Simboliška, kad su pirmuoju sniegu pasipylė kalėdinės dovanos Aukštaitijos sostinei. Šįkart Kalėdų Senelis buvo ypač dosnus dviem Panevėžio „Saulėtekio“ progimnazijos mokomosioms mokinių bendrovėms. Iš Vilniuje vykusio rekordiškai gausaus festivalio „Kosminės Kalėdos. Mokomųjų mokinių bendrovių eXpo“, kuriame pagerbti versliausi Lietuvos moksleiviai, panevėžiečiai parsivežė tris svarius apdovanojimus.
Mokomoji mokinių bendrovė „Chemovela“, siūlanti atsigręžti į atliekų rūšiavimą ir sukūrusi buitį palengvinančias kvapą bei vabzdžius neutralizuojančias tabletes, pripažinta europietiškiausia mokinių bendrove.
Komanda „Shining click“, sukūrusi batraiščius, kurie inovatyviai užrišami, tausoja gamtą, dargi suteikia saugumo kelyje – tamsiu paros metu atspindi šviesą, įvertinta kaip sėkmingos partnerystės pavyzdys ir geriausia 5–8 klasių kategorijos mokinių bendrovė.
Skaičiuoja palūkanas
Daug kas įsitikinę, kad penktadienis ir dar tryliktoji diena nieko gero nežada. Visgi „Saulėtekio“ progimnazijos jaunieji verslininkai bei jų ekonomikos ir verslumo mokytoja Agnė Šidlauskaitė įrodė, kad tikintieji tokia lemtimi labai klysta.
Panevėžio moksleiviai, pristatę savo kurtus produktus tradicinėje parodoje „Kosminės Kalėdos. Mokomųjų mokinių bendrovių eXpo“, kurioje susibūrė 200 mokomųjų bendrovių komandų, pelnė net tris apdovanojimus.
Pasak mokinių bendroves kuruojančios mokytojos A. Šidlauskaitės, nors renginys jau praūžė tiek vaikai, tiek ji pati vis dar gyvena jo emocijomis.
„Sunkus darbas ir pasiruošimas atnešė geriausias palūkanas“, – šypsosi jaunuosius ateities lyderius auginanti pedagogė.
Apdovanojimų lietus
A. Šidlauskaitė pasakoja, kad per renginį pirmiausia išgirdo bendrovės „Chemovela“ pavadinimą – jau tada kartu su mokiniais labai džiaugėsi.
„Chemovela“ gavo „Europietiškiausios mokinių bendrovės“ nominaciją. Šį specialų prizą įsteigė Europos Komisija – tokį įvertinimą pelno labiausiai Europos Sąjungos prioritetus atitinkanti, visai Europos rinkai bei žmonėms aktuali idėja, kai vadovaujamasi tiek socialiniais, tiek aplinkosauginiais aspektais.
Po kurio laiko, įtampai tvyrant ore, panevėžiečiai sužinojo, kad ir kita „Saulėtekio“ progimnazijos mokinių bendrovė „Shining click“ pasirodė ne ką prasčiau.
„Jausmas neapsakomas! Galvojau: 200 bendrovių ir tik 37 vardiniai apdovanojimai – kad mums nors vieną! O gavome tris“, – šypsosi A. Šidlauskaitė.
Kaip prisipažino pedagogė, kai ji su mokiniais vyksta į „eXpo“ renginius, visada viliasi, kad jie bus pastebėti. Ir jau suprato: jei pati tiki, gali įtikinti ir mokinius.
„Kad gausime net dvi nominacijas ir apdovanojimą „Geriausia 5–8 kl. kategorijos mokomoji mokinių bendrovė“ tikrai nesitikėjau, nors labai norėjosi. Bendrovių daug ir kiekviena stengiasi parodyti, kad yra geriausia“, – sako jaunųjų verslininkų vedlė.
Žaliojo kurso link
Komisiją savo produkto ateitimi sugebėjusi įtikinti „Chemovelos“ komanda, kuriai atstovauja keturi progimnazijos aštuntokai – Deimantė, Jovilė, Urtė ir Mantas, įrodė, kad ir pirmas blynas gali būti neprisvilęs.
Turbūt kiekvienas sutiks, jog vasarą, kai tvieskia sunkiai pakeliamas karštis, itin paaštrėja nemalonūs konteinerių kvapai, o apie tas šiukšliadėžes zujančia spiečiai musių.
Mokinių bendrovė „Chemovela“ siūlo į kovą pasitelkti savo kurtas tabletes, neutralizuojančias kvapą ir vabzdžius. Jas naudoti paprasta – tereikia į šiukšliadėžę ar konteinerį su atliekomis įmesti specialią tabletę, o ši atliks savo darbą.
Mokinių sukurtas produktas sprendžia net tris problemas: skatina rūšiuoti, neutralizuoja kvapus šiukšliadėžėse, maisto atliekų kibirėliuose ar maisto konteineriuose, mažina metano dujų išsiskyrimą, taigi – ir šiltnamio efekto susidarymą.
„Kai vaikams gimė ši idėja, pradėjau mąstyti, kaip būtų galima ją pritaikyti kiekvieno vartotojo poreikiams, kad naudoti galėtų daug žmonių. Pasitarę su mokiniais radome sprendimą, bet kol jį įgyvendinome, prireikė ne vieno bandymo ir daug laiko, kurį visiems kartu labai sunku susiderinti“, – paaiškino A. Šidlauskaitė.
Pedagogės manymu, galutinis produktas puikiai atliepia Europos žaliąjį kursą ir skatina kovoti su klimato kaita bei aplinkosaugos problemomis.
„Tai labai aktualūs klausimai šių dienų vartotojui, nuo to ir pradėjome. Reikėjo sukurti tokį produktą, kuris prisidėtų prie aplinkos išsaugojimo ir atsakingo vartotojo ugdymo“, – sako verslumo kalvės meistrė.
Eksperimentų keliu
„Chemovelos“ komanda bendradarbiauja su Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centru, o šios įmonės vadovas Gintautas Ulys yra mokinių bendrovės mentorius.
Dar prieš vykdami į „Kalėdinę eXpo“ mokiniai per susitikimą su juo gavo daug puikių patarimų, juos pritaikė kurdami ir pristatydami produktą.
Kvapą ir vabzdžius neutralizuojančias tabletes komanda pradėjo kurti dar rugsėjo pabaigoje.
„Buvo daug diskusijų ir apmąstymų: kokios medžiagos su kokiomis reaguoja, ką daryti, kad produktas būtų ekologiškas ir išsiskirtų iš kitų. Kartu su biologijos mokytoja ieškojome būdų, kaip padaryti, kad produktas būtų tinkamos konsistencijos“, – pasakoja A. Šidlauskaitė.
Mokiniai atliko ne vieną bandymą, kol lapkričio pradžioje gavo idealų rezultatą. Tada ėmė ieškoti sprendimo, kad produktas vizualiai būtų patrauklus vartotojui.
Dviejų dydžių tabletes – mažesnes ir dideles – supakavo į dėžutes, pagamintas iš specialaus pakavimo popieriaus, kuris saugo gamtą ir nuo drėgmės suyra.
Laiką taupantys batraiščiai
Kita tos pačios progimnazijos mokinių bendrovė „Shining Click“, kurią taip pat atstovauja penki progimnazijos aštuntokai – Goda, Aistė, Justina, Deividas ir Matas – sugalvojo, kaip sutaupyti laiko rišantis batus.
Komanda rado paprastą, bet genialų sprendimą – batraiščius, kurių nereikia rišti, jie tausoja gamtą, o dar ir suteikia saugumo kelyje – tamsiu paros metu atspindi šviesą, nes pagaminti iš atšvaitų medžiagos.
Šis produktas patenkina šių dienų vartotojo poreikius ir sprendžia tris problemas: mažina plastiko naudojimą, saugo tamsiu paros metu ir taupo laiką.
„Mokiniai geba dirbti kaip komanda, o tai yra svarbiausia. Visi papildo vienas kitą, todėl nekyla didelių sunkumų. Jaunuoliai atsakingai dirba, tobulina viešojo kalbėjimo įgūdžius ir ieško naujų idėjų produkto plėtrai. Įtikinti kitą, kad tavo produktas geriausias, nėra taip paprasta. Visa tai ateina per ilgas darbo valandas kartu“, – tvirtina jaunųjų lyderių ugdytoja.
Pirkėjų antplūdis
Akivaizdu: auganti karta yra sąmoninga, jautri visuomenės problemoms, todėl nenuostabu, kad daug moksleivių įkurtų bendrovių sprendžia aktualias problemas.
A. Šidlauskaitės manymu, gaminys turi padėti žmogui ir jį supančiai aplinkai.
„Kam reikalingas produktas, kuris neprisideda prie jokių gyvenimiškų problemų sprendimo? Juk ir parduotuvėje atsakingas vartotojas perka tokius daiktus, kurie jam vienaip ar kitaip padeda gyvenime“, – atkreipia dėmesį mokytoja.
Reginyje abi progimnazijos mokinių bendrovės turėjo puikią galimybę ne tik pristatyti savo sukurtus produktus, bet ir juos parduoti. Pirkėjai iššlavė beveik viską, todėl dabar laukia naujos partijos gamyba.
Mokinius parodai rengusi A. Šidlauskaitė pažymi, kad daugybė renginio lankytojų norėjo įsigyti tai, ką galėtų kam nors padovanoti ar juo panaudoti patys. O jaunųjų Panevėžio verslininkų sukurti produktai puikiai tiko šiuolaikiniam vartotojui.
„Komisijos nariai vienas po kito uždavė mokiniams daug klausimų ir skatino mąstyti ne tik apie tai, kas vyksta čia ir dabar, bet ir apie ateitį. Ar pavyko įtikinti kitus? Jei komisija nusprendė, kad mūsų mokyklos bendrovės ir jų kuriami produktai verti apdovanojimų, manau, kad tikrai įtikino!“ – džiaugiasi pedagogė.
Linki nesustoti
Paklausta, kokių ambicingų planų turi kitąmet, A. Šidlauskaitė šypsosi: „Tu planuoji, o kažkas pasislėpęs juokiasi. Visada noriu, kad mokiniams pasisektų. Tikiu tuo, ką darau. Manau, kad ir vaikus įtikinu. Padedu jiems tobulėti ir einu su jais koja kojon. Dirbame kaip komanda ir siekiame geriausio rezultato. Ten, kur esame dabar, jau yra labai gerai.“
Visgi verslumo raumenį mokiniams padedanti auginti mokytoja prasitaria: labai norėtųsi miesto Savivaldybės ir įmonių palaikymo, kad jos prisidėtų prie mokinių verslų plėtros, padėtų jiems tobulėti.
„Tokie pasiekimai į Panevėžį grįžta nedažnai, o ir jaunųjų verslininkų neturime tiek daug. Mokiniams palinkėčiau drąsos ir ryžto siekti savo svajonių, niekada nepasiduoti ir tikėti tuo, ką daro. Jei iš pirmo karto nepavyko, gali pavykti iš antro“, – pabrėžia A. Šidlauskaitė.