Panevėžio pašonėje – unikalus parkas

Panevėžio pašonėje – unikalus parkas

 

Prieš metus naują medelyną Karsakiškio seniūnijoje įkūręs panevėžietis Marius Bilkis turi unikalią verslo idėją, neabejotinai į šias apylinkes ateityje pritrauksiančią turistų. Jo sodyboje auginama daugiausia visame rajone gėlynų karalienėmis vadinamų šluotelinių hortenzijų. O šiuo metu čia jau pradeda žydėti verslininko įkurtas įspūdingas šių augalų parkas – tikriausiai vienintelis toks visoje Lietuvoje.

„Vis girdėdavau, kad moterys gana noriai važiuoja į Uteną pasižiūrėti, kaip ten auginama dvidešimt hortenzijų. Ėmiau galvoti, o kaip atrodytų, jei šių krūmų vienoje vietoje būtų pasodinta koks tūkstantis. Man čia pavyko sutalpinti penkis šimtus. Kol kas nenusprendžiau, ką veiksiu šioje plantacijoje: ar turistus priimsiu, ar pats grožėsiuosi“, – šypsosi savo sodyboje Kakūnų kaime „Sekundės“ žurnalistus pasitikęs šeimininkas.

Šalia pagrindinio kelio Panevėžys–Kupiškis, netoli 1863-iųjų sukilėlių kovų vietų, vienkiemyje miestietis pradėjo kurtis tik pernai. Per labai trumpą laiką iškilo didžiulis angaras jauniems sodinukams auginti, paskui atsirado automatiškai laistomos plantacijos su paūgėjusių medelių vazonais, ėmė stiebtis ir naujas pastatas.

„Tai dar ne namas, o ūkinis pastatas, kur ilsisi medelyno darbininkai – jų pas mane dirba trys. Čia ir pats užeinu pasiimti reikalingų priemonių“, – pasakoja kiekvieną dieną ūkyje dirbantis vadovas.

M. Bilkio ūkinis pastatas atrodo itin įspūdingai – plytų sienose dailiai įsikomponuoja lauko akmenys, o kolonas remia žalčiais, driežais išraižyti rieduliai.

Gyvenamojo namo pamatai taip pat jau padėti ir dar šiais metais šeimininkas planuoja persikraustyti į kaimą.

Rausvėjančių žiedų parkas

Už sodyboje pradėtų statybų atsiveria išties įstabus vaizdas – prie pat Lėvens upės ir iškasto tvenkinio puikuojasi pernai pasodintas hortenzijų parkas. Kaip tik šiuo metu augalai pradeda žydėti – visi krūmai puošiasi baltais žiedais. Bet jau po dviejų savaičių masyvūs žiedai ims rausvėti.

„Čia auga kelios hortenzijų rūšys. Bet labiausiai visus žavi ‘Vanilla fraise’ šluotelinės hortenzijos. Jos išskirtinės tuo, kad žydi pusketvirto mėnesio ir per visą žydėjimą keičia spalvą iš baltos į rožinę, rudeniop tampa ryškiai raudonomis – žiedai dažosi iš pakraštinių lapų ir galiausiai vėl lieka vienspalviai“, – aiškino medelyno savininkas.

Šią hortenzijų veislę, anot M. Bilkio, prieš 8-erius metus išvedė prancūzų sodininkai. Naujas augalas visai nereiklus, nebijo lietuviško ir dar atšiauresnio klimato, bet labai gražus.

„Mano sodyboje pasodinti vyriausi keturmečiai krūmeliai jau puošiasi keliomis dešimtimis didelių žiedų. O kaip jie atrodys po dešimties ir daugiau metų! Bus keli šimtai žiedų, nes jų kasmet daugėja“, – džiaugiasi verslininkas.

Pradėjo nuo pušyno

Hortenzijos, M. Bilkio žiniomis, gali augti šimtmetį. Tačiau Lietuvoje ir kitose šalyse šie gėlių krūmai itin išpopuliarėjo tik pastaraisiais metais.

„Prieš dvylika metų, kai tik pradėjau verslą, hortenzijų per sezoną parduodavau vos dešimt. Dabar jų iš manęs išveža dešimtimis tūkstančių, perka žmonės iš visos Lietuvos. Todėl perėjau prie didmeninės prekybos ir pavienių pirkėjų nebeaptarnauju“, – teigė ir pokalbio dieną naują siuntą augalų perpardavėjams ruošęs augintojas.

Tikroji M. Bilkio profesija – tinkuotojas-dažytojas, tačiau nusipirkęs sodybą prie Karsakiškio panevėžietis sako atradęs naują pašaukimą.

„Mano pradžia buvo pušynas pirktoje sodyboje – apsodinau ją 500-ais vos 20 cm aukščio pušelių. Labai patiko ir ėmiau domėtis sodininkyste, daug skaičiau, ieškojau informacijos internete, varčiau augalų katalogus. Esu visiškas šios srities savamokslis“, – tvirtina Marius. Dabar jis jau žino kiekvieno savo augalo net lotynišką pavadinimą.

Augalų mados keičiasi

M. Bilkio naujasis medelynas Kakūnų kaime – jau trečias toks šio verslininko ūkis. Pradėjęs nuo mažesnio jis kasmet plėtė ir modernizavo savo veiklą.

„Prieš tai mano ūkis buvo kitoje gatvės pusėje. Persikėliau čia ir padidinau veiklos apimtis“, – pasakoja hortenzijų augintojas.

Mariaus medelyne ne tik hortenzijos, bet ir lapuočiai, spygliuočiai medeliai bei krūmai.

Ilsisi verslininkas tik žiemą, o augalus, anot jo, žmonės intensyviai perka nuo pavasario iki rudens: lietuviai mėgsta puošti savo aplinką.

„Daugiausia darbo pavasarį. Tada keliuosi ir penktą valandą. Bet kai patinka darbas, tai nėra sunku“, – šypsosi M. Bilkis.

Pastaruoju metu daugiausia parduoda hortenzijų, nes spygliuočių mada priblėso. Tačiau ir gražiai žydinčių krūmelių, anot medelyno savininko, populiarumas kažkada baigsis, tad vėl teks ieškoti naujovių.

Bet dabar dvimetis hortenzijų krūmelis rinkoje kainuoja apie 6 eurus. Kuo šis augalas didesnis, tuo brangesnis. Už aštuonmetį krūmą kai kur prašoma net 150 eurų.

Medelynų konkurencija, pasak pašnekovo, šiais laikais auga. Vien netoli jo sodybos įsikūrę dar du tokie ūkiai. Tačiau, pasak M. Bilkio, gerai dirbant visiems uždarbio užtenka.

Susižavėjo ir ilgapirščiai

Hortenzijų parko įkūrėjas sako, kad ir prekybos centruose galima įsigyti ryškiai mėlynų ar raudonų hortenzijų. Bet tokia intensyvi spalva gaunama augalą specialiai maitinant geležies preparatais, pirkėjams jų nenaudojant žiedai išblunka. Be to, ir žiemos sąlygoms tokie krūmai nėra pritaikyti, atšalus jiems reikia daug priežiūros, kitaip hortenzija žūva.

„O mano visi augalai žiemoja lauke ir šalčio nebijo“, – tvirtina Marius.

Bet kartais šeimininko medelynui pakenkia dvikojai priešai. Verslininkas prasitaria, kad jo pastangos kartais suvilioja ilgapirščius. Pastaraisiais metais medelynas buvo net tris kartus apvogtas. Vienu metu ūkis dėl to patyrė net 12 tūkst. eurų žalą – pavogti brangiausi ir gražiausi augalai.

Todėl dabar medelyne šeimininkas naudoja modernias saugumo nuo prašalaičių priemones.

Galerija

 

Komentarai

  • gal galima suzinoti ar dar zydi hortenzijos

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų