Parodos rengėjai prie naujojo stendo šalia Sausio 13-osios skvero. G. Kartano nuotr.

Panevėžio istorija miesto gatvėse

Panevėžio istorija miesto gatvėse

Šiuolaikiniame pasaulyje vis labiau plečiasi, darosi įvairesnis kultūros ir meno pažinimo laukas.

Miestų viešosios erdvės tampa kultūrinio vyksmo vieta ir sulaukia vis didesnio visuomenės susidomėjimo. Tokias tendencijas dar labiau sustiprino COVID-19 pandemija.

Panevėžio kraštotyros muziejus, siekdamas sudominti panevėžiečius ir miesto svečius Panevėžio istorija, jo raida ir kultūra, įgyvendina ilgalaikį projektą – įvairiose miesto erdvėse įrengia lauko parodos „Panevėžio gatvės: žmonės, įvykiai, vaizdai“ stendus.

Tokios parodos viešosiosee miesto erdvėse idėją subrandino muziejaus direktorius dr. Arūnas Astramskas. Sumanymas pradėtas įgyvendinti dar prieš penkerius metus, 2017-aisiais, lauko parodos projektą palankiai įvertinus Panevėžio savivaldybei ir skyrus finansavimą iš Kultūros ir meno projektų dalinio finansavimo programos.

Tais metais buvo įrengti trys stendai: Vasario 16-osios gatvėje šalia Kraštotyros muziejaus, Kranto gatvėje prie seniausio miesto pastato ir Nepriklausomybės aikštėje prie Švč. Trejybės bažnyčios. Nepriklausomybės aikštę rekonstravus, stendas perkeltas netoli Švč. Trejybės bažnyčios rektorato pastato.

2018-aisiais Laisvės aikštėje ir Respublikos gatvėje pastatyti dar trys nauji parodos stendai, o šiais metais – ir Sausio 13-osios skvere prie Respublikos gatvės.

Parodos fotografijos, žemėlapiai, dokumentai, informaciniai tekstai atspindi minėtose gatvėse esančių ir buvusių (nugriautų) pastatų, čia gyvenusių žymių žmonių bei įvykių istoriją.

Vietos stendams parinktos taip, kad jie atkreiptų praeivių dėmesį bei harmoningai įsikomponuotų aplinkoje.

Lauko paroda sulaukė miesto bendruomenės susidomėjimo. Ją nuolat apžiūrinėja panevėžiečiai, miesto svečiai ir ekskursijų dalyviai. Profesionalus dizainas ir estetiškos stendų konstrukcijos pagyvina miesto viešąsias erdves.

Miesto bendruomenei lapkričio 25-ąją pristatytas naujasis lauko parodos „Panevėžio gatvės: žmonės, įvykiai, vaizdai“ stendas „Respublikos gatvė (II)“, įrengtas prie Sausio 13-osios skvero.

Atidarymo renginyje muziejaus direktorius dr. A. Astramskas pristatė lauko parodos žemėlapį, kuriame pažymėti visų jau mieste esančių septynių stendų pavadinimai ir jų buvimo vietos.

Pagal žemėlapį eidamas parodos maršrutu lankytojas lengvai suras visus miesto centrinėje dalyje esančius lauko parodos stendus, susipažins su šių gatvių, istorinių pastatų istorija, sužinos, kada jie pastatyti, kaip atrodė ankstesnėse istorinėse epochose.

Stenduose pristatomi ir šiose vietose gyvenę ar dirbę žymūs žmonės.

Žemėlapių galima rasti Panevėžio kraštotyros muziejuje, Panevėžio plėtros agentūroje, kai kuriose miesto kavinėse.

Lauko paroda viešosiose erdvėse – patrauklus būdas reklamuoti miesto istoriją.

Paroda yra matoma ir prieinama visų amžiaus grupių ir socialinių sluoksnių miesto bendruomenės nariams ir svečiams, aktuali socialinę atskirtį jaučiantiems žmonėms, dėl įvairių priežasčių negalintiems lankytis parodose uždarose erdvėse.

Kuriant naująjį parodos ekspozicinį stendą, naudoti spaudiniai ir fotografijos iš Panevėžio kraštotyros muziejaus rinkinių, Lietuvos centrinio valstybės archyvo ir Henriko Grinevičiaus asmeninės kolekcijos.

Rengiant lauko parodą dirbo nemaža muziejininkų komanda. Vaizdinę ir informacinę medžiagą pateikė Istorijos skyriaus darbuotojai ir idėjos sumanytojas muziejaus direktorius dr. A. Astramskas, projektą vykdė Donatas Juzėnas (projekto vadovas) ir Rasa Stružienė, dizainą kūrė Giedrė Stasevičienė, maketavo Asta Radvenskienė, redagavo Ieva Puluikienė, į anglų kalbą vertė Benigna Skalauskienė. Projektą finansavo Panevėžio savivaldybė, o gamybos ir įrengimo darbus atliko bendrovė „RK gildija“.

Lauko parodos projektą numatoma tęsti ir 2024 metais. Naujų stendų turėtų atsirasti Smėlynės, Ramygalos, galbūt ir Stoties gatvėse.

Donatas JUZĖNAS

Panevėžio kraštotyros muziejus

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų