Po pusketvirtų metų Panevėžio savivaldybėje vyriausioji architektė D. Gasiūnienė teigia priėmusi Anykščių mero kvietimą grįžti dirbti į Anykščius. „Sekundės“ nuotr.

Panevėžio vyriausioji architektė suka atgal į Anykščius

Panevėžio vyriausioji architektė suka atgal į Anykščius

Panevėžyje vienam po kito įsivažiuojant viešųjų erdvių atnaujinimo projektams, Savivaldybę palieka vyriausioji architektė.

Prieš pusketvirtų metų mero Ryčio Račkausko į šias pareigas pakviesta Daiva Gasiūnienė teigia sugrįžtanti, iš kur išėjusi – į Anykščių savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjos vietą. Šioji iki šiol tebėra laisva nuo tada, kai pati ją paliko. Kol kas vyriausioji architektė apie sprendimą jau nuo lapkričio pradžios atsisveikinti su Aukštaitijos sostine tėra informavusi Panevėžio merą.

Į Anykščius sugrįžtanti architektė tvirtina, kad tokį žingsnį nulėmė vien logistiniai motyvai. Jos namai – pusiaukelėje tarp Anykščių ir Utenos. D. Gasiūnienė teigia du kartus per savaitę važiuojanti namo. Darbo dienomis ji apsistojusi Savivaldybės suteiktame tarnybiniame bute.

„Darbui skiriu tikrai daug dėmesio ir man važinėti į Panevėžį nepaprastai neapsimoka visomis prasmėmis – finansine, laiko, šeimos atžvilgiu. Tokia ištisinė komandiruotės nuotaika, gyvenimas ant lagaminų ilgainiui pasidaro sunkus“, – sako D. Gasiūnienė.

Sulaukusi Anykščių mero konservatoriaus Sigučio Obelevičiaus kvietimo grįžti į buvusias pareigas, Architektė teigia ilgai delsusi ir svarsčiusi. Ji kategoriškai paneigė, jog duoti teigiamą atsakymą anykštėnui galėjo pastūmėti ir teisėsaugos dėmesys Panevėžiui.

„Tie dalykai jokiu būdu niekaip nėra susiję“, – tvirtino D. Gasiūnienė.

Architektė neigia, kad jos išėjimui įtakos galėjo turėti santykiai su Savivaldybės vadovais.

„Darbinė dalykiška atmosfera ir tiek“, – pabrėžė skyriaus vedėja.

Stebina saviplaka

Į Panevėžio savivaldybę vadovauti Teritorijų planavimo ir architektūros skyriui D. Gasiūnienė atėjo Panevėžio mero R. Račkausko pakviesta, tarnybinio kaitumo būdu, ką numato Valstybės tarnybos įstatymas. Iki tol D. Gasiūnienė 19-iolika metų dirbo Anykščių vyriausiąja architekte.

Tuomet ji tvirtino Anykščius paliekanti, nes norinti gebėjimus išbandyti ieškodama architektūrinių sprendimų didesniame mieste. Neoficialiais duomenimis, vienas iš motyvų, prisidėjęs prie architektės persikėlimo į Panevėžį, buvo ir prasidėjusi trintis su 2015 m. rinkimus laimėjusiu liberalu Kęstučiu Tubiu, Anykščių mero poste pakeitusiu prieš tai dvi kadencijas šias pareigas ėjusį konservatorių S. Obelevičių.

Pasak D. Gasiūnienės, anuomet atrodė, kad baisiau už Aukštaitijos sostinę gali būti tik Šiauliai.

„Po gilesnės pažinties su Panevėžiu supratau, kad miestas nepaprastai įdomus ir labai neatskleistas. Jis visą laiką gauna rykščių už nieką. Panevėžiečiams labai būdinga saviplaka: mes kaimas, ne didmiestis, neturime senamiesčio, pas mus nieko nėra, pramonė irgi miršta, žmonės iš čia bėga, miestas – mažoji Čikaga, jo žmonės atrodo baisiai. Susidaro įspūdis, kad svarbu kuo labiau sumenkinti miestą. O iš tiesų Panevėžys – itin gilios kultūros miestas, visais pjūviais atitinkantis didmiesčio parametrus, iš šitos žemės išaugo asmenybės, garsinančios ne tik Lietuvą, bet ir pasaulį“, – teigia architektė.

Prioritetiniai projektai

D. Gasiūnienės teigimu, 2016-ųjų gegužę atėjusi į Panevėžį, esminius dalykus – URBAN projektus – radusi mirties taške.

„Teko blaškytis po Savivaldybę ieškant nors vieno techninio projekto. Nieko nebuvo pasiruošta, nors jau turėjo tas būti padaryta. Mane be galo nustebino tokia nykuma. Nesant techninių projektų, negalėjom skelbti jokio rangos darbų konkurso viešosioms erdvėms tvarkyti. Jau tada sakiau, kad turės praeiti 3–4 metai, kol pradės rodytis pirmieji rezultatai. Ir tikrai per tiek laiko Panevėžys išties driokstelėjo, jis keičiasi, ką visi dabar ir mato“, – sako vyriausioji miesto architektė.

Jos nuomone, Panevėžys prioritetiniais ir toliau turėtų išlaikyti centro viešųjų erdvių atnaujinimo, Stasio Eidrigevičiaus menų centro bei poeto J. Čerkeso sodybos Skaistakalnio parke sutvarkymo projektus.

„SEMC ir J. Čerkeso sodybos projektai miestą pakeltų į kitą lygmenį ir yra tokie svarbūs, kad šiandien turbūt dar net nesuprantama jų reikšmės“, – sako vyriausioji architektė.

Įkalbėjo po netrumpų derybų

Anykščių meras Sigutis Obelevičius teigia D. Gasiūnienę kalbinti sugrįžti pradėjęs iš karto po rinkimų.

„Čia mūsų žmogus. Kas ciesoriaus – ciesoriui. Po netrumpų derybų įkalbėjau“, – gerai nusiteikęs meras.

Pasak S. Obelevičiaus, architektė Panevėžyje turi daug iniciatyvų, norėjo kai kuriuos darbus užbaigti, kitus perduoti. Anykščių meras negailėjo gero įvertinimo D. Gasiūnienei.

„Kas Anykščiuose pasiekta – Lajų takas ir kiti turistus traukiantys dalykai buvo mūsų bendras darbas. O dabar kuriam laikui Anykščių vystymasis buvo sustojęs. Savivaldybė jau treji metai neturi vyriausiojo architekto. Toliau taip tęstis negali“, – sako S. Obelevičius.

Panevėžio savivaldybės administracijos direktorius Tomas Jukna teigia jokio oficialaus pranešimo apie D. Gasiūnienės sprendimą išeiti nesąs gavęs. Panevėžio meras R. Račkauskas šią savaitę su oficialia delegacija lankosi Izraelyje, kur pasirašoma Panevėžio ir Ramlos miestų bendradarbiavimo sutartis, ir telefonu nėra pasiekiamas.

 

Komentarai

 • Pagaliau ir reikejo anksciau,pripiese trispalviu balkonu.Praktikos trukumas.

  • Jus man parodykit, kas noretu dirbti su teisiamu Rackausku?

 • Kaip architektės vertinti negaliu.Bet dėl Panevėžiui parinktų gedulo spalvų-tai tikrai neteisinga.Visi nauji pastatai-netgi renovuojami gyvenamieji namai-gedulingos pilkos,juodos,murzinai rudos spalvos.Jokio džiaugsmingo gyvumo.O niūrios spalvos džiaugsmo nepriduoda.

  • o kokios spalvos anot jusu butu tinkamos, rozine, zydra, puse miesto centro pastatu pilki ir teismo rumai, ir viesbutis ir miltinio teatras, gal pasiulykit teatra raudonai nutepti,

 • Valiooooo, gal pasibaigs juodasis periodas….visur viskas, kas nauja tas juoda…..siaubas…..

 • joks nuostolis projektai ir be jos bus daromi reikia tikrtis geriau

 • Žiauriai žiauriai gaila. Architekto rankose miesto veidas. Matome, kad per tuos keletą metų Panevėžys iš tiesų pagaliau nusimeta kaimo rūbą ir darosi panašesnis į miestą. Viltis, kad meras, pats būdamas architektu, suras kūrybingą žmogų į laisvą vietą ir neleis miesto sugrąžinti į tą lygį, koks buvo prieš ketvertą metų.

 • Labai teisingai pastebėjo – jau ką panevėžietis moka, tai menkinti savo miestą. Ir kada mes išaugsime tą nemeilę sau patiems?

  • Jums patinka depresinis miestas?As asmeniskai svetimoj depresijoj gyventi kas diena nenoriu.Spalvoti ant popieriaus yra viena,o gyvent spalvose yra kas kita.

   • O jums spalvoti balkonai, ryškios spalvos, įdomūs architektūriniai sprendimai varo depresiją?

    • Jei jau senamescio neturim-pageidauciau jaukaus miesto,o ne su idomiais architekturiniais sprendimais ir depresinem spalvom.

 • Įdomu ar ir toliau bus nurodymas renovuoti namus pasirenkant arba priverstinai įsiūloma tamsiai ruda spalva. Gal įpėdiniui patiks kitos ne tokios niūrios spalvos

 • Manome, kad tokį sprendimą galėjo priimti ir anksčiau . Galimai baugina padidintas teisėsaugos dėmesys veiklai , taip pat ir nenuleidžianti rankų aktyvi miesto tarybos opozicijos pozicija… Tikėkimės išradingo , gabaus ,sumanaus, nesavanaudžio ir bendraujančio architekto.

 • Kadangi seimūnas Matelis savo laikraštyje „Panskliautas“ įvedęs apribojimus sakaitytojo nuomonės išraiškai , tai išsakyti nuomonę tenka čia. Gal architektės užmojai buvo per dideli – nevertinus pajėgumų…bet Panevėžys, ne bet koks …, jam reikalingas stiprus architektas .

  • Atsakyti
 • Stiprią architektę TURIM dabar. Profesionalią, drąsią, vertinamą Lietuvos profesionaliausių architektų. Gaila, kad Miestui tokių nereikia. Juk išmintingesnių už save nenorim. Tai ir pripažinkim tai. Drąsos, vyrai, mūrai, ąžuolai!

 • tikrai si architekte turejo profesionalu matyma ir vykstant mieste generaliniai miesto renovacijai butu tikusi savo poste, ir nereikia cia zerti kritika del kazkam kazkokiu depresiniu piklu spalvu, nauji namai puikiai isiraso i laisves a, peizaza, norit ryskiu spalvu -vaziuokit i afrika, ten rysku, man asmeniskai naujas seb pastatas jokios despresijos nevaro,

 • Vilniaus gatvej, Panevezio miesto centre neduoda isivesti duju kad šildytis dujomis. Tai koks cia didmiestis kad reikia kurenti malkomis. Juokas ima, dyzelines mašinos teršia,o kurenimas malkomis tai neteršia

 • Vyr architektės prioritetai: meno centras, poeto Besparnio namas, Laisvės aikštė. O kodėl ne autobusų stotis ir konservų fabrikas?

  • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (18)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų