P. Židonio nuotr.

Panevėžiui dovanojo medžių

Panevėžiui dovanojo medžių

Miestą mylintys iniciatyvūs panevėžiečiai susibūrė, kad Aukštaitijos sostinėje atsirastų dar daugiau žalumos. Panevėžio žaliąjį rūbą paįvairino jauni klevai ir ąžuolai. Beveik trys dešimtys entuziastų šeštadienį susirinko į talką teritorijoje prie Velžio kelio. Savivaldybės nurodytoje vietoje suoš net trisdešimt vienas medis.

Į tokią talką panevėžiečius nebe pirmą kartą pakviečiančios Panevėžio Laisvųjų krikščionių bažnyčios bendruomenės atstovas Algimantas Kirkilas skaičiuoja, jog jau bemaž devynerius metus savanorių dėka įvairiose Panevėžio vietose ošia šimtai medžių.

Tokie parkeliai žaliuoja netoli Ramygalos g. esančių „Grauduvos“ laidojimo namų, Dariaus ir Girėno, Kniaudiškių, Molainiuose, V. Alanto gatvėse.

Anot aktyvaus panevėžiečio, tokios talkos turi dvigubą naudą – mieste padaugėja žalumos, o talkininkai turi progą gyvai pabendrauti su bendraminčiais.

„Tikimės, tokios medelių sodinimo talkos įkvėps ir kitus – juk tą padaryti tikrai nėra labai sudėtinga. O kartu galima sukurti ir savotišką pavasario sutikimo šventę“, – sako akcijos iniciatorius.

A. Kirkilas viliasi, kad iniciatyvos Panevėžį paversti žaliąja oaze taps ne pavienės, o nuvilnys per visą miestą.

„Jei bent 10 proc. panevėžiečių imtųsi mieste pasodinti medžių, pagalvokite, kaip atrodytų mūsų miestas. Medis yra vertybė mieste. Kur ošia medžiai, ten jaukiau, gražiau“, – pabrėžia sodinimo akcijos sumanytojas.

O pasodinti mieste medžių, pabrėžia talkos iniciatorius, visai paprasta: pakanka kreiptis į Savivaldybę, o ši išduos leidimą sodinti tam tikroje teritorijoje.

Gyvybė – miesto grožis

Panevėžį žaliuoju rūbu velkantiems entuziastams yra tekę nuryti ir kartėlį.
Prieš keletą metų daugiabučių apsuptoje laukymėje tarp Kniaudiškių ir Klaipėdos gatvių savanorių pasodintų kelias dešimtis medžių vandalai tiesiog perlaužė pusiau.

Dėl ko tąkart galėjo užkliūti neišvaizdžią vietovę turėję papuošti želdiniai, nesuvokė nei patys sodintojai, nei aplinkinių namų gyventojai.

„Ką padarysi, kad dar yra tokių žmonių. Jeigu jiems patinka gyventi dykynėje – tai jau jų problema, – entuziazmo nepraranda medžių sodinimo iniciatorius. – Mums tokia veikla atrodo prasminga, turinti išliekamąją vertę, tad nežadame sustoti.“

Medelių, papuošiančių miestą, įsigijimu rūpinasi pats A. Kirkilas. Sako juos tiesiog gelbstintis nuo sunaikinimo.
„Iškasu pasmerktus, ne vietoje pridygusius medelius ir su talkininkais juos persodiname į tinkamą vietą“, – aiškina iniciatyvos sumanytojas.

Iš meilės miestui

Į talką miesto pakraštyje, Savivaldybės nurodytoje vietoje Velžio kelio gale, pasidarbuoti kastuvais šįkart susirinko ir pavieniai entuziastai, ir šeimos su vaikais. Kai kurie jų prie sodinimo akcijos prisideda nebe pirmus metus.
Anot A. Kirkilo, medžių sodinimo akcija suteikia ne tik daug nuostabių emocijų, bet ir vilties, kad pasikeis žmonių santykiai, atsiras naujų idėjų kurti.

A. Kirkilas sako tokias akcijas rengiantis iš meilės Panevėžiui, mat paties darbas nėra susijęs nei su mišku, nei su gamta.

„Kaip gražu, kai pavasarį medis sužaliuoja, rudenį numeta lapus, o žiemą pasidengia šerkšnu. Juk miesto grožis ir priklauso nuo to, kiek jame turime gyvybės“, – mano panevėžietis.

Keli šimtai hektarų želdynų

Pagal vienam gyventojui tenkantį rekreacinės paskirties želdynų plotą, įskaitant vejas bei gėlynus, Panevėžys nuo seno laikomas vienu žaliausių tarp didžiųjų šalies miestų.

Medžių ir krūmų užimama teritorija Panevėžyje siekia 411,98 ha. Iš jų parkai, skverai sudaro apie 318,20 ha.
Panevėžiui keičiantis, jame daugėja ir želdynų. Sodinami ne tik tradiciniai, miestui būdingi augalai, bet ir gerokai dekoratyvesni, niekada anksčiau Aukštaitijos sostinėje neaugę. Žalią rūbą formuoja greta jaunų medelių vešintys šimtamečiai galiūnai, turintys savo unikalias istorijas.

Panevėžiečiai išties parodo daugiau iniciatyvos apželdinant miestą. Į Savivaldybę leidimo sodinti mieste medžius kreipiasi ir pavieniai panevėžiečiai, ir bendruomenės, organizacijos, įmonės.

Taikos alėjos pušynėlyje vietoje jį rekonstruojant nukirstų ligotų pušų mieste veikianti gamykla užpernai pasodino 50 pušaičių.

Vienas tarptautinis labdaros klubas Marijonų sode pėsčiųjų takų apriboto skverelio viduryje pasodino klevą, o aplinkui – narcizų.

P. Židonio nuotraukos

Galerija

 

Komentarai

  • Džiūgu

    • Atsakyti
  • Sodinkit, sodinkit „privatininkai“ garantuotai ploja rankomis ir skaičiuoja kuomet galės kirsti, širdis kraujuoja ,matant kaip Kauno apskr. Jonavos sav. iškirto miškus, suniokojo paklotę, tiesa vietos kurios matomos nuo važiuojamosios dalies sutvarkytos, o toliau….visai pinigai užvaldė didžiąją dalį mūsų piliečių

  • Šaunuoliai medelių sodintojai ir visi kurie atnaujina Panevėžį,

Rodyti visus komentarus (3)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų