjų skaičius viršijo gimusiųjų skaičių.

2021 metais Panevėžio mieste buvo įregistruotos 498 santuokos ir 290 ištuokų (2020 metais atitinkamai 410 ir 248). Populiariausi santuokų mėnesiai, kaip ir visada vasarą – birželį, liepą, rugpjūtį. Santuokų rūmuose buvo sudarytos 383 santuokos (2020 m. – 314), iš kurių 21 lietuvis susituokė su užsienio piliečiais (2020 m. -13).

Per 2021-uosius miesto Civilinės metrikacijos skyrius į apskaitą įtraukė 73 Panevėžio miesto bažnyčiose registruotas santuokas (2020 m. – 71). Taip pat į apskaitą įtraukė 36 užsienio valstybėse įregistruotas santuokas (2020 m. – 25), 2 santuokos vyko pasirinktose jaunųjų vietose.

Panevėžyje šįmet išsiskyrė 290 porų (2020 m. – 248), iš jų 18 santuokos nutraukimų įregistruoti užsienio valstybėse (2019 m. – 4).

Per 2021 metus vardus, pavardes pakeitė 101 asmuo. Dažniausiai pasitaikantys atvejai, kuomet vaikams yra keičiamos pavardės – tėvų pavardės skirtingos ir suteikiama vieno iš tėvų pavardė (dažniausiai tėvo po tėvystės nustatymo ar pripažinimo). Taip pat pasitaiko atvejų, kai  mama išteka antrą kartą, tada vaikui yra suteikiama nauja mamos pavardė.

Suaugusieji pavardes keitė, kai jie dar nebuvo santuokos metu pasikeitę pavardės arba susituokė užsienyje (kai kurios šalys nekeičia pavardės santuokos metu), taip pat po santuokos nutraukimo norima susigrąžinti prieš tai buvusią pavardę. Pasitaikė atvejų, kuomet pavardės pakeistos, pageidaujant turėti senelių, prosenelių pavardes.

Vaikams vardai buvo keičiami retai, šiemet tokių prašymų sulaukta vos 3. Suaugusiems pakeista 14 vardų, o juos dažniausiai keitėsi vyrai, pavardes – moterys.

Teisme buvo sprendžiami 2 su vardu/pavarde susiję klausimai, kai buvo norima įrašyti į civilinės būklės aktus vardą ne pagal lietuvių kalbos taisykles ir pavardę po santuokos pageidauta rašyti ne lietuviškomis raidėmis (W).

Komentarai

  • Tai ką,gal pensininkes pradėjo gimdyti?,nes Panevėžyje gyvena tik pagyvenę žmonės, atsibuskite

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų